Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach rzeczy używane, które zamierzamy sprzedać muszą być właściwej jakości i nadawać się do użytku. W przeciwnym razie osoba je nabywająca może je zareklamować.
ORZECZENIE - Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach, sygn. akt VACa 239/08
Sąd Apelacyjny w Katowicach przy wydawaniu wyroku oparł się o przepisy kodeksu cywilnego mówiące o rękojmi za wady fizyczne rzeczy odnoszą się także do sprzedaży rzeczy używanych.
Art. 556 par.1 kodeksu cywilnego stanowi, że sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli sprzedana rzecz ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność. Tak samo jest w sytuacji, gdy zakupiony towar nie ma właściwości, o których istnieniu zapewniał sprzedający.
Sędziowie SA w Katowicach uznali, że przepis ten ma zastosowanie także do sprzedawanych rzeczy używanych. Tak więc również w takim przypadku sprzedana rzecz powinna być właściwej jakości i nadawać się do użytku ze względu na zwyczajne przeznaczenie rzeczy. Jeżeli tak nie jest, to należy uznać, że towar obarczony jest wadą fizyczną w rozumieniu art. 556 par. 1 k.c.
W rozpatrywanej przez sąd sprawie sprzedane pozwanej urządzenie nie było zdolne do podjęcia pracy zgodnie z przeznaczeniem. Sędziowie uznali więc, że sprzedany towar obarczony był wadą fizyczną, która powodowała zmniejszenie wartości zakupionej rzeczy.
W wyroku Sądu czytamy, że sprzedający nie mógł uwolnić się od odpowiedzialności za wady fizyczne towaru ze względu na fakt, iż ujawnione usterki wynikały z naturalnego zużycia rzeczy. Obowiązkiem sprzedawcy było bowiem wydanie rzeczy nadającej się do użytku. Ponadto sędziowie uznali, że sprzedawca ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne rzeczy używanej również wtedy, gdy ujawnione usterki były usuwalne i nadawały się do naprawy.
Czyli jak się kupi używany samochód, a po przyjeździe do domu się stwierdzi że jeszcze tu i tam był bity lub nie działa to czy tamto to mozna śmiało to reklamować?