Nie od dziś wiadomo, że jedną z naszych bolączek społecznych jest rzadkie czytanie książek. A zdarza się okazja ku temu, by braki w lekturach nadrobić. W Elblągu bowiem, na początku stycznia br. ruszyła internetowa wypożyczalnia cyfrowych książek. - Jest to efekt konsorcjum, w skład którego weszła Bibliotek Elbląska im. C. Norwida oraz dwadzieścia innych bibliotek z województwa warmińsko-mazurskiego w celu udostępnienia klientom nowej usługi, jaką jest dostęp do e-booków - mówi Aleksandra Buła, z Działu Komunikacji Społecznej. - Konsorcjum polega na tym, że to biblioteki wpłacają odpowiednią sumę, a z niej kupuje się książki, z których można elektronicznie korzystać.
Wyobraźmy sobie, że mamy wszystkie lektury w jednym małym urządzeniu. Zawsze przy sobie. Oszczędzamy czas, nie musimy stać w kolejkach, kserować stosów papieru. Nie kurzą się, nie niszczeją bo są … cyfrowe.
Te publikacje podbijają już polski rynek. E-booki, to w najprostszej definicji pliki komputerowe, zawierające treść książki. Do niedawna stanowiące rynek niszowy nie wzbudzały większego zainteresowania, ostatnimi czasy ich popularność wzrosła czterokrotnie. To na pewno powód do radości, bo oznacza to, że jednak czytamy. Czy wypożyczanie cyfrowych książek ma również szanse na rozwój także w Elblągu?
Wszystko wskazuje na to, że tak, gdyż elblążanie chętnie korzystają z e-booków znajdujących się w witualnej czytelni. Z serwisu http://www.libra.ibuk.pl/ można korzystać zarówno w siedzibie Biblioteki Elbląskiej, jej wszystkich agendach, ale również z komputera domowego. Należy tylko podejść do biblioteki na Św. Ducha, do działu naukowego, albo do jednej z elbląskich filii bibliotecznych i pobrać specjalny kod aktywacyjny, pozwala on na aktywację swojego konta - mówi Aleksandra Buła . Logowanie do serwisu możliwe jest poprzez zarejestrowanie się w serwisie lub poprzez konto na FB, Twitterze, czy Gmailu.
Korzystanie z czytelni internetowej umożliwia tworzenie własnej biblioteki książek, zaznaczanie czytanego tekstu, tworzenie notatek, a nawet cytowanie fragmentów na FB, czy Twitterze - Wypożyczalnia, która wystartowała w styczniu cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników - przyznaje Aleksandra Buła. - Na razie, w przeważającej części książki, które się tam znajdują - ok 500 tytułów to pozycje naukowe. Ale będziemy się starać sukcesywnie je uzupełniać już od przyszłego roku.
Wśród e-booków znajdujących się w wypożyczalniach Biblioteki Elbląskiej znajdują się cyfrowe książki z dziedziny prawa, ekonomii, medycyny, nauk humanistycznych, matematyczno-przyrodniczych i innych. Wśród książek znajduje się wiele podręczników akademickich. Łatwo dostępne ibuki to również kolejny krok na drodze unowocześniania elektronicznych usług Biblioteki Elbląskiej. Wcześniej wprowadzono tu wypożyczalnię audiobooków.
W Polsce, gdzie statystyki mówią, że po książkę sięgamy raz do roku i gdzie jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe i bardziej wymyślne kampanie społeczne zachęcające do czytania, w czasach, gdy sam czas staje się towarem deficytowym, internetowe wypożyczalnie cyfrowych książek, do których dostęp - szybko i za darmo będzie miał praktycznie każdy, mogą stać się niedługo lekiem na tę, niewątpliwą, narodową bolączkę.
Krótko, bo czasy takie, żeby szybko i zwięźle. Żaden e-book nie zastąpi (choć wszystko wskazuje na to, że nie mam racji!) książkowej materialności w rękach. I co z tego, że się kurzy? Naprawdę już nawet kurz nam przeszkadza? (Choć w "Przekroju" był artykuł o skrajnej ambiwalencji Polaków względem higieny osobistej - można jednak tę tezę ekstrapolować ku higienie ogólnie). Cyfryzacja tylko oddali ludzi od bibliotek, aż w końcu zaniknie zwyczaj kwerendowania do tych zacnych placówek, aż w końcu one zanikną same, tak jak powoli zanikają najważniejsze wydawnictwa (Słowo/Obraz Terytoria czy Świat Książki). Być może trzeba nieco spojrzeć wstecz, do czasów starożytnych, gdzie biblioteka była miejscem spotkań, wymiany myśli, nauki, współpracy, a nie XIX-wiecznym gmachem, w którym rządzi cisza...
Pani Aleksandro, czy książki z ibuka można pobrać na czytnik w formacie .mobi?
Do adamb: nie można pobrać książki na czytnik, można ją czytać, będąc zalogowanym na stronie serwisu http://www.libra.ibuk.pl/ pozdrawiam