Błędy zdarzają się każdemu, ale te, które popełniamy w rozliczeniu za rok podatkowy są nie do przyjęcia przez urzędy skarbowe. Tutaj musi się zgadzać każda rubryka. Aby ustrzec nieuważnych podatników przedstawiamy listę błędów, które najczęściej popełniają elblążanie w swoich PIT-ach.
Od niedawna urzędy skarbowe wprowadziły możliwość rozliczania się przez internet. Proces ten miał zmniejszyć kolejki i przyspieszyć całą procedurę, jednak ci, którzy nie mają styczności z księgowością na co dzień często popełniają błędy w nadrukach.
Jak poinformował nas Jarosław Orłowski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu, na miejscu można uzyskać pomoc od pracowników. W instytucji funkcjonują trzy stanowiska komputerowe. Dzięki temu można się rozliczyć szybko i bezbłędnie, a także przesłać zeznanie roczne drogą elektroniczną.
Najczęstsze pomyłki popełniane przez elbląskich podatników w formularzach PIT są : brak podpisu podatnika, stosowanie nieaktualnych druków, niewłaściwe adresy, nieuwaga przy przenoszeniu danych, błędy rachunkowe, wspólne rozliczenie małżeńskie oraz błędne wykazywanie zaliczek w PIT-36 i PIT 36-L.
Elbląski Urząd Skarbowy informuje, że wypełniając zeznanie roczne duża część elblążan wpisuje adres zameldowania, zamiast aktualnego adresu zamieszkania. Także złożenie formularzy musi nastąpić w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego. Od dwóch lat PIT-y stanowią bazę informacji, dzięki czemu instytucja może zaktualizować dane adresowe.
Zdarza się również, że mieszkańcy miasta próbują rozliczyć się wspólnie. Jest to niedopuszczalne w przypadku, gdy choć jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, kartą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy osoba uzyskała jakieś przychody z tego tytułu czy też nie.
Wspólnie nie mogą rozliczyć się także ci, którzy w trakcie trwania roku podatkowego zawarli związek małżeński lub w stosunku do których orzeczono separację. Proceder ten dotyczy również osób, które zawarły umowę wyłączającą wspólność majątkową
- poinformował Jarosław Orłowski.
Urząd Skarbowy zauważył również częste pomyłki związane z określaniem zaliczek. W części K formularza PIT-36 (w PIT-36L część J) należy wpisywać sumę zaliczek faktycznie wpłaconych przez podatnika, natomiast w części D i części J formularza PIT-36 (części M w PIT-36L) zaliczki należne za poszczególne miesiące roku podatkowego. Przed wpisaniem do zeznania wartości wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy należy przeanalizować chociażby dowody wpłat lub przelewów i ustalić właściwe kwoty. W przypadku wątpliwości warto jest je porównać z wysokością kwot zaliczek zaksięgowanych w urzędzie skarbowym.