Od dwóch lat III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu bierze czynny udział w projekcie międzynarodowym Comenius ‘’Small towns in Europe’’. Wymiana kulturowa, nabywanie wiedzy i dokształcanie się z angielskiego i innych języków, to tylko nieliczne, najważniejsze atrybuty tego przedsięwzięcia. Wraz z nauczycielami możemy poznawać powyższe wartości, ale co najważniejsze łamać swoje lęki i bariery związane z poznawaniem innych ciekawych ludzi i miejsc z kręgu państw Unii Europejskiej. W tym roku szkolnym młodzież III LO wzięła udział w dwóch wyjazdach: do Norwegii i Niemiec. Ten ostatni odbył się w dniach 22-26 października.
W programie brali udział uczniowie klas drugich: Sylwia Wiadrowska, Paweł Zawada i Patryk Sobolewski wraz ze swoimi opiekunami Panią Idą Szyrejko-Micotą i Panem Tomaszem Stężałą. Miejscem pobytu było małe miasteczko Alzey na południowo-zachodnim krańcu Niemiec.
W tym mieście zostaliśmy ugoszczeni przez szkołę Elisabeth Langgässer Gymnasium. Po przybyciu na miejsce byliśmy miło zaskoczeni otwartością i gościnnością gospodarzy. Najpierw pokazano nam szkołę. Co ciekawe, w trakcie poznawania życia szkoły dowiedzieliśmy się istotnych informacji na temat sposobu w jaki uczniowie podchodzą do nauki i jakie mają możliwości rozwoju swoich zainteresowań. Niemieckie nauczanie różni się od tego nam znanego w Polsce chociażby od indywidualnego planu lekcji związanego z pasjami danego ucznia. Mieliśmy również okazję brać udział w lekcjach wykładanych po niemiecku np. fizyki.
Wywnioskowaliśmy, że tamtejsi uczniowie są bardzo aktywni na zajęciach. Niemalże każdy zgłaszał się na pytanie nauczyciela, a jak ktoś rozmawiał na lekcji, to tylko na temat z nią związany. Oprócz poznawania tajników edukacji mieliśmy też czas na zapoznanie z ‘’naszymi rodzinami’’. Czas spędzony razem z nimi wspominamy bardzo miło. Nasi partnerzy z wymiany okazali się być młodzieżą na wysokim poziomie. Z nimi mieliśmy okazję dzielenia się własnymi spostrzeżeniami na temat Europy i świata.
Szczególną uwagę zwracaliśmy na tematy kulturalno-społeczne naszych regionów i państw. Było to dobre doświadczenie dla nas samych, bo dowiedzieliśmy się wiele nowego o Niemczech. Dokładnie się poznaliśmy w tym krótkim okresie. Tęsknimy za sobą, bo wiemy, że mamy jednak wiele wspólnego. W wymianie nie mogło zabraknąć wycieczek tj. zwiedzanie miast: Alzey, Mainz (Moguncja), Frankfurt nad Menem. Podczas spacerów najbardziej zaciekawił nas aspekt historyczny, szczególnie budownictwo, bogata kultura i przeszłość regionu. Głównymi źródłami pozyskania informacji na ten temat okazały się muzea m.in. w Alzey i Frankfurcie. To drugie było wielkim zaskoczeniem: ‘’Dialog Blindenmuseum’’- muzeum niewidomych znacznie różniło się od tradycyjnego.
Przez półtorej godziny za pomocą białych lasek, tak jak niewidomi musieliśmy się poruszać w kompletnie ciemnych pomieszczeniach muzeum. Co ciekawe przeszłość odkrywaliśmy poprzez zmysły dotyku, słuchu, zapachu i smaku, co w pewnym stopniu komplikowało nam dokładne określenie przedmiotu lub danej sytuacji. Przez długi czas pobytu poznaliśmy jak ciężko być osobą niewidomą i na jakie przeszkody osoby te natrafiają każdego dnia. W międzyczasie rozmawialiśmy z młodzieżą z innych krajów europejskich m.in. z kraju Basków, Włoch, Danii, Holandii, Austrii czy Norwegii. Braliśmy udział w sesji European Youth Parliament - (Europejski Parlament Młodych), w czasie którego przedstawialiśmy własne spostrzeżenia na temat nielegalnej emigracji do Europy oraz przyczyny emigrowania ludzi wewnątrz UE. Ostatecznie na koniec odbyła się prezentacja i degustacja narodowych dań i przysmaków. Największym hitem okazały się nasze POLSKIE PIEROGI.
Nie kryjemy naszego smutku i ubolewania związanego z tak krótkim pobytem w Niemczech. Był to czas niezwykłej przygody, podczas której mogliśmy poznawać innych ludzi, zdobywać wiedzę, dobrze się przy tym bawiąc. Następny wyjazd z programu odbędzie w listopadzie 2013r. do Austrii. W marcu 2014r. nasze liceum będzie gościć młodzież z programu. Stanowi to dla nas okazję by dobrze zaprezentować naszą szkołę, ale także naszą gościnność, kulturę i piękno naszego regionu.
Przygotował: Patryk Sobolewski - uczeń III LO w Elblągu
Dziekuje bardzo Patrykowi Sobolewskiemu za bardzo fajny artykul i info.elblag.pl za fajna incjatywe.
A SOJA Z WAMI NIE POJECHAŁ?