Być może elblążan czekać będą niedługo niezapomniane atrakcje, jakie zaoferuje im Przedsiębiorstwo Turystyczne „Góra Chrobrego”. Aktualnie teren ten w znacznej części wykorzystywany jest w okresie zimowym jako stok narciarski z dwoma trasami zjazdowymi i jednym wyciągiem orczykowym o długości około 400 metrów. Latem z trawiastych powierzchni stoku narciarskiego oraz terenu przyległego jako miejsca do biwakowania i spacerów korzystają mieszkańcy Elbląga. Mnóstwa wrażeń i zabawy dostarcza nam także niedawno otwarty park linowy. Ale to nie koniec atrakcji, jakie chce zaoferować elblążanom „Góra Chrobrego”. W Urzędzie Miasta, w połowie lipca, został złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, gdyż stacja narciarska chce się rozbudowywać.
Jakie atrakcje, być może niedługo, czekać będą na spragnionych nowych wrażeń elblążan? Jak wynika ze złożonego w Urzędzie Miasta wniosku, planowane przedsięwzięcie inwestycyjne polegać będzie na budowie dwóch nitek wyciągów głównych: krzesełkowego i orczykowego oraz dwóch nitek mniejszych wyciągów dla początkujących wraz z naśnieżaniem oraz niezbędną infrastrukturą techniczną.
Co proponuje „Góra Chrobrego”?
Jak wynika z dokumentacji na zboczu głównym zaplanowano dwa wyciągi narciarskie. Zgodnie z założeniami projektowanej inwestycji zostaną przygotowane trasy narciarskie wraz z elementami atrakcji dodatkowych (snowpark oraz half pipe z taśmą transportową). Zamierzona inwestycja ma również działać w okresie letnim, dlatego przewiduje się także rozbudowę parku linowego w części drzewostanu.
Wyciąg główny zaplanowano jako wyciąg krzesełkowy, a wyciąg dodatkowy - jako wyciąg orczykowy. Taki wyciąg służy do wciągania narciarzy lub snowboardzistów do góry wzdłuż stoku. Składać się on będzie się z dwóch odcinków: dolnego i górnego. Na terenie stoku zaplanowano też trzy podstawowe trasy narciarskie o zróżnicowanej długości.
Zupełną nowością w projekcie ma być trasa downhillowa. Będzie to nie lada gratka dla miłośników mocnych wrażeń. Downhiil to jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach.
Wszystkie trasy zostaną oznakowane i zabezpieczone za pomocą siatek, materacy i tyczek. Na trasach wprowadzone będzie oznakowanie dotyczące stopnia trudności i klasy trasy, zgodnie z odrębnymi przepisami dotyczącymi zasad bezpieczeństwa użytkowników tras narciarskich.
W ramach pierwszego etapu planowanego przedsięwzięcia, poza wyżej wspomnianymi obiektami przewiduje się realizację stacji narciarskiej wraz z budynkami głównymi: ratrakownią i restauracją z pokojami gościnnymi, oraz dwa mniejsze budynki socjalno - usługowe, sterownię, stację dolną i górną wyciągu, wjazdy, drogę wewnętrzną i parkingi, pylony reklamowe do 15 m wysokości – słowem – całą infrastrukturę użytkowo-techniczną obiektu.
Po wykonaniu pierwszego etapu rozbudowy stacji narciarskiej, realizowany będzie etap drugi, w trakcie którego powstanie 3 - 4 kondygnacyjny hotel dla około 80 –100 osób wraz z zapleczem sportowo – rekreacyjnym oraz SPA.
Teraz tylko czekać...
Jak wynika z wniosku złożonego przez PT „Góra Chrobrego” planowana rozbudowa stacji, jak i całe przedsięwzięcie inwestycyjne zlokalizowane jest na terenie otuliny Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Otulina ta zabezpiecza teren Parku przed zagrożeniami zewnętrznymi.
Realizacja planowanego zamierzenia pociągnie za sobą konieczność usunięcia kilku do najwyżej kilkunastu drzew i ewentualnie kilkunastu metrów kwadratowych krzewów. Generalnym jednak założeniem całego projektu jest maksymalna ochrona istniejącej zieleni wysokiej oraz wkomponowanie projektowanych obiektów w taki sposób, aby nie kolidowały one z istniejącym drzewostanem. Należy również podkreślić, iż szczególną ochroną otoczone zostaną drzewa o znacznych rozmiarach oraz cenne gatunki lasotwórcze takie jak: dęby, buki, wiązy, klony, lipy, olsze, świerki a także wiśnie ptasie i jesiony.
Czy znany jest termin odpowiedzi na złożony wniosek? - Jak na razie nasz wniosek, w czterech egzemplarzach złożony został w Urzędzie Miasta. - wyjaśnia Marcin Maj, z PT „Góra Chrobrego”. - Nie został jednak określony termin odpowiedzi na złożone podanie. Pozostaje nam tylko czekać i trzymać kciuki, co do pomyślnej realizacji tego przedsięwzięcia. - mówi Marcin Maj.
Można dodać kolejną atrakcję w pobliżu Góry Chrobrego - planowana obwodnica wschodnia.... Mam nadzieję, że ten poroniony pomysł upadnie, a za firmę GCh trzymam kciuki bo widać, że się rozwija. Park linowy super - kto nie był to niech zobaczy.
Lepsza jest Elbląska ścianka wspinaczkowa na ul. Sienkiewicza 4, bo działa przez cały rok niezależnie od pogody
Może by tak stok igielitowy na lato zrobili ?
Co tam środowisko, jak za Góra Chrobrego zrobią "obwodnicę wschodnią" to przecież wytną setki drzew w Bażantarni!!! Ale za to jaki będzie wygodny dojazd na samą górę samochodem od strony ul. Łęczyckiej!
do dsf: jak cos jest pod dachem to moze dzialac caly rok:P Ameryki nie odkresyles...
Ruszycie Bażantarnie bedziemy blokowac i sciagniemy ekologów
Budujcie i reklamujcie Elbląskie obiekty ,bo olsztyn i TVP robi wszystko by pokazać że w Elblągu nic nie ma.Liczą się te zasrane mazury.
Wow chciałeś zabłysnąć swoim tekstem? żal
Sądząc po zdjęciu to będzie można na drutach jeździć ... co na to elektrownia ?