Kontakt człowieka ze zwierzętami niesie ze sobą wiele korzyści – wspomaga procesy leczenia, ułatwia radzenie sobie ze stresem, bólem i znacznie poprawia nasze samopoczucie. Podobne działanie ma śmiech, który dotlenia, odpręża, wspomaga wydzielanie endorfin, umożliwia odreagowanie trudnych emocji i dzięki temu pomaga w powrocie do zdrowia. I właśnie połączenie tych dwóch elementów stoi za sukcesem ogólnopolskiego programu dogoterapii prowadzonego przez Mars Polska i Fundację Dr Clown, który pomógł już ponad 30 tysiącom małych pacjentów ze szpitali dziecięcych i seniorów z Domów Opieki Społecznej. Tylko w 2024 roku z dobroczynnej interakcji z psem i terapeutą skorzystało blisko 9 tysięcy beneficjentów w 27 szpitalach i 15 DPS-ach.
Moc merdającego ogona
Zwierzęta, co potwierdzają badania naukowe, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Kontakt z psem wywołuje radość i buduje pozytywne emocje, ponieważ czworonożny przyjaciel ofiaruje bezwarunkową miłość i akceptację, poczucie bezpieczeństwa i szczęścia, co jest ogromnym motywatorem dla dzieci i dorosłych. Przebywając z psem pacjenci odbierają jego pozytywną energię, otwierają się, nabierają odwagi do pokonywania trudności, z większym zapałem podchodzą do ćwiczeń terapeutycznych. Dlatego dogoterapia, czyli terapia z udziałem odpowiednio przeszkolonego czworonoga, pod czujnym okiem jego opiekuna-dogoterapeuty, to przyjemne, a zarazem niezwykle skuteczne wsparcie procesu leczenia i fizjoterapii. Pomaga pacjentom w sytuacji choroby, motywuje ich do wysiłku potrzebnego w rehabilitacji, oraz aktywizuje seniorów. Mars Polska z Fundacją Dr Clown od ośmiu lat organizują ogólnopolski program dogoterapii w polskich szpitalach dziecięcych i domach pomocy społecznej, dzięki któremu coraz więcej osób może skorzystać z dobroczynnej interakcji człowiek – zwierzę.
Największy w Polsce pogram dogoterapii w szpitalach dziecięcych i Domach Pomocy Społecznej
W 2017 roku Mars Polska wspólnie z Fundacją Dr Clown zainicjował ogólnopolski program dogoterapii połączonej z ,,terapią śmiechem” dla dzieci i młodzieży w szpitalach. Od 2021 roku objął on także seniorów w Domach Pomocy Społecznej, a w 2023 został rozszerzony na odziały rehabilitacji w szpitalach dziecięcych. Program dynamicznie się rozwija i daje wymierne efekty. Tylko w 2024 roku z zajęć z udziałem certyfikowanych dogoterapeutów i wyszkolonych psów skorzystało 8957 osób – 8309 małych pacjentów w 27 szpitalach dziecięcych i 648 seniorów w 15 Domach Pomocy Społecznej. To blisko 13% wzrost w porównaniu do 2023 roku. W ciągu 8 lat ta wyjątkowa moc merdającego ogona wsparła 30 286 osób. Obecnie jest to największy projekt dogoterapii w Polsce, działający dzięki współpracy organizacji pozarządowej oraz biznesu.
– Więź człowieka i zwierzęcia pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia i niesie ze sobą wiele korzyści dla obu stron. Gdy 8 lat temu spotkaliśmy się z Fundację Dr Clown i wspólnie planowaliśmy program dogoterapii wsparty terapią śmiechem, marzyliśmy, że będzie to projekt, który przyniesie wiele dobra i z czasem będziemy mogli pomagać dzieciom w placówkach w całej Polsce. Dziś wiemy, że „chcieć to móc”! Historia tego programu udowadnia, że można osiągnąć bardzo wiele, jeśli ma się ambicję i determinację, żeby spełniać marzenia. Początki zwykle nie są łatwe, ale jeśli chcesz pomagać, masz do tego odpowiedniego partnera i pasję, to wszystko jest możliwe. Entuzjastycznie i z pełną odpowiedzialnością zaangażowaliśmy się w nasz wspólny plan i dzięki otwartości polskich szpital i Domówi Opieki Społecznej, dziś widzimy cudowne efekty tych zajęć. Przez te lata projekt się rozrósł, ale i ustrukturyzował. A liczba ponad 30 tysięcy beneficjentów, którym udało się nam przynieść uśmiech, szczęście i wsparcie dzięki interakcji z psem, napełnia nas dumą i utwierdza w przekonaniu, że warto mieć wielkie marzenia. Udało się nam bowiem stworzyć projekt, który jest obecnie największym programem dogoterapii w Polsce koordynowanym przy współpracy organizacji pozarządowej oraz biznesu – mówi Marzena Ignaczak, External Affairs w Mars Polska.
Pies daje nam niesamowite, bezkrytyczne wsparcie, co jest ogromnym motywatorem. Zabawa z nim pomaga oderwać się od często smutnej rzeczywistości szpitala, przynosi radość, redukuje stres, obniża ciśnienie krwi, a także buduje poczucie własnej wartości. Dla dzieci i seniorów z ograniczoną mobilnością aktywności z czworonogiem w przyjemny sposób zachęcają do podejmowania ruchu. Dla seniorów obecność psa staje się też pretekstem do nowych interakcji między pensjonariuszami, co pozwala zmniejszyć uczucie osamotnienia. Obecności psa w ośrodku zawsze towarzyszą uśmiech, rozluźnienie, po prostu szczęście.
– Kiedy wchodzimy z psem do szpitala, zmienia się klimat, tak jakby czas się zatrzymał i zatrzymują się też troski. I to jest moment, w którym jesteśmy tu i teraz, z psem w działaniu, w akcji, w samych przyjemnościach. Podczas zajęć dogoterapii dzieci zapominają o bólu, o strachu i o tym, co ich czeka i jakie są straszne te badania. Pies świetnie motywuje do działania, do wspólnej pracy, do sztuczek, do zadań. Niejednokrotnie otwiera dzieci. Pamiętam historię Kasi, która wybudzała się ze śpiączki i miała trudności w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.
Ta rehabilitacja to codzienne ćwiczenia, które często wywołują ból albo jakiś dyskomfort. Kiedy przychodził pies do Kasi, Kasia chętnie prostowała rękę, wkładała więcej wysiłku w te ćwiczenia, bo chciała to wykonać dla psa i razem z psem. I właśnie wtedy to były te najważniejsze kamienie milowe rehabilitacji, kiedy Kasia osiągała super efekty. Tylko właśnie dzięki temu, albo aż, że przyszedł pies na salę rehabilitacyjną i razem z nią był w tym trudzie i jej pomagał – mówi Sabina Złotorowicz-Ryś, dogoterapeutka.
Doktorzy Clowni, dogoterapeuci i psy wspólnie przynoszą uśmiech i wspierają w trudnych chwilach
Współpraca Fundacji Dr Clown i Mars Polska w ramach programu gwarantuje dobre efekty. Fundacja Dr Clown specjalizuje się w „terapii śmiechem” – od 1999 r. Doktorzy Clowni, w kolorowych strojach, odwiedzają szpitale i placówki specjalne po to, by nieść radość i koić lęki tych, którzy mierzą się z chorobą albo trudną sytuacją życiową. Z programem dogoterapii współpracują certyfikowani dogoterapeuci posiadający szeroki wachlarz umiejętności pozwalających im na dopasowanie ćwiczeń do potrzeb pacjentów tak, aby przynosiły im one realne korzyści. Odwiedzając małych pacjentów w szpitalach i seniorów w Domach Pomocy Społecznej tworzą wspólnie poczucie bezpieczeństwa, dobrego samopoczucia i przynależności, idealne do opieki nad pacjentami, ich rekonwalescencji i budowania więzi między uczestnikami zajęć dogoterapeutycznych.
– W Fundacji Dr Clown wiemy, jak ważne są wszelkie działania, które wspierają chorego i budują jego poczucie sprawczości. Doktorzy Clowni od 25 lat udowadniają, że uśmiech może zmienić smutną, odbierającą poczucie bezpieczeństwa rzeczywistość szpitala na taką, która jest bardziej przyjazna i sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. Kiedy zaczęliśmy współpracę z Mars Polska mieliśmy przekonanie, że dzięki połączeniu "terapii śmiechem" i dogoterapii pomnożymy dobro, które się dzieje w czasie naszych wizyt. Po 8 latach możemy pochwalić się tym, że już tysiące dzieci i seniorów doświadczyło tak cennej, bezwarunkowej obecności psa i uśmiechu Doktora Clowna – mówi Katarzyna Czereszewska, Dyrektorka ds. Oddziałów Fundacji i akcji CSR w Fundacji Dr Clown.
***
Więcej informacji o ogólnopolskim programie dogoterapii można znaleźć w materiale wideo tu: https://www.youtube.com/watch?v=nqWzeICecdE&ab_channel=MarsPolska
***
O Fundacji Dr Clown
Fundacja Dr Clown to pierwsza polska fundacja zajmująca się „terapią śmiechem”. Już od 1999 roku zanosi uśmiech i radość tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – do szpitali, placówek specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Wolontariusze Fundacji, Doktorzy Clowni, w fantazyjnych strojach i z kolorowymi noskami, za pomocą interaktywnych zabaw, klaunady oraz wspierających rozmów niosą radość, koją lęk i likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i trudnościami życiowymi. Każdego roku Doktorzy Clowni docierają do ponad 40 000 podopiecznych w 150 szpitalach i różnego typu placówkach w ponad 100 miastach w całej Polsce.
O Mars Petcare
Mars Petcare jest częścią Mars Incorporated, rodzinnej firmy z ponad stuletnią historią tworzenia różnorodnych produktów i oferowania usług dla ludzi i ukochanych przez nich zwierząt domowych. Niemal 100 000 Współpracowników Mars Petcare w 130 krajach jest oddane jednej misji: tworzeniu LEPSZEGO ŚWIATA DLA ZWIERZĄT. Dzięki 85-letniemu doświadczeniu nasze portfolio prawie 50 marek pozwala zaspokajać potrzeby zdrowotne i żywieniowe zwierząt domowych na całym świecie, w tym poprzez marki takie jak PEDIGREE®, WHISKAS®, ROYAL CANIN®, SHEBA®, CESAR®, GREENIES™, IAMS™ i EUKANUBA™ oraz dzięki współpracy z wiodącą instytucją naukową Instytut Nauki o Zwierzętach WALTHAM , który rozwija badania nad żywieniem i zdrowiem zwierząt od ponad 50 lat. Mars Petcare jest również wiodącym dostawcą usług weterynaryjnych poprzez międzynarodową sieć ponad 2 500 szpitali dla zwierząt i usług diagnostycznych, w tym AniCura, AntechAsia Diagnostyka Weterynaryjna BANFIELD, BLUEPEARL, Linnaeus, Mount Pleasant, VCA, VES i VSH. Jesteśmy również aktywni w obszarze innowacji i technologii dla zwierząt domowych dzięki WISDOM PANEL - badaniom genetycznym z testami DNA dla psów, systemowi GPS umożliwiającemu określenie lokalizacji pupila (WHISTLE GPS), a także akceleratorowi LEAP VENTURE STUDIO i COMPANION FUND™, programom, które wprowadzają innowacje i zmiany w branży opieki nad zwierzętami domowymi. Jako rodzinna firma kierująca się naszymi zasadami, budujemy prężne i otwarte środowisko pracy odzwierciedlające różnorodność zwierząt i społeczności, jakim służymy. Mamy przywilej elastyczności w podejmowaniu decyzji, żeby walczyć o to, w co wierzymy. A walczymy o naszą Misję: LEPSZY ŚWIAT DLA ZWIERZĄT.
Garden of Words
Hi, ego volo scire vestri pretium.