Poniedziałek, 18.11.2024, Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Zobacz, jakie zawody w 2016 r. będą najbardziej poszukiwane przez pracodawców w Elblągu

25.01.2016, 07:00:51 Rozmiar tekstu: A A A
Zobacz, jakie zawody w 2016 r. będą najbardziej poszukiwane przez pracodawców w Elblągu

Farmaceuci, fryzjerzy, kierowcy, kucharze, mechanicy, pielęgniarki, tapicerzy to tylko część z około 30 zawodów, jakie poszukiwane są najbardziej na elbląskim rynku pracy. Fachowcy z tych branż nie powinni mieć raczej problemu ze znalezieniem pracy w Elblągu. Tak przynajmniej wynika z badania, jakie przeprowadzono we wszystkich polskich powiatach na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Barometr zawodów", bo tak nazywa się to opracowanie, to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Pokazuje ona zapotrzebowanie na poszczególnych fachowców w każdym z powiatów w Polsce. Barometr opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. Uczestnikami badania są pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego koordynatorem krajowym jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, a na poziomie regionalnym wojewódzkie urzędy pracy.

Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Jak wynika z prognozy wykonanej dla Elbląga, w naszym mieście najwięcej zawodów uzyskało status zrównoważonych czyli takich, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się). Pełne zestawienie takich zawodów znaleźć można tutaj.

W pozostałych dwóch grupach zawodów - deficytowych i nadwyżkowych, ich ilość w Elblągu jest na porównywalnym poziomie.

Pracę w Elblągu bez przeszkód powinni znaleźć fachowcy wykonujący około 30 zawodów. Najbardziej poszukiwani w tym roku będą: analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, diagności samochodowi, elektromechanicy i elektromonterzy, farmaceuci, fryzjerzy, kierowcy autobusów, kierowcy ciągnika siodłowego, kierowcy samochodu ciężarowego, koordynatorzy projektów unijnych, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pielęgniarki, samodzielni księgowi, spawacze metodą MIG/MAG, spawacze metodą TIG, specjaliści automatyki i robotyki, szefowie kuchni i tapicerzy. Z badania wynika, że zapotrzebowanie na ich usługi na elbląskim rynku pracy będzie duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.



Na przeciwległym biegunie znaleźli się: architekci krajobrazu, ekonomiści, fizjoterapeuci i masażyści, gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy, inżynierowie inżynierii środowiska, kierowcy samochodów dostawczych, kierowcy samochodów osobowych, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy, politolodzy, historycy i filozofowie, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni, pracownicy poczty, pracownicy socjalni, sekretarki, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, specjaliści ds. bezpieczeństwa i jakości, specjaliści ds. marketingu i sprzedaży, specjaliści ochrony środowiska, specjaliści technologii żywności i żywienia, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy, ślusarze, technicy budownictwa, technicy informatycy oraz terapeuci zajęciowi.


Znalezienie pracy w powyższych zawodach może być w Elblągu trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +12
    ~ barometr
    Poniedziałek, 25.01

    Czym różni się kierowca samochodu ciężarowego (zawód deficytowy) od "kierowcy samochodów dostawczych" - zawód nadwyżkowy, czym różni się księgowy od ekonomisty. Chyba różnorodność nazw zawodów tych samych grup jest badającemu obojętna. Poza tym specjaliści technologii żywności i żywienia - to w województwie warmiński-mazurskim tzw specjalizacje inteligentne - priorytetowe. Co zatem z tego barometru wynika????

  2. 2
    +16
    ~ przymusowy emigrant
    Poniedziałek, 25.01

    Normalnie więcej roboty niż w Dubaju tylko chętnych brak ;)

  3. 3
    +13
    ~ gosc
    Poniedziałek, 25.01

    najprościej skończyć zawodówkę na trójach i założyć zakład fryzjersko-kosmetyczny, kobiety będą leciały jak ćmy a kasa całkiem spora

  4. 4
    +10
    ~ Kat Na ??Idiotów
    Poniedziałek, 25.01

    a zawód ksiądz?

  5. 5
    0
    ~ biker
    Poniedziałek, 25.01

    Julo, pozdrower :-)

  6. 6
    +13
    ~ Taki klimat
    Poniedziałek, 25.01

    Zawód praktycznie jedyny poszukiwany w Elblągu to od kilkunastu lat tani parobek. To się nie zmieni w przy władzy POPIS i SLD.

  7. 7
    +8
    ~ zez
    Poniedziałek, 25.01

    a gdzie maja nauczyć się zawodu absolwenci szkol zawodowych , skoro nikt ich nie chce do roboty bez min. 5 letniego doświadczenia ?

  8. 8
    +8
    ~ nick
    Poniedziałek, 25.01

    Robić jest komu, tylko płacić nie ma komu. "Biznesmeny" bez dotacji od państwa z naszych podatków nie zatrudniają, One nie takie gupie lubieją wziąć robola na staż i mieć robotę pół darmo, lubieją żeby ich za to jeszcze w rękę pocałować, bo karność w narodzie musi być. Typowa ludowa mądrość polskiego "biznesmena". Tych sk..synów od tranformacji ustrojowej powinno się wszystkich powiesić. Żeby tak własny kraj zniweczyć i ze złodziei kwiat narodu stworzyć,

  9. 9
    --2
    ~ Taki klimat
    Poniedziałek, 25.01

    Kolejne ofiary zimy. Nie żyje już 90 osób.

  10. 10
    0
    ~ student
    Wtorek, 26.01

    do zez. Pytasz gdzie mają się uczyć zawodu osoby po zawodówkach??? Zapytaj lepiej gdzie mają znaleźć pracę osoby po 5 letnich studiach. osoba kończąca zawodówkę ma ok. 18-19 lat, osoba po studiach 25, jak myślisz komu będzie łatwiej się przekwalifikować bądź znaleźć pracę? Oczywiście, ze osobie po zawodówce (Jest młodsza, dla niej 1500 na rękę to sporo kasy, plus może jeszcze iść uczyć się innego zawodu.) Osoba po studiach zarabia często mniej niż te osoby po zawodówkach niestety...

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4425158500671