Począwszy od 17-go października zapraszamy seniorów w każdy czwartek o godz. 11.00 do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na cykl 12 wideokonferencji pod hasłem „Spotkania z pasjami”. Bohaterką czwartkowego spotkania będzie Maria Jolanta „Mariola” Zimnicka, działająca w jedynym w Polsce Uniwersytecie Tanecznym Trzeciego Wieku. Wstęp wolny.
Projekt „Spotkania z pasjami” zakłada przeprowadzenie na żywo w bibliotekach 12 spotkań on-line w formie wideokonferencji (poprzez streaming online) z osobami ze świata telewizji, które prowadzą aktywne życie i realizują swoje pasje, angażując się w życie społeczności lokalnych.
Tematyka spotkań obejmie następujące zagadnienia: profilaktyka zdrowotna, bieżące sprawy ekonomiczne, kulturalne, tradycje, rozrywka, pasje, ekologia, finanse, nowe technologie, relacje z młodszymi pokoleniami.
Głównym celem projektu jest aktywizacja społeczna seniorów – sprawienie, by seniorzy wyszli z domów i spotkali się ze sobą w miejscu publicznym. Projekt zakłada również stworzenie przyjaznej przestrzeni, która umożliwi nawiązywanie nowych kontaktów.
Kolejnym ważnym elementem jest rozbudzanie chęci do dzielenia się swoją wiedzą, pasją z innymi. Twórcy projektu chcą pokazać, jak wiele osób starszych wciąż pozostaje czynna zawodowo lub jak kreatywnie wykorzystuje swój czas wolny na dokształcanie się, rozwijanie pasji, pomoc innym.
O czwartkowym spotkaniu pt. „Serduszko puka w rytmie cza-cza”:
Pani Maria Jolanta Zimnicka lubi jak mówi się do niej Mariola. Jest bardzo otwartą, pełną ciepła osobą. Kocha ludzi i szuka kontaktu z nimi. Sama jest bardzo aktywną osobą i chętnie zaraża innych swoją pasją i pozytywnym podejściem do życia innych. Jak powtarza, to taniec nauczył ją patrzeć na świat poprzez różowe okulary. Poprzez taniec wyraża swoje emocje oraz swoją osobowość. Taniec stał się również dla niej terapią podczas trudnych chwil, które przyszło jej przeżyć. Teraz sama propaguje ideę terapii poprzez taniec i pomaga seniorom przechodzić przez trudne momenty w ich życiu. Jak mówi, taniec jest modlitwą nóg. Tańczyła od najmłodszych lat. Zaczęło się od występów przed rodziną i znajomymi rodziny.
Rodzice bardzo dopingowali jej w realizacji jej marzeń o tańczeniu na scenie. W wieku 12 lat jej marzenie spełniło się i wystąpiła z zespołem ludowym Domu Harcerza. Początkowo tańczyła tylko tańce ludowe. Z czasem odkrywała kolejne style taneczne. Już na emeryturze nauczyła się tańczyć między innymi tango czy cza-czę. Jej ulubionym stylem solowym stała się gorąca samba, z którą często występuje podczas spotkań tanecznych dla seniorów. W 2005 roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego założyła jedynie w Polsce Uniwersytet Taneczny Trzeciego Wieku. Pani Mariola Zimnicka od razu zapisała się na zajęcia. Obecnie sama koordynuje działania tego Uniwersytetu i organizuje występy seniorów dla seniorów i nie tylko. W sierpniu 2013 roku po raz pierwszy grupa seniorów z UTTW wystąpiła podczas parady wielokulturowej w Warszawie. Przez ponad 2 godziny tańczyli na ulicy tańce latynoskie, co spotkało się z podziwem ze strony młodszych tancerzy, biorących udział w paradzie.
Wideokonferencje odbywają się w ramach projektu edukacyjno-animacyjnego dla seniorów realizowanego przez Fundację Orange w ramach grantu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej informacji
Dział Literatury dla Dorosłych
tel. 55-611-31-86(87)