Przed nami Sylwester i Nowy Rok. Okres świąteczno – noworoczny to czas, który obfituje w uroczystości, podczas których wykorzystywane są różnego rodzaju środki i materiały pirotechniczne.
Gdzie należy zaopatrywać się w fajerwerki?
Tylko w wyspecjalizowanych punktach, mających odpowiednie zaplecze magazynowe i spełniających wszelkie wymogi ochrony pożarowej. Dopuszcza się sprzedaż fajerwerków w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych, na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca.
Aby nie doszło do tragedii przypominamy kilka zasad bezpieczeństwa podczas używania fajerwerków:
- zakupu fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia. Nie pozwalajmy dzieciom na samodzielne zaopatrywanie się w sztuczne ognie i fajerwerki oraz na samodzielne ich używanie;
- przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania. Sprawdzajmy termin ważności i uważnie czytajmy zalecenia producenta dotyczące obsługi;
- nie używajmy fajerwerków pod wpływem alkoholu;
- nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych. Jeśli petarda nie odpaliła, nie majstrujmy przy niej, bezpiecznie będzie ją wyrzucić i wziąć następną;
- w czasie odpalania sztucznych ogni trzymajmy je z dala od twarzy, a przede wszystkim od oczu;
- po odpaleniu petardy natychmiast ją odrzućmy od siebie, aby nie wybuchła zbyt blisko nas.
Rozpoczynając pokaz fajerwerków, należy poszukać do tego odpowiedniego miejsca, w okolicach którego nie będzie drzew, budynków, linii energetycznych czy też samochodów. Bardzo ważne jest, aby fajerwerki odpalać w wolnej przestrzeni, od której również odpowiednio oddaleni są widzowie.
PAMIĘTAJMY! Materiały pirotechniczne mogą używać tylko osoby dorosłe, stosując się do załączonych instrukcji; nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych. Używać je można tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni; nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien, tarasów i balkonów; nie można kierować ich w stronę zabudowań; nie wolno wrzucać materiałów pirotechnicznych w miejsca, gdzie przebywają ludzie, a także zwierzęta; nie wolno rzucać petard pod samochody oraz do klatek schodowych.
Apelujemy o rozwagę podczas używania materiałów pirotechnicznych; chwila nieuwagi może skończyć się tragedią!
W związku z Rozporządzeniem Nr 1 Wojewody Warmińsko – Mazurskiego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, Straż Miejska oraz Policja wobec osób naruszających zakaz określony w § 1 rozporządzenia może zastosować karę grzywny – stosując art. 54 Kodeksu Wykroczeń.
Według rozporządzenia zakaz używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych w miejscach publicznych na terenie miasta Elbląga nie obowiązuje tylko w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.
Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu