Sobota, 16.11.2024, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Adam Szostkiewicz Tygodnik Polityka: "Pojęcie Polak-katolik to dziś degeneracja i wypaczenie"

06.12.2013, 11:20:46 Rozmiar tekstu: A A A
Adam Szostkiewicz Tygodnik Polityka: "Pojęcie Polak-katolik to dziś degeneracja i wypaczenie"
fot. Paweł Tkacz

Uczestnicy i prelegenci wczorajszego Salonu Polityki starali się odpowiedzieć na pytanie, czy Polak to katolik? W rozmowie, która odbyła się w sali „U św. Ducha”, wzięli udział: red. Mirosław Pęczak i jego goście: prof. Zbigniew Mikołejko i publicysta Tygodnika „Polityka” Adam Szostkiewicz.

Wyjściem do rozważań nad tematyką Polaka-katolika było wyjaśnienie pojęć i porównań takich jak wojna kulturowa, pytanie czy katolicki to powszechny, co znaczy powszechny i uniwersalny. Starano się wyjaśnić pojęcie nacjonalizmu wyznaniowego, kultury i tradycji folkowej.

Zdaniem rozmówców ważną rolę w kształtowaniu się katolicyzmu w Polsce odegrała historia. - Przełom nastąpił w XIX wieku, kiedy zdjęto pańszczyznę i chłopi poszukiwali przynależności społecznej. W pewnym momencie duża ich część zaczęła postrzegać siebie, jako członków wielkiej wspólnoty wyznaniowej. To przeświadczenie było potęgowane ich masowym przesiedlaniem do miast – mówi prof. Zbigniew Mikołejko, który swoją wypowiedź zakończył cytatem doktryny Georga Hegla: "Naród zorganizowany w państwo jest boską ideą istniejącą na ziemi".

- Nie podoba mi się to. Ani ubóstwienie idei narodowej ani ubóstwienie państwa. Jestem z innej ideowej parafii – odpowiedział Adam Szostkiewicz. - Trzeba pamięć, że ta historia pojęcia Polak-katolik wiąże się z opresją zaborczą. To było bardzo chwytliwe hasło, które pozwalało walczyć z tym, co nazywamy wynaradawianiem – dodaje publicysta.

Jego zdaniem, Kościół był wtedy jedyną namiastką zorganizowanej państwowości polskiej czy nawet instytucją imitującą polskość. - Najswobodniej mogła się polskość rozwijać także pod względem religijnym w zaborze austriackim. To miało głęboki sens. Bo Polak-katolik nie powinien się rusyfikować i analogicznie nie powinien przechodzić na protestantyzm – tłumaczy Adam Szostkiewicz. - Kariera tego pojęcia ma szlachetny i zrozumiały rodowód. Była opresja, walka o przetrwanie i kościół był jedyną instytucją zdolną w jakiś sposób na tym froncie stanąć z prostym przekazem – dodaje.

Po tych rozważaniach, publicysta przeszedł do współczesnego pojęcia Polak-katolik. - Dziś uważam to za wypaczenie i degenerację. Po pierwsze dzisiaj Polak to także Wietnamczyk, Grek, Amerykanin itd. Dzięki otwarciu granic mamy rosnącą grupę ludzi, którzy nie są etnicznie polakami a mają obywatelstwo – mówi Adam Szostkiewicz. - Dzisiejsza Polska jest wielobarwna i wielokulturowa i pojęcie Polak-katolik jest nienaturalne - dodaje.

W czasie spotkania publicysta podkreślił także, że w dzisiejszych czasach ludzie szukają "swojej prawdy i swojej drogi życiowej" w mniejszościowych nurtach katolickich, innych religiach czy poza światem religijnym. - Ja mówię opisowo, taka jest dzisiaj Polska i nie można używać pojęcia Polak-katolik, nie zdając sobie sprawy, jaka to jest mina w tym znaczeniu. Wielu ludzi może się poczuć wykluczona – podsumowuje redaktor.

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 6

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Wiktor
    Piątek, 06.12

    Pojecie Polak-katolik nie jest pojęciem urzędowym. Kiedyś mogłem powiedzieć na sąsiada Polak-komunista, albo na faceta, który mi ukradł rower Polak-złodziej. Człowiek człowieka może nazywać jak mu się podoba. A ze wyróżnia pewną cechę osobistą, to ma do tego prawo. W umysłach socjologów istnieje zapewne potrzeba definiowania wszystkiego i zaszufladkowania. Może tytuł artykułu jest niefortunny, albo ja czegoś nie rozumiem, ale powiedzenie o kimś, że jest katolikiem w zbitce myślowej Polak-katolik nie uwłacza nikomu.Bądźmy rozsądni i nie przesadzajmy. A panią Redaktor pozdrawiam.

  2. 2
    +2
    ~ Obiłan
    Piątek, 06.12

    "Po tych rozważaniach, publicysta przeszedł do współczesnego pojęcia Polak-katolik. - Dziś uważam to za wypaczenie i degenerację. Po pierwsze dzisiaj Polak to także Wietnamczyk, Grek, Amerykanin itd. Dzięki otwarciu granic mamy rosnącą grupę ludzi, którzy nie są etnicznie polakami a mają obywatelstwo – mówi Adam Szostkiewicz. - Dzisiejsza Polska jest wielobarwna i wielokulturowa i pojęcie Polak-katolik jest nienaturalne - dodaje." - tak, tak niezwykle niebezpieczny jest człowiek znający swą tradycje i kulturowo zespolony ze swą ziemią .Nie chce żyć w dewiacji i wypaczeniu, dzieci z daleka od Gender trzyma..istny faszysta. Jeszcze trochę ucisku i WAM wzystkim pokażemy co znacza wartość polaka-katolika. Już historia doskonale pokazała nam jak zweryfikować pojęcie pt: Zdrajca Narodu Polskiego

  3. 3
    --3
    ~ mirek
    Piątek, 06.12

    lewacki portal, lewacka propadanda.... A my swoje jazda z k... OLimpia jazda z ku....

  4. 4
    --2
    ~ juuu
    Sobota, 07.12

    Boże,chroń nas od takich Polaków katolików jak Obiłan.tragedia.

  5. 5
    +2
    ~ "Salonowiec."
    Sobota, 07.12

    Idąc tokiem rozumowania dziennikarza Pana Adama Szostkiewicza Polak -katolik będzie bał się świętować Boże Narodzenie i Wielkanoc, ponieważ to Święta katolickie i inne nacje mogłyby się poczuć nieswojo ( nie przytoczę tych, które wymienił Pan Adam Szostkiewicz, bo nie chcę ich obrażać, zacytuję tylko "itd.").

  6. 6
    +3
    ~ Fredek
    Sobota, 07.12

    Polak-katolik to pojęcie powszechne i nie wyssane z palca,od stuleci jesteśmy katolikami,co nie oznacza, że historię i kulturę państwa polsko-litewskiego kształtował tylko i wyłącznie Kościół Katolicki.Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem tolerancyjnym,w którym schronienie znajdowali innowiercy prześladowani za swoje przekonania na zachodzie Europy,skąd uciekali przed stosami inkwizycyjnymi,mieszkali w naszym kraju również bracia prawosławni i unici,a Tatarzy,będący muzułmanami,za swoją waleczność w barwach polskich czy litewskich-dostawali tytuły szlacheckiej i tak naprawdę czuli się Polakami.Uważam, że wywody tego pana(,nie pamiętam nazwiska) są bezpodstawne i uwłaczające godności Polaków i jeszcze jedno,niech ten pan poczyta sobie trochę historię.

  7. 7
    +3
    ~ marek elbląski
    Sobota, 07.12

    Jeszcze Fredku zapomniałeś dodać o polskich Żydach,którzy to byli doradcami króla Zygmunta chyba Starego,przepraszam, ale nie jestem historykiem,i mieli swoje miasto,dzisiaj dzielnicę Krakowa-Kazimierz..Ludzie ci wyznawali swoją starotestamentową religię i nikt ich za to,w przeciwieństwie do opuszczonej przez nich wcześniej Hiszpanii,nie prześladował,oni czuli się tak samo odpowiedzialni zaswoją nową ojczyznę,jak potomkowie Piasta.

  8. 8
    +1
    ~ elblążanin/patriota
    Sobota, 07.12

    nie ma to jak "przemyślenia" spod znaku komuszej gazety

  9. 9
    +1
    ~ Fredek
    Niedziela, 08.12

    No właśnie,ale dla ludzi niezorientowanych taki pismak robi wodę z mózgu,dlatego lekcje historii w polskich szkołach są niezbędne,bo naród nie znający swojej historii,może przestać istnieć,a tak nawiasem,to dzięki polskiemu kościołowi,podczas zaborów,nie zanikła polska mowa w czytaniu i pisaniu.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5847589969635