W związku utrzymującymi się niskimi temperaturami Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Elbląg przypomina o zasadach, do których bezwzględnie powinniśmy stosować się podczas występowania trudnych, zimowych warunków atmosferycznych.
10 porad - jak zachować się w trakcie silnych mrozów!
1) Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.
2) Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
3) Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
4) Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk, smarując je ochronnym kremem.
5) Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
6) Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W grupie jest bezpieczniej.
7) Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu, należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
8) Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz.
9) Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
10) W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.
MOŻNA SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO NADEJŚCIA WIELKICH MROZÓW I ŚNIEŻYC: Przygotuj swój dom do zimy: uszczelnij drzwi i okna, zainstaluj okiennice, zabezpiecz środki, które mogą być niezbędne w czasie zimy: żywność, która nie wymaga gotowania, zapas wody, sól kamienną i piasek, zapas opału, zastępcze źródło światła i ogrzewania, zapasowe baterie do radia i latarek.
W PRZYPADKU OSTRZEŻENIA O BURZY ŚNIEŻNEJ: pozostań w domu w czasie opadów, słuchaj komunikatów radiowych o warunkach pogodowych, jeżeli musisz wyjść z domu, ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową, powiadom kogoś o docelowym miejscu podróży, na czas dłuższej podróży przygotuj wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz kilka butelek wody, zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków.
UNIKAJ PODRÓŻOWANIA W CZASIE BURZY ŚNIEŻNEJ, JEŚLI JEDNAK MUSISZ TO ZROBIĆ TO: wyjeżdżaj z zapasem paliwa, powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz o przewidywanej trasie przejazdu, zabierz telefon ze sobą, prowiant i koce. JEŻELI UTKNĄŁEŚ W DRODZE: nie szukaj sam pomocy, pozostań w samochodzie chyba, że pomoc jest w widocznej odległości, umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą tkaninę, aby była widoczna dla ratowników, okryj się kocem i uruchamiaj silnik co godzinę na 10 minut włączając ogrzewanie i zewnętrzne światła samochodu, zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu, wykonuj co jakiś czas lekkie ćwiczenia ruchowe dla utrzymania krążenia krwi, unikaj nadmiernego lub zbędnego wysiłku. Zimne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca, nadmierny wysiłek, taki jak odgarnianie śniegu albo pchanie samochodu może spowodować zdrowotne dolegliwości, jeżeli w samochodzie jest więcej osób to powinny się zgromadzić koło siebie dla utrzymania ciepła.
PAMIĘTAJ!
Zawsze, w trakcie silnych mrozów, jeśli zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego zainteresuj się tą osobą, sam udzielając jej pomocy lub poinformuj odpowiednie służby o zaistniałej sytuacji, dzwoniąc pod numer 112. Nie uznawaj pochopnie osoby wyziębionej za zmarłą. Przed nadejściem pomocy medycznej rozpocznij powolne ogrzewanie osoby, zdejmij przemarznięte ubrania, ułóż osobę na suchej tkaninie i okryj całe ciało kocem i folią aluminiową - ogrzewaj dodatkowo własnym ciałem. Przy odmrożeniach kończyn, zanurz je w letniej wodzie o temperaturze ciała zdrowego człowieka. Na inne odmrożone części ciała nakładaj ciepłe (nie gorące!) okłady. Nie podawaj alkoholu i kawy osobie odmrożonej lub wychłodzonej, aby nie doprowadzić do większej utraty ciepłoty ciała.
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY. Jeśli wiesz, że w twoim sąsiedztwie mieszka ktoś, kto może potrzebować pomocy nie wahaj się – wstąp, sprawdź w jakich żyje warunkach, zapytaj czego potrzeba. Zwróć uwagę na obiekty niezamieszkałe, tzw. pustostany, czy nie przebywają tam bezdomni, którzy mogą potrzebować pomocy. Powiadom wówczas Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego - tel. 55 2393040, Straż Miejską – tel. 986 lub Policję – tel. 997.
Łukasz Mierzejewski
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
wczoraj sie o tym przekonalam az plakalam
W takich warunkach nie ma życia dla młodzieży. Jak tu działać na Instagramie czy Facebooku.