Niedziela, 24.11.2024, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

54 proc. mieszkańców Warmii i Mazur czuje sentyment do swoich małych ojczyzn. Wyniki raportu

24.07.2022, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
54 proc. mieszkańców Warmii i Mazur czuje sentyment do swoich małych ojczyzn. Wyniki raportu
Fot. nadesłane

Respondenci coraz lepiej oceniają wybrane aspekty swojego życia, takie jak spędzanie wolnego czasu, pracę oraz naukę, w porównaniu z 2021 r. NEXERA wraz z GfK po raz kolejny zapytała mieszkańców Warmii i Mazur, za co doceniają swoje małe ojczyzny. Większość badanych czuje się emocjonalnie związana ze swoim miejscem zamieszkania, a odsetek ten wzrasta z wiekiem. Respondenci najbardziej cenią sobie w swoich miejscowościach cichą i spokojną okolicę. Co jeszcze wpływa na atrakcyjność regionu?

 

Warmia i Mazury lepsze do spędzania wolnego czasu niż do pracy


Mieszkańcy Warmii i Mazur po raz drugi z rzędu mieli okazję wyrazić opinię na temat wybranych aspektów swojego życia w regionie. W ciągu roku zaszła poprawa w ocenie większości kategorii, jak wynika z raportu #RegionyNEXERY2022. Według aż 66 proc. respondentów obszar warmińsko-mazurski to wciąż najlepsze miejsce do spędzania wolnego czasu (wzrost o 2 p. p. r/r). Badani mają również ogółem pozytywne nastawienie do życia w miejscu zamieszkania. W tym roku widać zmianę oceny pracy w regionie – z 22 proc. pozytywnych wskazań w 2021 do 26 proc. w br. Tylko 23 proc. respondentów uważa Warmię i Mazury za obszar atrakcyjny pod względem prowadzenia biznesu. Wciąż ponad 1/3 osób w wieku 25-40 lat planuje przeprowadzkę w ciągu najbliższych trzech lat.

 

Poprawia się jakość życia mieszkańców Warmii i Mazur, co potwierdza nasz raport #RegionyNEXERY2022. Nie dziwi nas fakt, że Kraina Tysiąca Jezior została doceniona przede wszystkim pod względem możliwości spędzania wolnego czasu oraz korzystania z oferty turystycznej, ale  pozostałe obszary, takie jak praca i prowadzenie biznesu, pozostają nadal stosunkowo nisko oceniane. Bez możliwości rozwoju zawodowego młodzi ludzie będą coraz częściej opuszczać swoje małe ojczyzny. Warto zauważyć, że zdaniem badanych dostępność szybkiego internetu może przyczynić się do odwrócenia tego trendu oraz pomóc mieszkańcom dużych aglomeracji w podjęciu decyzji o przeprowadzce do mniejszych miast lub wsi

– mówi Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu Nexery.

 

Młodzi mniej przywiązani do małych ojczyzn


Ponad połowa (54 proc.) mieszkańców Warmii i Mazur deklaruje emocjonalną więź do miejsca, w którym mieszka. Jednocześnie tylko co piąty (19 proc.) ankietowany ma obojętny stosunek do swojej okolicy. Dodatkowo, odpowiedzi dość znacząco różnią się pod względem wieku ankietowanych. Częściej przedstawiciele starszego pokolenia (61-75 lat) czują się związani z miejscem, w którym żyją (62 proc. wskazań), niż osoby w wieku 18-25 lat (tylko 43 proc. wskazań). Ankietowani w swoich miejscowościach najbardziej cenią cichą i spokojną okolicę. Ponad jedna trzecia (35 proc.) docenia fakt, że mieszkając na uboczu, może załatwiać różne sprawy w pobliskim mieście.

 

W stronę ciszy i spokoju 


Z raportu #RegionyNEXERY wynika, że od wybuchu pandemii 1/5 respondentów z Warmii i Mazur zmieniła miejsce zamieszkania. Jako powody swojej decyzji wymieniali przede wszystkim problemy mieszkaniowe (28 proc. wskazań) i kolejno brak możliwości rozwoju kariery oraz uciążliwy dojazd do pracy. Nexera zapytała mieszkańców również o to, co jest konieczne, aby ludzie z miast chcieli się przeprowadzać do mniejszych miejscowości. Zdaniem badanych najistotniejszą kwestią jest łatwy dojazd do większego miasta oraz możliwość pracy zdalnej. Dostęp do szybkiego internetu jest, według ankietowanych, praktycznie tak samo istotny, jak możliwość spędzania wolnego czasu blisko natury i ważniejszy niż aktywny samorząd. 

 

Jako firma budująca i rozwijająca infrastrukturę szerokopasmową na terenach Warmii i Mazur cieszymy się, że wielu respondentów doceniło to, że mimo mieszkania w małej miejscowości mogli dzięki dostępowi do internetu być na bieżąco z wydarzeniami ze świata – potwierdziło to 36 proc. ankietowanych. Z naszego raportu #RegionyNEXERY2022 wynika także, że sieć szerokopasmowa może zachęcić młodych ludzi do częstszego spędzania czasu w rodzinnej miejscowości. Szybkie łącze umożliwia rozwój zawodowy (m.in. poprzez pracę zdalną, szkolenia i kursy online), korzystanie z usług medycznych (telemedycyna) i daje dostęp do szerokiej oferty edukacyjnej i kulturalnej. Cyfryzacja odgrywa ogromną rolę w rozwoju małych miasteczek i terenów wiejskich, wzmacnia ich atrakcyjność turystyczną i inwestycyjną oraz zatrzymuje ich depopulacje

– dodaje Paweł Biarda, Członek Zarządu ds. Korporacyjnych w Nexerze.

 

Zapraszamy do zapoznania się z całością badania: regionynexery.pl oraz do obejrzenia transmisji z premiery raportu: https://www.youtube.com/watch?v=EwrQbpptrGg&t=410s&ab_channel=NEXERA.

 

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ lanie wody
    Niedziela, 24.07

    Komu chcecie wcisnąć ten kit chyba tym z olsztyna i mazur.Miasto Elbląg i mieszkańcy ,nigdy nie uznają tego podziału terytorialnego.Referendum w Elblągu to pokazało.I trzymanie nas Elblążan na siłe w tym tzw województwie to wyzysk ,upadek Elblaga.Paszli won i tyle.

  2. 2
    +3
    ~ Skrzat
    Niedziela, 24.07

    Ale grunt, że drzewa sadzą. Zielono nam:-)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0088219642639