Piątek, 27.12.2024, Imieniny: Zaneta, Jan, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Pamiętajcie o Ogrodach. Co nas czeka w tym roku?

24.04.2012, 07:40:56 Rozmiar tekstu: A A A
Pamiętajcie o Ogrodach. Co nas czeka w tym roku?

W dniach 30 maja-2 czerwca w Elblągu odbędzie się dziewiąta już edycja Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI, który Biblioteka Elbląska im. C. Norwida organizuje wspólnie z Tygodnikiem POLITYKA. W programie tegorocznego Festiwalu tradycyjnie znajdą się panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości, a także spektakle teatralne, koncert i wystawa. O szczegółach imprezy będziemy informować na bieżąco, a na początek przedstawiamy ogrodowy program w telegraficznym skrócie.

W trakcie paneli, które poprowadzą redaktorzy tygodnika POLITYKA – Jerzy Baczyński, Zbigniew Pietrasik, Bartek Chaciński i Mirosław Pęczak będzie można porozmawiać m.in. o humorze, teatrze, twórczości i mecenacie sportowym. Wśród gości będą:  prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Karolina Korwin-Piotrowska, Urszula Dudziak i Krystyna Janda.

Zaprosimy Państwa na trzy spektakle teatralne: „A ja, Hanna” – spektakl muzyczny Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola, „Ucho, gardło, nóż” – monodram Teatru Polonia z Warszawy z Krystyną Jandą grającą bohaterkę kontrowersyjnej książki Verdany Rudan oraz „Żywoty świętych osiedlowych” – spektakl lalkowy Teatru Ad Spectatores z Wrocławia z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego. Oprócz spektakli i paneli odbędzie się koncert wybitnej wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak. Ogrodom towarzyszyć będzie wystawa fotografii dokumentalnej pt. „Droga”.

Program 9. Festiwalu Letnich Ogrodów Polityki

30 maja – 2 czerwca, godz. 18.00


Panele dyskusyjne z udziałem redaktorów POLITYKI i zaproszonych gości, Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej, godz. 18.00, wstęp wolny

30 maja, godz. 19.30

Otwarcie wystawy zbiorowej pt. ”Droga”, Galeria Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej, wstęp wolny

Wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Dokumentalistów „Droga” skupiające fotografów prasowych, członków ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Większość prac na wystawie pokazuje sytuacje i zdarzenia zarejestrowane przypadkowo podczas reporterskich wyjazdów w teren fotografów prasowych. Z odnalezionych w archiwach ponad dwudziestu autorów pojedynczych fotografii powstała opowieść o życiu na drodze. Ludzie, ich dobytek, zwyczaje, używane pojazdy i warunki transportu utrwalone przez dokumentalistów są zapisem czasu i zmieniającej się rzeczywistości.

Partnerzy wystawy: Fundusz Popierania Twórczości Autorów ZAIKS, Tygodnik POLITYKA, Biblioteka Elbląska

30 maja, godz. 20.00


„A ja, Hanna” – spektakl muzyczny w wykonaniu Grażyny Rogowskiej (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu). Sala „U św. Ducha”, cena biletu: 25 zł

„A ja, Hanna” to imponujące połączenie współczesnej awangardowej muzyki rockowej skomponowanej przez reżysera Tomasza Hynka z trenami Jana Kochanowskiego śpiewanymi przez Grażynę Rogowską, wcielającą się w postać drugiej córki poety, której (w przeciwieństwie do Urszulki) w swojej twórczości poeta poświęcił zaledwie cztery wersy. Spektakl zdobył liczne nagrody, m.in. Grand Prix podczas XXXVI Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”.

„Otworzyłem „Treny” na nowo i uderzył mnie kontrast pomiędzy pierwszym epitafium, przeznaczonym Urszulce i następującym po nim cyklem 19 trenów, a końcem dzieła, gdzie znajdujemy zaledwie cztery malutkie wersy poświęcone Hannie. Zacząłem myśleć o tym przedstawieniu nie poprzez emocje ojca, lecz emocje dziecka, dotkniętego traumą śmierci, przeżywania żałoby rodziców i własnej, ale też przeżywania odtrącenia. (…) Pomyślałem, że to drugie dziecko, które musiało radzić sobie z żałobą w domu, które słyszało, że Urszulka była najpiękniejsza, najcudowniejsza, musiało sobie zadawać pytanie - a co ze mną?” - reżyser Tomasz Hynek o spektaklu

31 maja, godz. 20.00

„Ucho, gardło, nóż” (Teatr Polonia, Warszawa). Sala „U św. Ducha”, cena biletu: 50 zł

„Ucho, gardło nóż” to monodram Krystyny Jandy. Artystka gra i reżyseruje sama. Jest również autorką adaptacji teatralnej książki Vedrany Rudan (o tym samym tytule), na której oparty jest spektakl.
Tonka Babić, bohaterka kontrowersyjnego „Ucho, gardło, nóż” to kobieta po pięćdziesiątce, która spędza bezsenną noc. Leży w łóżku przy włączonym bez dźwięku telewizorze i pochłaniając kolejne tabliczki czekolady, opowiada swoje życie. Przeskakuje z miejsca na miejsce. Tragiczne wydarzenia przeplata komicznymi epizodami, rwie narrację, droczy się z ciekawskim czytelnikiem-podglądaczem. Jest szczera aż do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie. / www.teatrpolonia.pl
W 2006 roku spektakl nagrodzono Feliksem Warszawskim za rolę Krystyny Jandy, a rok później artystkę uhonorowano tytułem Najlepszej Aktorki na XII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

1 czerwca, godz. 20.00


Koncert Urszuli Dudziak. Sala „U św. Ducha”, cena biletu: 50 zł

Urszula Dudziak – światowej sławy wokalistka jazzowa i kompozytor. Współpracowała m.in. z Krzysztofem Komedą i Michałem Urbaniakiem, Gilem Evansem oraz Lesterem Bowie. Wielokrotnie występowała na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie. Poza tym koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, również w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall podczas Newport Jazz Festival. Nagrała blisko 50 albumów, wśród których znalazły się płyty zyskujące najwyższe oceny prestiżowych magazynów muzycznych. W marcu tego roku swoją premierę miała jej autobiografia książka „Wyśpiewam wam wszystko”.

2 czerwca, godz. 20.00

„Żywoty świętych osiedlowych" (Teatr Ad Spectatores, Wrocław ). Sala „U św. Ducha”, cena biletu: 25 zł

„Żywoty świętych osiedlowych” to spektakl lalkowy z graną na żywo muzyką Sambora Dudzińskiego, będący interpretacją powieści Lidii Amejko pod tym samym tytułem. Przedstawienie zdobyło Grand Prix V Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”.

„Artystka świadoma jest tego, co robi w każdym calu. Popatrzmy na to, z jaką pieczołowitością kreuje swoją opowieść. Każdemu "świętemu" daje postać, duszę, charakter, szacunek i... wielkość w świętości. Pobłażliwość nasza zaczyna się mieszać ze zdziwieniem, zaskoczenie z zauroczeniem, wzruszenie z podziwem. Bo to jest teatr lalek najwyższej próby. Jednoosobowy. A kto to są owi święci? To Wasi sąsiedzi: emeryt, dziwka, pijak i zwykły szary człowiek. Jak w każdym bloku betonowym.”/ Krzysztof Kucharski, Gazeta Wrocławska

Sprzedaż biletów na spektakle i koncert będzie odbywała się w Bibliotece Elbląskiej od poniedziałku 30 kwietnia. Na każdy spektakl oraz na koncert przewidziano tylko 100 biletów!

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +5
    ~ Zbyszek
    Wtorek, 24.04

    Z plenerowej , muzycznej imprezy , organizowanej z niezłym wyczuciem w kwestii doboru wykonawców , otwartej i dostępnej dla wszystkich zainteresowanych , zrobiliście co ? Szkoda .

  2. 2
    0
    ~ qwerty
    Środa, 25.04

    pamietam czasy jak się wchodziło za okazaniem terazniejszego numeru polityki...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.82611298561096