Elbląska Delegatura Inspekcji Handlowej sprawdziła w 3 placówkach na terenie Elbląga oznakowanie i jakość wyrobów pończoszniczych. Na 26 partii zakwestionowano 2 wyroby.
Inspektorzy zbadali prawidłowość 15 partii skarpet, 9 partii rajstop i 8 partii pończoch. Zakwestionowano prawidłowość oznakowania 2 partii wyrobów pończoszniczych, ze względu na brak nazwy i adresu producenta na etykietach jednostkowych. Niewłaściwe oznakowanie było podstawą do ukarania przedsiębiorcy grzywną w drodze mandatu karnego.
- Kontrolowany przedsiębiorca dobrowolnie wycofał kwestionowane wyroby z obrotu handlowego, a po prawidłowym ich oznakowaniu, ponownie wprowadził do sprzedaży – informuje Dawid Marchlewicz z Delegatury Inspekcji Handlowej w Elblągu. - Pod względem jakości zbadano ogółem 26 partii. Badanych partii w ocenie organoleptycznej nie kwestionowano.
Laboratoryjnie zbadano 5 partii wyrobów pończoszniczych, zakwestionowano 1 partię ze względu na niezgodny z deklaracją producenta skład surowcowy. - Przedsiębiorca dokonał korekty w składzie surowcowym podanym na opakowaniu i wprowadził wyrób do obrotu – wyjaśnia Dawid Marchlewicz. - W kontrolowanych placówkach działalność gospodarcza była prowadzona legalnie. Miejsce i rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej były zgodne z zakresem określonym w zaświadczeniach i wypisie z rejestru.
W placówce prowadzącej sprzedaż detaliczną nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie oznaczania towarów cenami i uwidaczniania cen. Ceny wyrobów uwidoczniono w sposób zapewniający prostą i nie budzącą wątpliwości informację o ich wysokości.
Do producentów kwestionowanych wyrobów pończoszniczych skierowano wystąpienia pokontrolne informujące o wynikach przeprowadzonych badań laboratoryjnych i stwierdzonych w toku kontroli nieprawidłowościach, wnioskując o podjęcie działań w celu ich wyeliminowania.