Dziś Środa Popielcowa. Przed nami okres 40-dniowego Wielkiego Postu przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Już dziś wiernym w kościołach katolickich na znak pokuty księża będą posypywać głowę popiołem. Co oznacza w tradycji chrześcijańskiej ten zwyczaj i czego jest symbolem?
Jak się jednak okazuje, obrzęd posypania głowy popiołem wcale nie wywodzi się z katolicyzmu, choć wzmianki o nim pojawiają się na kartach Biblii, np. w Księdze Jonasza czy Joela. Znany był już w starożytnym Egipcie i Grecji. Znajdujemy go też u plemion indiańskich.
W Środę Popielcową w kościołach podczas się mszy księża posypują wiernym głowy popiołem. Kapłani mówią wtedy: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Słowa te mają przypominać wierzącym o kruchości ludzkiego życia i zachęcać ich do duchowej odnowy.
Podobnie jest dziś. W kościele katolickim posypywanie głowy popiołem oznacza pokutę, żałobę i jest znakiem pokory. Jest też wyraźnym znakiem początku okresu Wielkiego Postu, który ma być czasem refleksji, zadumy i umartwienia.
Papież Franciszek I, który po raz pierwszy podczas pełnienia swojego pontyfikatu będzie przewodniczył uroczystości Środy Popielcowej, napisał dziś na Twitterze: "Wielki Post jest sposobnym czasem do wyrzeczeń. Każdego dnia rezygnujmy z czegoś, aby pomagać innym".
opr.
AS
Nazywajmy każdego katabasa czołobitnym "ojcze" plus (do wyboru) Gilu, O"Grady lub Macielu. I tak by to brzmiało: ojcze O"grady Karolu, ładnie prawda i wiadomo o co chodzi.
mamgdzies post i te bzdety co klechy opowiadaja