Podczas październikowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych RM w Elblągu dyskutowaliśmy na temat profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, funkcjonowania Pogotowia Socjalnego i ośrodków odwykowo-terapeutycznych; wspólnie z przedstawicielami odpowiednich służb oraz instytucji zastanawialiśmy się jak przeciwdziałać zjawiskom i zdarzeniom, do jakich posuwają się elblążanie po spożyciu alkoholu.
Jednak posiedzenie komisji zdominowała sprawa likwidacji Policyjnej Izby Dziecka, ponieważ decyzją Komendanta Głównego Policji placówka ma zostać zlikwidowana, podobnie jak kilka innych w kraju. W tej sprawie członkowie komisji postanowili podjąć próbę ratowania Izby. Argumenty przemawiające za pozostawieniem Policyjnej Izby Dziecka są następujące:
1. Wzrost kosztów spowodowany wożeniem zatrzymanych do Gdańska.
2. Konieczność konwojowania spowoduje oderwanie policjantów od ich pracy bieżącej.
3. Obecnie na bazie Izby Dziecka w Elblągu prowadzone są akcje edukacyjne obejmujące swoim zasięgiem dużą ilość młodzieży. Likwidacja doprowadzi do ich zaprzestania.
4. Wywożenie nieletnich z dala od rodziców czy też opiekunów wpłynie negatywnie na ich psychikę oraz utrudni tak prozaiczne czynności jak chociażby przekazanie bielizny, środków czystości itp.
5. Obiekt w Elblągu pełni do chwili obecnej bazę rezerwową w przypadku organizowania w Trójmieście imprez masowych. Biorąc pod uwagę coraz większą ilość tego typu zdarzeń zasadne jest posiadanie w niedalekiej odległości bazy rezerwowej.
Członkowie Komisji postanowili ze swoim stanowiskiem zwrócić się do Prezydenta Miasta, Komendanta Wojewódzkiego Policji i Przewodniczącego Rady Miasta Elbląga.
O problemach związanych ze spożywaniem alkoholu mówili przedstawiciele Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pogotowia Socjalnego, Policji, Straży Miejskiej oraz instytucji zajmujących się terapią osób uzależnionych od spożywania alkoholu. Podsumować wszystkie informacje można następująco: osoby nadużywające alkoholu oraz ich rodziny zawsze mogą liczyć na pomoc, jednak nie zawsze chcą z tej pomocy korzystać. Co gorsza, po alkohol sięgają coraz młodsi mieszkańcy miasta, którzy pod wpływem alkoholu zagrażają bezpieczeństwu publicznemu. Ustalono, że ten temat będzie omawiany szczegółowo na kolejnym posiedzeniu komisji, które zaplanowaliśmy jeszcze na ten miesiąc.
Miasto oferuje osobom uzależnionym i ich rodzinom różnoraką pomoc. Od pieniędzy po pomoc terapeutyczną w punktach konsultacyjnych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Jednak wychodzenie na prostą idzie niezwykle wolno. Uzależnieni nie wyrażają zgody na leczenie nałogu, po alkohol sięgają już 12- i 13-latkowie.
Jak zwykle w październiku ważnym tematem dotyczącym bezpieczeństwa publicznego jest ustalenie zasad podróżowania na elbląskie cmentarze już przed dniem Wszystkich Świętych. O dodatkowych liniach autobusowych, którymi będzie można dostać się na cmentarz, ZKM publicznie poinformuje, zostały również przygotowane dodatkowe miejsca parkingowe. Przy okazji uczestnicy posiedzenia rozważali konieczność zainstalowania monitoringu na elbląskich nekropoliach. Godny podkreślenia jest zauważalny wzrost bezpieczeństwa na elbląskich nekropoliach, w czym duża zasługa kierownictwa tej jednostki.
Postępuje poprawa stanu bezpieczeństwa ppoż. w placówkach oświatowych. Systematycznie, choć powoli z powodu ograniczonych środków finansowych, jest zdejmowana ze ścian szkolnych korytarzy łatwopalna okładzina. Kosztowna wymiana boazerii postępuje wolno, w SP 16 już została wymieniona, teraz przyszła kolej na SP 15, 18 i 19. Departament Edukacji zapewnia, że wszelkie usterki zgłaszane przez strażaków są usuwane na bieżąco, natomiast na większe remonty brakuje pieniędzy.
Członkowie Komisji zaplanowali na listopad spotkanie z mieszkańcami bloku przy ul. Łęczyckiej 26 w celu podsumowania przebiegu programu naprawczego. Dodatkowo rozstrzygnięty będzie konkurs dla dzieci „Bezpieczny dom – bezpieczne osiedle”. Fundatorami nagród są Członkowie komisji. Na listopadowe posiedzenie komisji zaplanowano ważny temat dotyczący pracy dzielnicowych – Skuteczność pracy dzielnicowych w rozwiązywaniu problemów lokalnych.
radna Maria Kosecka (PO)
I oni za takie posiedzenia jeszcze biorą kasę.Wstyd państwo radni.
czym wy sie zajmujecie kawke popijecie ciasteczka zjecie i kase wezmiecie zenada
Skoro jest dostęp do alkoholu prawie pod samą szkołą podstawową, gimnazjum w trzech sklepach w jednym miejscu. W tym jeden funkcjonuje do 23.00 ..I nic nie można z tym zrobić, to o czym tu MOWA ???
Radni .Pytam się???? Dlaczego na nowych Tramwajach przy nazwiskach Sławnych Elblążan NIE MA HERBU ELBLĄGA.
Jak czytam te wszystkie informacje docierające z Ratusza to wygląda na to, że chyba jedynie ta Komisja zajmuje się sprawami mieszkańców. Widać troskę o ludzi i wolę pomagania potrzebującym. Pani Mario tak trzymać!