Przy okazji Dnia Dziecka, warto sprawdzić, czy nasze dziecko zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego. Nic się za to nie płaci, a dzięki temu, dziecko może bezpłatnie korzystać z publicznej służby zdrowia.
Ubezpieczeni dorośli mogą zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego:
dziecko własne,
dziecko małżonka,
wnuka albo dziecko obce dla którego ustanowiono opiekę,
dziecko przyjęte w ramach rodziny zastępczej czy też rodzinnego domu dziecka.
Dziecko można zgłosić do naszego ubezpieczenia, do ukończenia przez nie 18 roku życia lub jeśli się uczy, do ukończenia 26 lat. Jeśli dziecko ma znaczny stopień niepełnosprawności, wówczas można ubezpieczyć je bez względu na to w jakim jest wieku. Należy przy tym zauważyć, że dziadkowie mogą ubezpieczyć wnuka, dopiero wtedy gdy rodzice nie mają tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.
-„Zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego można dokonać u swojego pracodawcy, który przekaże dokument zgłoszeniowy do ZUS-u. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, zgłoszenie na formularzu ZUS ZCNA kierują bezpośrednio do ZUS. Mogą to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, poczty lub osobiście”
– mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.
Studenci w okresie wakacyjnym bardzo często podejmują zatrudnienie. Jeżeli zatrudniani są jako pracownicy, wówczas zgłaszani są także do ubezpieczenia zdrowotnego. W takiej sytuacji dziecko należy wyrejestrować z własnego ubezpieczenia, a po zakończeniu zatrudnienia, ponownie zgłosić do ubezpieczenia rodzica. W przeciwnym wypadku, dziecko będzie nieubezpieczone. Warto tego przypilnować, aby nie znaleźć się w trudnej sytuacji, kiedy trzeba będzie skorzystać z pomocy lekarskiej.
Zgłoszenia do ubezpieczenia, dokonuje się w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia prawa do zgłoszenia.
Anna Ilukiewicz
Podobno dzieci do 18 roku życia są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym,a w rzeczywistości i tak należy je zgłaszać do ubezpieczenia rodziców.