Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii ZDROWIE I URODA

Zdrowie z brzucha

09.12.2018, 13:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zdrowie z brzucha

Organizm każdej istoty żyjącej jest ściśle powiązany i kompatybilny ze sobą. Nie ma procesu fizjologicznego w naszym organizmie, który w jakiś sposób nie byłby związany z florą bakteryjną jelit. To, co tam „mieszka”, steruje wszystkim - naszym metabolizmem, odpornością, a nawet psychiką. Istnieją dowody, że mikroflora jelitowa jest też zaangażowana w regulację bólu.

Połączenie między jelitami a mózgiem nazywa się osią mózgowo-jelitową, ma postać nerwu błędnego, który jest ścieżką sygnałową między jelitami i mózgiem. To najdłuższy z nerwów czaszkowych, należący do autonomicznego układu nerwowego, który łączy mózg z układem pokarmowym. Okazuje się, że 90 procent tych sygnałów płynie w jednym kierunku - od jelit do mózgu. Z mózgu do jelit tylko 10 proc. To oznacza, że nasze jelita mają coś bardzo ważnego do przekazania mózgowi, a odwrotnie  tylko czasem.

Autonomiczny jelitowy układ nerwowy zawiera od 100 do 500 mln neuronów, co oznacza, że jest... wielkości mózgu kota! Ten "mózg" mieści się w naszym jelicie, reguluje pracę całego układu pokarmowego i reaguje na lokalne sygnały, między innymi od bakterii. Produkty ich metabolizmu powstające w obrębie jelita wędrują nerwem błędnym bezpośrednio do mózgu.

Wiele z nich to niemal te same neurotransmitery, które są wykorzystywane przez mózg do "porozumiewania się" między neuronami. Flora bakteryjna produkuje wiele substancji, które bezpośrednio działają na mózg, np. serotoninę, której niedobór jest uznaną przyczyną depresji. Nasz nastrój zależy od tego, jakie bakterie zasiedlają nasze jelita.

By sprawdzić, czy rzeczywiście mikroorganizmy wpływają na mózg, uczeni zaczęli od badań na zwierzętach. Wyhodowano myszy, które były pozbawione flory bakteryjnej jelit. Okazało się, że wykazują one wiele nieprawidłowości w swoim zachowaniu - są strachliwe, depresyjne i mają cechy autystyczne. Kiedy uczeni skolonizowali ich jelita bakteriami od zdrowych zwierząt, gryzonie przestały się bać i zaczęły socjalizować. Chętniej przebywały ze sobą, a zachowania autystyczne znikły. Potem uczeni zaczęli ingerować w skład gatunkowy bakterii. Bardzo trudno bowiem ustalić, który to dokładnie gatunek bakterii ma np. właściwości antydepresyjne. Podawano więc myszom bakterie probiotyczne kwasu mlekowego. I udało się ustalić, że kilka szczepów, głównie z rodzaju Lactobacillus, naprawdę wpływa na zachowanie zwierząt. Co ciekawe, jeśli u takich "szczęśliwych" myszy przecięto nerw błędny czyli tą „autostradę” przez którą przebiegają wszystkie sygnały z jelit do mózgu, wszystkie dobrodziejstwa wynikające z ich nowej flory bakteryjnej niemal natychmiast znikały. To eksperymentalnie dowiodło bezpośredniego wpływu produktów flory jelitowej na mózg u myszy. W 2014 r. przeprowadzono bardzo proste badanie, tym razem na ludziach. Połowie biorących w nim udział kobiet podawano codziennie jogurt z probiotycznymi, specjalnie wyselekcjonowanymi szczepami bakterii. Połowie nie. I okazało się, że po miesiącu kobiety pijące jogurt miały lepszy nastrój, lepszą pamięć i większe zdolności poznawcze! W rezonansie mózgu zaobserwowano, że u pań przyjmujących probiotyczny jogurt pojawiła się aktywność w nowych obszarach mózgu w porównaniu z grupą kontrolną. A więc bakterie jelitowe uruchomiły dodatkowe neurony!

Mówi się, że osoby o nadwrażliwym układzie nerwowym, depresyjne, częściej zapadają na zespół jelita drażliwego. Wyniki powyższych badań wskazują, że jest odwrotnie - nieprawidłowa flora bakteryjna zaburza ich stan psychiczny? Mówiąc kolokwialnie, produkuje im depresję i stany lękowe.

Aby zachować florę bakteryjną w zdrowym stanie należy przestrzegać kilku zasad. Unikać antybiotyków, jeśli tylko można, jedna siedmiodniowa kuracja antybiotykiem zaburza nam florę jelitową na rok do dwóch lat! Jeśli jednak musimy zastosować antybiotyk, nie zapominajmy o równoczesnym stosowaniu probiotyków. To bardzo ważne, bo jak widać, możemy zniszczyć zdrowe bakterie i "wyhodować" zły nastrój, stany lękowe, depresyjne. Ponad to jak najczęściej jedzmy produkty fermentowane, które zawierają naturalne bakterie probiotyczne. Włączmy do diety kiszonki – kiszone ogórki, kapustę, kiszone cytryny i wszystkie możliwe warzywa w formie kiszonki.

Dostarczajmy sobie na co dzień nowej porcji dobroczynnych mikrobów i także im dajmy jeść. A to oznacza, że trzeba zjadać błonnik pokarmowy. Bakterie potrzebują tzw. prebiotyków, czyli takich substancji, jak inulina, laktuloza, oligosacharydy, żeby dobrze żyć w naszych jelitach. Doskonałym wyborem są płatki zbożowe czy banan z jogurtem na śniadanie. To prebiotyk i probiotyk w jednym.

Nie jedzmy potraw bogatych w cukry proste. Nie tylko dlatego, że utyjemy, ale także dlatego, że zasiedlające jelita bakterie patogenne lubią takie jedzenie. A dobre mikroby nie. Te "złe" pasą się więc na węglowodanach prostych, a te dobre od nich giną.


Źródło:  "Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała" – Giulia Enders, dr Jose Schera z New York University , „Nauka dla Każdego”.

 


Zdrowy Elbląg

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ elblażanka
    Poniedziałek, 10.12

    Super artykulik, tylko jeszcze , żeby ludzie chcieli to czytać, a po przeczytaniu stosować. Powinien być jakiś szerszy przekaz, może w formie ulotki i każdemu do skrzynki. Jak widzę brzuchaczy ledwo idących- nie chcę tu obrażać nikogo, ale Ci ludzie potrzebują pomocy.Uświadamiać jak tylko się da i gdzie tylko się da, to najlepsze lekarstwo na świecie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4750602245331