Elbląscy inspektorzy handlowi sprawdzili ostatnio jakość produktów żywnościowych produkowanych przez wielkie sieci handlowe lub wytwarzane na ich zlecenie. Kontrolę przeprowadzono w 2 palcówkach, których działalność gospodarcza była zgłoszona do rejestru sądowego.
Pod względem przestrzegania dat minimalnej trwałości i terminów przydatności do spożycia nie kwestionowano żadnego z badanych towarów. Warunki przechowywania artykułów żywnościowych były zgodne z zaleceniami producentów.
- Do badań laboratoryjnych pobrano próbki z 11 rodzajów wyrobów z kategorii produktów oferowanych pod „własną marką” w tym: miodów pszczelich, przetworów owocowych, warzywnych, wędlin, artykułów mleczarskich – wymienia Dawid Marchlewicz z Delegatury Inspekcji Handlowej w Elblągu. - Nie kwestionowano jakości tych produktów. Natomiast zakwestionowano 2 rodzaje serów dojrzewających zbadanych poza „własną marką” ze względu na wady organoleptyczne (niewłaściwe oczkowanie i smak nieczysty) oraz z uwagi na wyższą zawartość wody, niższą zawartość białka od deklarowanej na opakowaniu.
Do producentów skierowano wystąpienia pokontrolne z wnioskami o podjęcie działań eliminujących stwierdzone nieprawidłowości. O niewłaściwej jakości produktów poinformowano także właściwe miejscowo Inspektoraty Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych.