Środa, 13.11.2024, Imieniny: Arkadia, Mikolaj, Stanislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Herby miasta Elbląga

20.01.2006, 10:22:56 Rozmiar tekstu: A A A
Herby miasta Elbląga

Elbląg, założony w roku 1237 prawa miejskie uzyskał 9 lat później w roku 1246.

Pierwszym symbolem Starego Miasta Elbląg była koga – średniowieczny okręt pełnomorski. Na pierwszych pieczęciach miejskich z roku 1242 widzimy właśnie taką kogę. Na kolejnych - koga posiada już flagę miejską ze znanym każdemu elblążaninowi symbolem: dwa krzyże na odmiennych polach.

Z tymi polami też jest poważny problem. A właściwie nie z polami tylko z tzw. kratką na dolnym polu i górnym krzyżu. Różni fachowcy więksi i mniejsi mają swoje teorie. U jednych jest to sieć rybacka u innych krata bramy miejskiej. Wyjaśnienie tej sprawy jest raczej proste. W czasach średniowiecznych nie było możliwości oddania koloru herbu. Były stosowane rastry – czyli czarno-białe odwzorowanie kolorów. Tak samo wyglądało to na pieczęciach i monetach. Potwierdzeniem tego jest herb Elbląga umieszczony w inicjale elbląskiej Księgi Łąkowej z roku 1421 (do obejrzenia w Muzeum Elbląskim lub w literaturze). Herb jest bez żadnej kraty i w kolorach używanych do dziś.

Nastały lepsze czasy dla poligrafii to i w herbie zaczęło się zmieniać. Prosta krata zamieniła się sieć rybacką, dodano nawet jej węzły. Herby zaczęły pojawić się na budynkach urzędowych, szkołach a nawet jako ozdoby domów prywatnych. Wędrując po Elblągu można ich znaleźć kilkadziesiąt. Ale nie są to już proste emblematy. Dodano im wieże, czasami anioły, umieszczono na ciekawych polach herbowych. Bardzo interesującym motywem jest herb miasta umieszczony na kuli. Jednym z najpiękniejszych herbów tego rodzaju znajduje się na elewacji budynku przy ulicy Zamkowej. Warto go zobaczyć, bo niedługo spadnie razem z tynkiem.

Nowe Miasto Elbląg, założone w roku 1337, miało również swój herb. Tarcza herbowa podzielona była pionowo. Na lewym polu znajdowały się trzy lilie, na prawym krzyż. Ale w związku z tym, że istniało ono znacznie krócej i zostało wchłonięte w roku 1478 przez Stare Miasto, herb ten nie zapisał się tak bardzo w historii jak herb Starego Miasta.

Osobnym problemem jest herb powiatu elbląskiego. Powiat ten powstał 1 lipca 1818 roku, jako wynik szoku po napoleońskich reform w państwie pruskim. W roku 1883 nastąpił podział powiatu na grodzki i ziemski. Na początku nie miał on żadnego herbu. Wszystkie urzędy stosowały pieczęcie z herbem miasta. Pierwsza informacja na temat herbu powiatu elbląskiego pochodzi z roku 1926. Było on wzorowany na pieczęci komtura elbląskiego z roku 1349 i przedstawiał lwa kroczącego w prawo trzymającego krzyż (lub miecz).

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Herby miasta Elbląga ( zdjęć 19 )
Dodano: 2004-10-26 | _INFO_ELBLAG_PL
0

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ erg
    Piątek, 20.01

    Obecny herb powiatu elblaskiego jest mało oryginalny (praktycznie replika herbu miasta Elbląga), mało "polski" i mający mało związku z obszarem powiatu (chyba, że łódź na herbie ma symolizować łódź "świętowojciechową"). Stary herb powiatu elbląskiego był używany w latach 1933-1945. M.in. nim stemplowano urzędowe sprawozdania i druki wydawane przez starostwo powiatowe, którego budynek stał mniej więcej w tym miejsc, gdzie jest obecnie stacja benzynowa "Stat Oil" przy Fabrycznej. Przy opracowywaniu nowego herbu powiatu starosta elbląski, p. Jezierski wypowiedział się, że "stary herb powiatu nie może być używany, gdyż jest mało polski". Tymczasem nowy herb (zerżnięty z herbu miasta) ma w sobie elementy zakonne, hanzeatyckie itd. ale na pewno nie polskie.

  2. 2
    0
    ~ olo
    Piątek, 20.01

    kurde fajne te niektore herby, fajniejsze niz ten obecny ;]

  3. 3
    --1
    ~ upar.
    Piątek, 20.01

    Pisze się i mówi: "tarcza w słup", a nie podzielona pionowo. Ale jak ktoś miał być chemikiem-cukiernikiem buraczanym, to takie błędy można mu darować.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3545718193054