Poniedziałek, 13.01.2025, Imieniny: Arkadiusz, Benedykt, Czeslawa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Nie zgadniesz, po co oni wchodzą na drzewa. Szyszkarze rozpoczynają sezon

20.11.2013, 15:22:09 Rozmiar tekstu: A A A
Nie zgadniesz, po co oni wchodzą na drzewa. Szyszkarze rozpoczynają sezon
fot. R.Ptaszkiewicz, źródło: www.olsztyn.lasy.gov.pl

Na pytanie: Czym zajmują się szyszkarze, które w ciągu ostatniego tygodnia zadaję z uporem maniaka, wszyscy robią wielkie oczy. - Nie wiedziałem, że ktoś taki w ogóle istnieje – mówi Tomasz, student z Elbląga. Otóż istnieje. Szyszkarze znani byli już w XVI wieku za panowania Zygmunta Starego. - Prace były prowadzone z inicjatywy Królowej Bony, którą zauroczyły piękne puszczańskie polskie lasy, a chcąc zdobyć nasiona tych drzew nakazała zaangażować do tego zbioru bartników – czytamy na oficjalnej stronie poświęconej szyszkarstwu. Czym się zajmują takie osoby?

Nazywani są szyszkarzami, zbieraczami, a nawet drzewołazami. Profesja nie jest zbyt popularna, bo w Polsce zajmuje się nią około 700 osób, a jedynie setka z nich, trudni się tą profesją zawodowo. Dla reszty jest to albo dodatkowe zajęcie lub przygoda. Szyszkarze zajmują się zbiorem nasion z drzew stojących. - W celu zebrania nasion z drzew stojących szyszkarz musi wspiąć się na koronę drzewa. Tam do worków zbierane są nasiona – mówi Jan Piotrowski, Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Elbląg. - Nasiona drzew zbierane są jesienią i zimą, a więc w okresie, kiedy są dojrzałe, a jeszcze nie opadły na ziemię. Sosnę, świerka i modrzewia zbiera się od grudnia do lutego, a daglezję i jodłę we wrześniu. Natomiast nasiona drzew liściastych w zależności od okresu dojrzewania nasion – dodaje.

Jak tłumaczy Jan Piotrowski, osoby zbierające nasiona i szyszki posługują się różnymi metodami wchodzenia na drzewa. - Robią to za pomocą drzewołazów, czyli kolców zaczepianych do butów, które pomagają we wspinaniu się po drzewie, wspinają się po drabinach podczepianych do drzewa lub wystrzeliwują liny na koronę drzewa, za pomocą, których szyszkarze wspinają się na szczyt drzewa – mówi Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Elbląg.

Szyszkarstwem zajmują się osoby, które ukończyły specjalistyczne szkolenia i posiadają uprawnienia do pracy na wysokościach. - Szyszkarze wywodzą się z różnych środowisk. Najliczniejsza grupa ma korzenie alpinistyczne, są to ci, których wciągnęli do lasu koledzy z górskich wypraw, klubu wysokogórskiego lub speleo. Niektórzy zaczynali od prac wysokościowych i z czasem z kominów i masztów zimą przenosili się na drzewa – czytamy w materiale Jakuba Pruchniewicza zamieszczonym na stronie www.szyszkarze.bho.pl

- W Nadleśnictwie Elbląg nie pracują osoby uprawnione do zbioru nasion z drzew stojących. W sytuacji, gdy zajdzie taka potrzeba, do zbioru nasion zatrudniamy firmy wyspecjalizowane w tym zakresie – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. W Polsce istnieje około 20 firm, które zajmują się szyszkarstwem.

Zebrane szyszki i owoce drzew liściastych przeznaczone są na cele badawcze i doświadczalne do Leśnego Banku Genów, w którym przechowywany jest materiał genetyczny drzew leśnych. - Są one także wykorzystywane na materiał szkółkarski, z którego w przyszłości powstaną sadzonki drzew, a następnie zostaną posadzone w lesie, dzięki czemu powstanie nowy las – mówi Jan Piotrowski.

Z reguły szyszki pozyskiwane są z drzew ściętych. Opisaną metodę pozyskiwania nasion i szyszek z drzew stojących stosuje się w przypadku drzew wyjątkowo cennych. - Takie drzewa zostały przez leśników specjalnie wyselekcjonowane, a nazywane są drzewami matecznymi. Poza tym pozyskując szyszki z drzew stojących mamy pewność co do ich pochodzenia – mówi Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Elbląg.
 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 8

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ LOL
    Środa, 20.11

    Dziwicie się z Szyszkarzy, a Bursztyniarzy to mało w Elblągu? Szczególnie w ŻULASIK PARKU :)

  2. 2
    +1
    ~ sd
    Środa, 20.11

    Gdzie jest ten park?

  3. 3
    +5
    ~ Machupichcę
    Czwartek, 21.11

    Ten gość na drzewie wygląda jak Turbodymomen :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5317959785461