Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku apelujemy do elblążan, o pomoc w zakresie kierowania osób bezdomnych do punktów noclegowych i odpowiednich placówek. Dzwoniąc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Straży Miejskiej możemy uratować czyjeś życie.
Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, które osłabione i wychłodzone narażone są na zamarznięcia. Z problemem tym co roku mierzą się służby miejskie i jeszcze przed sezonem poszukują skutecznych rozwiązań - Jeśli chodzi o opiekę roztaczaną nad ludźmi bezdomnymi i potrzebującymi ci kierowani są najczęściej do jednej z kilku placówek pomagających w rozwiązywaniu problemów związanych z zabezpieczeniem ich życia m.in. w okresie takim jak obecny – zwiększonych mrozów – informuje Barbara Dyrla, dyrektor Departamentu Społecznego UM w Elblągu.
Bezdomni nie zostaną pozostawieni bez pomocy – tak w skrócie można określić deklaracje działań, jakie w okresie zimowym podejmą służby miejskie. Pomocą potrzebującym jak zawsze służy Dom dla Bezdomnych im. Św. Brata Alberta, który na dziś dysponuje 72 miejscami, ale w okresie zwiększonych mrozów może przyjąć nawet do 100 osób – Na chwilę obecną znajduje się tam już 79 mieszkańców Elbląga – informuje Mirosława Grochalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. - W zasadzie przyjmiemy wszystkich, którzy będą tego potrzebowali, nawet jeśli wiązałoby się to z ulokowaniem tych osób na materacach. Wtedy również nie gra roli to, czy osoba przyjmowana do noclegowni jest trzeźwa, czy pod wpływem alkoholu – mówi dyrektor MOPS.
Miejscami dla bezdomnych dysponuje również Pogotowie Socjalne, gdzie oprócz Izby Wytrzeźwień mogą się również schronić osoby bezdomne - Bezdomne kobiety znajda pomoc w Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej – mówi Barbara Dyrla. - Aczkolwiek pań bez dachu nad głową w mieście nie ma dużo.
Bezdomni mogą też liczyć na ciepły posiłek. Wydaje go kuchnia Caritas Diecezji Elbląskiej, która fundusze na żywność otrzymuje ze środków miasta – Od poniedziałku do soboty w formie gorących posiłków i w soboty- jako prowiant suchy na niedzielę – wymienia Barbara Dyrla.
Gro zadań w zakresie pomocy niesionej bezdomnym, ale również samotnym i potrzebującym, należy także do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu – Jeśli zauważymy gdzieś na ulicy bezdomnego, prosimy o telefon do MOPS-u lub do straży miejskiej apeluje Mirosława Grochalska. - Możemy uratować czyjeś życie.
Pracownicy socjalni, wraz ze Strażą Miejską wyjeżdżają w różnych porach i godzinach do tych miejsc, gdzie zbierają się bezdomni – Na ten rok przewidzieliśmy 10 wyjazdów aby objechać te wszystkie miejsca, gdzie zbierają się bezdomni – mówi dyrektor MOPS. – Na chwilę obecną wykonaliśmy już dwa, nadprogramowe. Jeśli jednak mrozy będą silne, takie patrole będą wyjeżdżały codziennie.
Dyrektor MOPS podkreśla jednocześnie, że nikomu jednak nie udziela się pomocy wbrew jego woli - Z reguły jednak, po rozmowach z naszymi pracownikami, bezdomni dają się namówić na oddelegowanie do odpowiednich placówek.
Aż do tego roku, w Elblągu, od kilku lat, nie odnotowano przypadków zamarznięć bezdomnych.
MOPS ul. Winna 9, tel. sekretariat: (55) 230-60-00
Straż Miejska ul. Winna 9 tel. alarmowy: 986 tel. 239-30-34/ 36 /38
Najlepiej dzwonic na olsztyn oni pomogą za 40 minut lub wcale.
Jak dyrektor MOPS może wypowiadać się w imieniu kierownika DDB? Przecież to paranoja. Jak trzeźwość nie gra roli? A kto takim człowiekiem ma się zająć? Najpierw na dołek do wytrzeźwienia a dopiero później do DDB.
Najlepej niech sie wypowie opiekun-konserwator z DDB on wczoraj miał dużlo do powiedzenia na dyżurce!
lokum dla bezdomnych, praca dla bezrobotnych, jedzenie dla niedożywionych, sprawiedliwość dla uczciwych, więzienie dla złodziei, majątki dla pracowitych, szubienica dla sprzedajnych ....................