Aż trzy ważne imprezy rozpoczynają się już w tym tygodniu w Elblągu. W dniach od 14 do 16 września trwać będzie coroczna akcja „Sprzątanie Świata”. Wrzesień to również miesiąc Zrównoważonego Transportu. Obchody tego święta w naszym mieście będziemy celebrować w dniach od 16 do 22 września. Także na dzień 22 września przypada święto „Elbląskiego Dnia bez Samochodu”, obchodzone w naszym mieście już po raz dwunasty.
Terminem przewodnim tegorocznej edycji „Elbląskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu” (ETZT) i "Elbląskiego Dnia bez Samochodu" (EDbS), jest hasło „Zostań ekojeźdzcem – oszczędź na paliwie nawet 1000 zł rocznie stosując zasady ekojazdy”.
Moc imprez promująca ideę ekologicznego i zdrowego życia
„Sprzatanie Świata w Elblągu” mijać będzie pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję... nie śmiecę” - Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, chcemy zachęcić wszystkich do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami – mówi Jolanta Warzecha, kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Elbląg. - Ekologiczne życie, w dzisiejszym świecie, jest bardzo ważne i potrzebne - podkreśla.
W Elblągu,w dniach 14-16 września, sprzątaniem objęte zostaną, podobnie jak w latach ubiegłych, tereny przyległe do posesji szkół oraz tereny administrowane przez: spółdzielnie mieszkaniowe, Zarząd Budynków Komunalnych, a także skwery, parki miejskie, tereny Nadleśnictwa i tereny Parku Krajobrazowego „Wysoczyzny Elbląskiej”.
Od 16 do 22 września trwać będzie „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu”. - Poświęcony on będzie edukacji i promocji transportu publicznego i poruszaniu się rowerem – mówi Marek Kamm, elbląski oficer rowerowy - Chcemy ograniczyć korzystanie z samochodu w mieście na rzecz życia w lepszym środowisku – dodaje.
Program ETZT jest rozłożony w czasie. 16 września organizowana jest rowerowa wycieczka do Kadyn. – Będą w niej mogły wziąć udział całe rodziny – mówi Marek Kamm. – Tempo jazdy i odległość do pokonania nikogo nie wyklucza z naszego grona – podkreśla Kamm.
19 września planowane jest również otwarcie I kontrapasa w Elblągu, a na 20 przewidziana jest kolejna edycja ALLEYCAT, czyli rowerowego rajdu na orientację. - Planuję, że tym razem, rajd będzie połączony z robieniem zdjęć - mówi Kamm.
Marek Kamm zachęca również wszystkich elbląskich pracodawców, by w dniu 21 września namówili wszystkich swoich pracowników, aby ci przyjechali rowerem do pracy. – Organizujemy taką akcję dla urzędników z Ratusza – mówi Marek Kamm. – Jeśli w tym dniu wsiądą na swój jednoślad i przyjadą nim do pracy, dostaną ode mnie rowerowy upominek – zachęca elbląski oficer rowerowy.
Zielony festyn – program części „Sprzątanie Świata”
Dzień później wszyscy elblążanie będą mogli wziąć udział we wspólnym rajdzie rowerowym ulicami miasta, a potem skorzystać z atrakcji „Zielonego Festynu”, który organizuje ZHP Hufiec Elbląg. – Od godziny 11.00 do 14.00 zapraszamy całe rodziny na Plac Jagiellończyka – zachęca Ewelina Dżugan, szefowa Harcerskiej Służby Informacji Hufca w Elblągu – Odbędą się tam konkurencje i warsztaty skierowane do szkół i osób, które odwiedzą festyn na rowerach – dodaje.
W organizację „Zielonego festynu” czynnie włączył się także Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu. – W wyniku organizowanych konkursów, dla zwycięzców przygotujemy 5 imiennych kart miejskich, zaopatrzonych w 30-dniowe bilety – mówi Kazimierz Orzech, dyrektor ZKM w Elblągu.
To jednak nie jedyne atrakcje, które na 22 września przygotowano dla mieszkańców Elbląga, aby mogli celebrować „Elbląski dzień bez Samochodu”. Każdy, kto w tym dniu, wybierze jako środek lokomocji autobus lub tramwaj, po okazaniu ważnego dowodu rejestracyjnego, będzie mógł skorzystać z jazdy bez biletu.
Tego dnia zostanie również uruchomiony specjalnie oznakowany tramwaj, który pełnić będzie funkcje objazdowej kawiarenki obywatelskiej. – W tramwaju tym toczyć się będą dyskusje, w których będzie mógł wziąć udział każdy zainteresowany, a które dotyczyć będą transportu w mieście i aktywności społecznej i fizycznej w Elblągu – mówi Kazimierz Orzech.
22 września rusza także konkurs fotograficzny, ogłoszony przez elbląski ZKM, którego motywem głównym będzie komunikacja miejska, uchwycona w kadrze w różnych jej formach i postaciach - Wyłonienie zwycięzcy zajmie nam na pewno kilka tygodni, ale już teraz pragnę zapewnić, że nagrody będą atrakcyjne - zachęca Kazimierz Orzech.
panie biurowcu rowerowy co ze sciezka rowerową w ciagu ulicy Grunwaldzkiej, pytał pan rowerzystów czy chcą ściezki, sam pan był przeciw, jak rowerzyści powiedzieli, że chcą to pan zaniemówił, doslownie ani me, ani be, ani kukuryku, normalnie nic, zero tematu, czyli rozumiemy jako rowerzyści, że pan konsultuje czy chcemy, a i tak robi jak mu się podoba? jeśli tak mają wyglądać konsultacja ze środowiskiem to miasto powinno pana zwolnić jak najszybciej bo to jest tragifarsa a nie konsultacje, dosłownie kpina z rowerzystów
Rowery na tory
22 wrzesnia jest do tylko rajd rowerowy po ulicach elblaga nie ma po co na niego jiechac a nie ma tak jak to bylo w czerwcu ze byl rajd rowerowy z parku techniologicznego do bazantarni a potem byl przygotowany posilek przez restauracjie dla uczesnikow rajdu rowerowego albo ognisko z kielbaskami w bazantarni
Nowaczyk likwiduje tramwaj nr.2 i on mówi o ekologi wielu się pomyliło gdy pana wybierano oj wielu pozostawisz po sobie nie miłe wspomnienia PANIE PSEŁDO PREZYDENCIE
obecny prezydent to pomyłka ,pewnie wiele osób żałuje że na niego głosowało ,na początku swojej kampanii wyborczej zaproponował bydowę aquparku w parku Modrzewie ,to można się było zorientować że z nim jest coś nie tak.Teraz zlikwiduje tramwaj nr 2 i zrobi następne wykopy w miescie ,które potrwaja kilka lat.
rowero- dzięki za przypomnienie, w tym nawale pracy mi to umknęło. Info już jest na Elbląskim Forum Rowerowym. http://rowerowe.elblag.pl/Thread-ul-GRUNWALDZKA-PYTANIE?pid=16204#pid16204
A ja jestem lepszy od oficera rowerowego bo dla śmiałka ktory zrzuci nowaczyka ze stołka przewidziałem upominek w postaci nowego roweru !!!
caly ten oficer rowerowy ,UM i nowaczyk to szambo!! wmawiaja nam ze mamy jezdzic rowerami a odstawiaja jakies pseudo drogi dla rowerow, typu legionow,chrobrego ,ogolna plk dabka po ktorych sie nie da jezdzic rowerem. ostatnio jechalem na ogolnej po tej pseudo drodze dla rowerow i jakies gamonie porozbijaly butelki kolo sklepu u benego, najechalem na dosc duzy kawal szkla i rozwalilem opone za 100 zl + detka 12 zl kto mi za to zaplaci? pieprze te wasze drogi dla rowerow i jezdze po ulicy. a ten oficer rowerowy jest do niczego, od dwoch lat wisza znaki zakazu jazdy rowerem na ul fromborskiej, skoro powiesili tam te znaki to najpierw trzeba bylo zrobic tam droge dla rowerow bo ten chodnik sie do jazdy rowerem nie nadaje, ostatnio byly tam wykopy i poprostu zmasakrowaly robole ten chodnik. oficerze rowerowy odejdz i wstydu oszczedz i zabierz ze soba grzesia na rame i odjazd!!!
office to z angielska biuro, nie ma nic wspólnego z oficerem czyli stopniem w wojsku, dlaczego w Polsce tłumaczy się, office jako stopień wojskowy? przecież to jest " Miś", oczywiście nie ujmując nikomu nic, to ważna funkcja, w GB ludzie odpowiedzialni za rozwój komunikacji rowerowej są powszechnie szanowni, w dniu bez samochodu przebierają się za klanów i wręczają rowerzystom odblaskowe światełka i podobne rzeczy, a w Polsce? w Polsce masz iść do biura urzędnika rowerowego, jak przyjdziesz da ci coś tam, "od siebie" , prezent od siebie, ciekawe czy trzeba podpisywać listę?
To jest dobre!!!! Święto ekologów z "dniem bez samochodów " , a tu decyzja o likwidacji tramwaju linii nr 2. Brawo, brawo.