Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek po raz kolejny nawołuje do walki z rakiem poprzez profilaktyczne działania. Tym razem inicjatywa miała formę dwudniowej konferencji pod hasłem "Profilaktyka chorób nowotworowych medycyną rozsądku". Inicjatywa została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Woj. Warmińsko-Mazurskiego. Współorganizatorem było "Stowarzyszenie dobrego czasu".
Konferencja odbywała sie w Ratuszu Staromiejskim. W jej programie przewidziane zostały wykłady: "Jak obniżyć zachorowania na choroby nowotworowe? Znajomość czynnika ryzyka, jako wiedza niezbędna w walce z chorobą nowotworową", prowadzony przez Elżbietę Kimsa, lekarza onkologa Oddziału Onkologii WSZ; "Stres, biologia stresu, poznawcze składniki i moderatory stresu, komunikacja w sytuacjach stresowych, strategie antystresowe" prowadzony przez mgr psychologii Patrycję Skierską; "Jak to jest z tą świadomością zdrowia? Warto walczyć o siebie, ale jak?" prowadzony przez mgr Bogumiłę Salmonowicz pedagoga i psychologa Amazonek; "Prawidłowa dieta, jako główny czynnik profilaktyki chorób nowotworowych i zdrowego stylu życia" prowadzona przez mgr dietetyki Katarzynę Skorupa.
- Profilaktyka, wczesne rozpoznawanie, diagnozowanie tutaj są tymi głównymi tematami i to jest pozytywne, że potrafimy coraz bardziej interesować się tym, że interesujemy się zdrowiem. Rzeczywiście rozwijają się nowe formy, których wcześniej nie było - mówił podczas konferencji wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak, dziękując Amazonkom za zorganizowanie takiej inicjatywy.
Na niedzielę zostały zaplanowane zupełnie inne atrakcje. O 9:00 spacer z kijkami po Starym Mieście. Trasa i spacer przygotowane przez Stowarzyszenie Dobrego Czasu, w ramach ruchu dla zdrowia. Natomiast o 11:00 warsztaty o tematyce "Odpowiedzialność za własne zdrowie ponosi każdy sam".
Nie jest to pierwsza taka akcja i zapewne również nie ostatnia w naszym kraju, a miejmy nadzieję, że również i w mieście. W 2012 roku European Medical Students' Association nawoływało do profilaktyki anty-rakowej pod chwytliwym hasłem "Cycki są fajne!". Na początku czerwca 2014 Amazonki poprzez kampanię połączoną z meczami piłki nożnej "Razem wygrywamy z rakiem piersi" chciały, aby wszystkie kobiety w Polsce wiedziały, iż rak piersi to nie wyrok. Wcześnie wykryty jest uleczalny, z szansą na zachowanie piersi.
W Elblągu bezpłatne badania piersi można przeprowadzić w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ulicy Królewieckiej, w Szpitalu Miejskim przy ulicy Żeromskiego, oraz w prywatnym gabinecie Konrada Zagórskiego przy ulicy Kosynierów Gdyńskich. W ostatnim przypadku jednak bezpłatna mammografia przeznaczona jest tylko dla kobiet urodzonych w latach 1944-1963, ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały mammografii. By wykonać badanie nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy się zarejestrować.
PROFILAKTYKA -CZYLI wydawanie pieniedzy na sympozja , zjazdy i hotele ale na zbiegi dla chorych już zabraknie !
A tak naprawdę kiedy wykryłam sobie guzki w piersiach to żaden lekarz nie chciał mi dać skierowaniea na mammografię ( miałam 39 lat) jednak każdy po kolei wyczuwał guzy. Więc zapłaciłam i udałam się prywatnie do gabinetu pana Słabkowskiego.... wizyta dużo mi dała jak nie najwięcej.... po czym poradził mi abym udała się na mammografię, ubłagałam lekrza, gdzie na skierowaniu napisane było , ze odpłatnie i na wyraźnie żądanie pacjentki! żenada!!!! Zrobiłam więc prywatnie mammografię ze skierowaniem, które żądano ode mnie i zostałam skierowana o onkologa. Pożal się Boże... wizyta w sumie trwała z 2 minuty z czego większość czasu pan doktor rozmawiał w prywatnej rozmowie, w międzyczasie oglądał i analizował moje wszystkie wyniki oraz wyniki z mammografii i usg piersi. Wyszłam. koniec.
Nie okłamujmy się nie debatujcie tylko jedźcie w teren z mammografem i badajcie kobiety, które mieszkają w małych miasteczkach i wsiach... bo nie wierzę, że te panie z wiosek maja jakąkolwiek szansę na szybie badanie i szybką diagnozę!!!! Taka jest prawda!!!!!!