Od 12 lat samorząd elbląski realizuje program "Bezpieczny Elbląg". W zeszłym roku położono tu szczególny nacisk na zjawisko przemocy, które występuje w elbląskich rodzinach i na terenie miasta. Efektem działań Zespołu Interdyscyplinarnego działającego od 2010 roku było opracowanie nowych informatorów stworzonych z myślą o osobach doznających różnego rodzaju przemocy. Ten ma być tylko jednym z elementów w szeroko konsultowanych gminnym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2013-2018.
Na początku br. zostały opracowane i przedstawione nowe informatory, które w ramach Programu "Bezpieczny Elbląg" opracował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Stworzony on został z myślą o osobach doznających różnego rodzaju przemocy. Ma on wpływać na uzyskanie wiedzy o niepokojących zjawiskach, jakie zachodzą w związkach opartych na przemocy i dzięki temu pomóc podjąć pierwsze kroki ku zmianom na lepsze. - Materiały dystrybuowane będą do instytucji zajmujących się w Elblągu przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, a także do przychodni, aptek, szpitali - wyjaśnia na początku roku Mirosława Grochalska, dyrektor MOPS w Elblągu. - Informacje skierowane są zarówno do osób doznających przemocy, jak i tych które tej przemocy używają. To sposób na pokazanie mieszkańcom, że problem przemocy istnieje i gdzie należy szukać pomocy. To pierwszy etap akcji, który będzie kontynuowana w najbliższych miesiącach.
Informator wskazuje również instytucje i organizacje, które funkcjonują na terenie Elbląga, a które świadczą pomoc dla osób doświadczających przemocy: Specjalistyczny Ośrodek dla Ofiar Przemocy na ul. Związku Jaszczurczego i Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej na ul. Nowodworskiej.
Ze środków gminy opracowano i wydano również cztery ulotki, każda skierowana do innej grupy wiekowej. Jedna ulotka skierowana jest do sprawcy przemocy, druga - do osób starszych, które jej doświadczają, trzecia - do rodziny i czwarta - do dzieci i młodzieży.
Największa skala przemocy nadal jednak dotyka w większości kobiety i dzieci - To na pewno ponad 70 procent przypadków, którymi zajmowaliśmy w trakcie prac zespołu - wyjaśniała Mirosława Grochalska. - W 2012 roku mieliśmy natomiast 13 zgłoszeń od mężczyzn, którzy zwrócili się do nas o pomoc.
Opracowanie powyższych informatorów to tylko jeden z elementów w konsultacjach dotyczących gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie na lata 2013-2020, podczas kwietniowego spotkania zespołu złożonego z praktyków i specjalistów reprezentujących instytucje i organizacje pozarządowe działających na terenie Elbląga.
Aktywny udział członków zespołu pozwolił na sprawne i rzetelne opracowanie projektu programu. Jego prezentacja przewidziana jest na najbliższą sesję Rady Miejskiej.