Podobnie jak to bywało w latach ubiegłych także w tym roku rozliczając podatek dochodowy za rok podatkowy 2011 podatnicy wychowujący dzieci mogą w swoim zeznaniu podatkowym zmniejszyć podatek dochodowy o tzw. „ulgę prorodzinną”.
Pamiętajmy jednak o tym, że odliczenie to można uwzględnić jedynie w podatku dochodowym obliczonym od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.
Z ulgi tej nie mogą korzystać podatnicy, którzy uzyskują:
- dochody opodatkowane na szczególnych zasadach, przy zastosowaniu 19% stawki podatkowej ( tzw. „liniówka”)
- przychody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.
Jeżeli jednak podatnicy ci uzyskują również dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę), to w rocznym zeznaniu podatkowym składanym z tytułu uzyskiwania tych dochodów mogą uwzględnić omawiane odliczenie.
Podatnicy korzystający z ulgi na dziecko składają do 30.04.2012r. we właściwym urzędzie skarbowym deklarację PIT-36 lub, PIT-37 wraz załącznikiem PIT-O. Wypełniając załącznik PIT-O możemy ograniczyć się do wpisania jedynie numeru PESEL swojego dziecka, jednak, jeśli takiej wiedzy nie mamy należy wpisać imię, nazwisko i datę urodzenia naszej pociechy by formularz poprawnie był wypełniony należy również podać ilość miesięcy, w których to dziecko podlegało naszej opiece. Każdy, kto ma prawo do skorzystania z ulgi na dziecko może pomniejszyć swój podatek maksymalnie o kwotę 1112,04 przysługującą na jedno dziecko ( limitowaną kwotę mnoży się przez liczbę dzieci). Jeżeli obydwoje małżonków mają prawo do w/w odliczenia mogą podzielić się ulgą.
Art.27f ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że odliczenia od podatku dokonuje się za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik sprawował władzę rodzicielską. W związku z powyższym odliczenie od podatku przysługuje również za cały miesiąc ( miesięczna kwota ulgi 92,67 zł), w którym dziecko się urodziło. Zgodnie z art. 27f ust. 4 ustawy odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.
Należy pamiętać o tym, że ulgę tą odliczamy od podatku po odliczeniu składki zdrowotnej. W zależności od wysokości podatku możemy odliczyć całość ulgi lub jedynie określoną jej część. Podatnik ma obowiązek przedstawienia dochodu i obliczenia podatku, a zatem wpłacenia różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą zaliczek pobranych przez płatników. Jeżeli suma pobranych zaliczek w roku podatkowym jest wyższa od podatku należnego, powstanie nadpłata podatku, która podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego.
Odliczenie ulgi na dziecko przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko zamieszkuje z opiekunem oraz rodzicom zastępczym. Z odliczenia nie mogą korzystać, zatem rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz opiekunowie prawni dziecka, którzy nie mieszkają wspólnie z dzieckiem. Ulga jest adresowana do podatników, którzy w roku podatkowym wychowują dzieci:
- małoletnie,
- bez względu na ich wiek, jeśli otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci do 25 roku życia, pod warunkiem, że dzieci te uczą się lub studiują (także za granicą) oraz że w roku podatkowym, którego dotyczy odliczenie, nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19% stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł.
Do dochodów tych wliczane są również zarobki uzyskane przez pełnoletnie dzieci za granicą. Fakt otrzymywania przez dziecko renty nie ma znaczenia dla prawa do ulgi. Z odliczenia nie mogą korzystać podatnicy, których dzieci prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu 19% stawki podatkowej lub na zasadach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.
Sławomir Tymuszki, Urząd Skarbowy w Elblągu
Do anonima - ulga prorodzinna jest to ulga dla bogatych ludzi, bo biednemu zabraknie podatku, aby ją odpisać.
to samo miałem napisać po kiego grzyba ludziom posiadającym przyzwoite dochody ulga na dzieci? To jest podłe i zwyczajnie nieprzyzwoite. Takim chamom z sejmu czy "przedsiębiorcy" z paro-milionowym majątkiem też przysługuje. To musi mieć coś wspólnego z "odmianą oblicza tej ziemi" którą wymodlił dla nas błogosławiony JP2 i wywalczyli sławetni obrońcy robotników z "solidarności"
a premier chce, by od przyszłego roku do ulgi mieli prawo tylko posiadający 2 lub więcej dzieci... co z tymi, którzy mają 1 właśnie z braku pieniędzy, a ulga ratuje ich budżet dając możliwość np. zakupu podręczników czy ubrań...