Osoby, które złożyły wniosek o przedłużenie prawa do renty, świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych lub świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne. Orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika i komisje lekarskie zachowuje ważność przez następne trzy miesiące.
Chodzi o orzeczenie, którego ważność upływa w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Orzeczenie zostanie wydłużone o kolejne trzy miesiące, jeżeli przed końcem jego ważności zostanie złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres.
Orzeczenie lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie których ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, też zostanie wydłużony na podobnych zasadach. Orzeczenie to będzie ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
O trzy miesiące przedłużone będzie także orzeczenie, które wygasło przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek np. o przedłużenie renty zanim orzeczenie straciło ważność, a ZUS nie wydał nowego przed wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
nic tu nie piszą co z odwołaniami od decyzji ZUS .Kiedy zostaną rozpatrzone.
Jak w obecnym czasie ograniczeń i praktycznie brakiem dostępności lekarzy złożyć wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty jak od lekarza leczącego nasze schorzenie niemożliwe jest uzyskanie aktualnego zaświadczenia o stanie zdrowia OL-9 i kopii aktualnej dokumentacji medycznej z placówki medycznej? Czy można złożyć sam wniosek z np. kopią tegorocznego wypisu ze szpitala bez zaświadczenia lekarza?
A co z dokumentami wydawanymi na podstawie grupy ale mającymi własny okres ważności?