Nie każdy z nas wie, że nie tylko na tradycyjną tabliczkę czekolady mogą liczyć ci, którzy od lat honorowo oddają krew. Na tych, którzy dzielą się z innymi cennym osoczem łaskawym okiem patrzy także fiskus. Oddane bezpłatnie: krew oraz jej składnik osocze, resort finansów traktuje jak darowiznę. Każdy litr można więc odliczyć od dochodu i w ten sposób pomniejszyć kwotę do opodatkowania. W Elblągu te ostatnie z roku na rok systematycznie wzrastają.
Każdy litr zarówno osocza, jak i krwi pomniejsza dochód o 130 złotych. Warunek jest jeden - nie można odliczyć więcej niż sześć proc. dochodu - Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, do których należy dołączyć załącznik PIT/0 - podaje Teresa Bublewicz, z-ca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu. - Z omawianej ulgi mogą również skorzystać podatnicy opodatkowujący swoje przychody zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Odliczenia dokonują wówczas w zeznaniu PIT-28 z załączonym załącznikiem PIT/0.
Co ciekawe o takiej uldze mało kto wie, ale statystyku Urzędu Skarbowego wskazują na to, że w odniesieniu do lat poprzednich odnotowano wzrost zainteresowania przez podatników ulgi z tytułu darowizny na cele krwiodawstwa - W 2012 roku z takiej ulgi skorzystało łącznie 424 osób na kwotę odliczenia 82 499 zł. w większości po stronie podatnika - dodaje Teresa Bublewicz. - W 2011 roku odnotowaliśmy takich ulg 414na łączną kwotę odliczenia w wysokości 78 555 zł.
Do rozliczenia krwi wystarczy standardowy formularz PIT. O zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa urzędnicy mogą natomiast poprosić, jeżeli będą weryfikować zeznanie. Kobieta może oddać niecałe dwa litry krwi w ciągu roku, a mężczyzna - prawie trzy.
Zapytaliśmy w Oddziale Rejonowym PCK w Elblągu czy z roku na rok elblążanie coraz chętniej oddają krew? - W naszym regionie pobór krwi właściwie utrzymuje się na podobnym poziomie. - mówi Ewa Mikołajewska z Oddziału Rejonowego PCK. - W tej chwili stacja krwiodawstwa pobiera tyle krwi ile musi mieć zapasu, który jest niezbędny dla naszych szpitali elbląskich. Trzeba też pamiętać o tym, że zbyt dużej ilości krwi nie możemy przechowywać, bo osocze posiada swój termin ważności - nadmiar mógłby się więc zmarnować.
Szacuje się, że w naszym regionie honorowo krew oddaje ok. 4 tys. osób - Okresowo brakuje nam pewnych grup krwi; wtedy ogłaszany jest apel i zachęcamy wtedy krwiodawców do oddawania rubinowego płynu - mówi Ewa Mikołajewska. - Jakich grup krwi najczęściej nam brakuje? Zdecydowanie "minusowych"; poszukiwana jest także grupa AB, a najpopularniejsza - oczywiście krew grupy 0.
nie mam dochodu, nie mam co odliczać, z ulgi na dzieci też nie korzystam z tego samego powodu. Ten ustrój jest naprawdę dobrze pomyślany, jak jeszcze sobie przypomnimy że bogaci ludzie dostają bezzwrotne dotacje do własnych firm, to już mamy pełen obraz tego raju na ziemi, co go nam obrońcy robotników z KOR stworzyli.
Krew się gotuje !!!
Wymienianie kwot robi zawsze wrażenie. Dla ogólnego podsumowania każda donacja (450ml) wynosi realnie w "kieszeni" ok.12zł. Dojazd, miejsce postojowe 1-3 godz. (nie zawsze stacja krwiodawstwa udostępnia parking) - honorowe krwiodawstwo w czystej postaci. Dobrze, że nie wymieniają innych kwot ok. 2 tyś. w przypadku 20 razy oddania osocza :). Patrzą później w pracy na takiego krwiodawcę jakby oddawał krew za kasę. Mimo wszystko zachęcam wszystkich do krwiodawstwa - satysfakcja jest NAJWAŻNIEJSZA. Pozdrawiam