Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Czy pracodawca płaci za skutki wypadku przy pracy?

03.09.2008, 10:51:42 Rozmiar tekstu: A A A
Czy pracodawca płaci za skutki wypadku przy pracy?

Specjalnie dla czytelników info.elblag.pl uruchamiamy nowy dział z poradami prawnymi. Co jakiś czas w dziale tym ukazywać się będą artykuły z poradami przygotowanymi przez Biuro Doradztwa Prawnego „EKSPERT” z Elbląga. Już wkrótce nasi czytelnicy sami będą mogli zaproponować tematy kolejnych porad. To dopiero początek zmian jakie przejdzie w najbliższym czasie nasz serwis. Tymczasem zapraszamy do lektury pierwszego artykułu w dziale „Poradnik Info”.

Skutki wypadków przy pracy bardzo często są bardzo poważne i oznaczają dla poszkodowanego pracownika nie tylko konieczność leczenia i rehabilitacji, ale także straty materialne i niematerialne polegające nie tylko na ograniczeniu dochodów poszkodowanego, ale także na utracie perspektyw na przyszłość, wymuszeniu zmiany stylu życia, problemach psychologicznych i adaptacyjnych związanych np. z ograniczeniem aktywności życiowej itp.

Świadczenia przysługujące pracownikowi z tytułu opłacanych składek na ubezpieczenie wypadkowe (płacenie składek na ubezpieczenia wypadkowe należy do obowiązków pracodawcy jako podmiotu ponoszącego ryzyko prowadzenia zakładu pracy) często nie są wystarczające do tego, aby poszkodowanemu pracownikowi zrekompensować w pełni szkodę majątkową i krzywdy niemajątkowe powstałe wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Uzupełniająca odpowiedzialność zakładu pracy wynika z Kodeksu Cywilnego i opiera się zawsze na założeniu, że świadczenia w danym przypadku należne pracownikowi na podstawie ustawy wypadkowej nie zaspokoiły w pełni jego uzasadnionych roszczeń. Upraszczając i sprowadzając problem do wartości matematycznych, o ile za 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca obecnie niecałe 600 złotych w ramach jednorazowego odszkodowania, to w ramach postępowania cywilnego sąd powszechny może orzec zadośćuczynienie w wysokości nawet 2 tysięcy złotych za 1% trwałego uszczerbku na zdrowiu. Oczywiście każdy przypadek podlega ocenie indywidualnej a sąd zawsze ma swobodę w ocenie dowodów przedstawionych przez strony (w sprawach odszkodowawczych orzecznictwo utrwaliło wyjątkową szeroką uznaniowość sędziego w ocenie wysokości należnego poszkodowanemu zadośćuczynienia).

Jakie warunki muszą być spełnione, by poszkodowany pracownik mógł wystąpić bezpośrednio z roszczeniem przeciwko pracodawcy?
- pracownik musi najpierw wystąpić do ZUS-u o przyznanie świadczeń wynikających z ustawy wypadkowej
- pracownik musi udowodnić odpowiedzialność pracodawcy za powstały wypadek (na podstawie zasady winy lub zasady ryzyka (np. pracodawca nie może uwolnić się od odpowiedzialności związanej z niezachowaniem przepisów bhp zarzutem, że również pracownik nie dopełnił obowiązków z zakresu bhp)
- pracownik musi zatem udowodnić istnienie szkody, związek przyczynowy pomiędzy powstaniem szkody a zdarzeniem stanowiącym wypadek przy pracy

Podsumowując – uzyskanie realnej rekompensaty szkody po wypadku przy pracy nie ogranicza się tylko do świadczeń ZUS-owskich i choć uzyskanie odszkodowania od zakładu pracy nie jest łatwe, warto się nad tym zastanowić.

Autor należy do zespołu Biura Doradztwa Prawnego „EKSPERT”
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń! - 503 95 29 95

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ anonim
    Czwartek, 04.09

    W ALSTOMIE nie płaci bo niema wypadków.Jak za komuny jak ma nie być to niema.

  2. 2
    0
    ~ anonim
    Czwartek, 04.09

    W Alsztomie pracuje tępy Zbigniew majster elektryków ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2441470623016