Piątek, 27.12.2024, Imieniny: Zaneta, Jan, Maksym
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Ulga prorodzinna wciąż popularna

20.04.2012, 11:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Ulga prorodzinna wciąż popularna
fot. archiwum redakcji

Podobnie jak to bywało w latach ubiegłych także w tym roku rozliczając podatek dochodowy za rok podatkowy 2011 podatnicy wychowujący dzieci mogą w swoim zeznaniu podatkowym zmniejszyć podatek dochodowy o tzw. „ulgę prorodzinną”.

Pamiętajmy jednak o tym, że odliczenie to można uwzględnić jedynie w podatku dochodowym obliczonym od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.

Z ulgi tej nie mogą korzystać podatnicy, którzy uzyskują:

- dochody opodatkowane na szczególnych zasadach, przy zastosowaniu 19% stawki podatkowej ( tzw. „liniówka”)

- przychody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.

Jeżeli jednak podatnicy ci uzyskują również dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę), to w rocznym zeznaniu podatkowym składanym z tytułu uzyskiwania tych dochodów mogą uwzględnić omawiane odliczenie.

Podatnicy korzystający z ulgi na dziecko składają do 30.04.2012r. we właściwym urzędzie skarbowym deklarację PIT-36 lub, PIT-37 wraz załącznikiem PIT-O. Wypełniając załącznik PIT-O możemy ograniczyć się do wpisania jedynie numeru PESEL swojego dziecka, jednak, jeśli takiej wiedzy nie mamy należy wpisać imię, nazwisko i datę urodzenia naszej pociechy by formularz poprawnie był wypełniony należy również podać ilość miesięcy, w których to dziecko podlegało naszej opiece. Każdy, kto ma prawo do skorzystania z ulgi na dziecko może pomniejszyć swój podatek maksymalnie o kwotę 1112,04 przysługującą na jedno dziecko ( limitowaną kwotę mnoży się przez liczbę dzieci). Jeżeli obydwoje małżonków mają prawo do w/w odliczenia mogą podzielić się ulgą.

Art.27f ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że odliczenia od podatku dokonuje się za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik sprawował władzę rodzicielską. W związku z powyższym odliczenie od podatku przysługuje również za cały miesiąc ( miesięczna kwota ulgi 92,67 zł), w którym dziecko się urodziło. Zgodnie z art. 27f ust. 4 ustawy odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Należy pamiętać o tym, że ulgę tą odliczamy od podatku po odliczeniu składki zdrowotnej. W zależności od wysokości podatku możemy odliczyć całość ulgi lub jedynie określoną jej część. Podatnik ma obowiązek przedstawienia dochodu i obliczenia podatku, a zatem wpłacenia różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą zaliczek pobranych przez płatników. Jeżeli suma pobranych zaliczek w roku podatkowym jest wyższa od podatku należnego, powstanie nadpłata podatku, która podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Odliczenie ulgi na dziecko przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko zamieszkuje z opiekunem oraz rodzicom zastępczym. Z odliczenia nie mogą korzystać, zatem rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz opiekunowie prawni dziecka, którzy nie mieszkają wspólnie z dzieckiem. Ulga jest adresowana do podatników, którzy w roku podatkowym wychowują dzieci:

- małoletnie,

- bez względu na ich wiek, jeśli otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci do 25 roku życia, pod warunkiem, że dzieci te uczą się lub studiują (także za granicą) oraz że w roku podatkowym, którego dotyczy odliczenie, nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19% stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł.

Do dochodów tych wliczane są również zarobki uzyskane przez pełnoletnie dzieci za granicą. Fakt otrzymywania przez dziecko renty nie ma znaczenia dla prawa do ulgi. Z odliczenia nie mogą korzystać podatnicy, których dzieci prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu 19% stawki podatkowej lub na zasadach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.


Sławomir Tymuszki, Urząd Skarbowy w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ w
    Piątek, 20.04

    Do anonima - ulga prorodzinna jest to ulga dla bogatych ludzi, bo biednemu zabraknie podatku, aby ją odpisać.

  2. 2
    +1
    ~ solidarny
    Piątek, 20.04

    to samo miałem napisać po kiego grzyba ludziom posiadającym przyzwoite dochody ulga na dzieci? To jest podłe i zwyczajnie nieprzyzwoite. Takim chamom z sejmu czy "przedsiębiorcy" z paro-milionowym majątkiem też przysługuje. To musi mieć coś wspólnego z "odmianą oblicza tej ziemi" którą wymodlił dla nas błogosławiony JP2 i wywalczyli sławetni obrońcy robotników z "solidarności"

  3. 3
    0
    ~ bozi
    Sobota, 21.04

    a premier chce, by od przyszłego roku do ulgi mieli prawo tylko posiadający 2 lub więcej dzieci... co z tymi, którzy mają 1 właśnie z braku pieniędzy, a ulga ratuje ich budżet dając możliwość np. zakupu podręczników czy ubrań...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3279058933258