16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności ustanowiony przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa). Jego celem jest pogłębianie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem, którą można podjąć na lokalnym gruncie. Z tej okazji Bank Żywności w Elblągu zachęca wszystkich do zamiany swoich nawyków i zaprzestania marnowania jedzenia. W tym roku Banki Żywności szczególną uwagę kierują na edukacji na temat marnowania mleka i produktów mlecznych.
Obchody ŚDŻ w Elblągu:
Przemarsz „Strajk Żywności”
Godz. 11.30 – zbiórka w Parku Kajki
Godz. 12.00 – 12.30 – przemarsz na Plac Kazimierza Jagiellończyka
W marszu zapowiedziały udział 2 przedszkola, 4 szkoły podstawowe, Zespół Szkół Gospodarczych, Środowiskowy Hufiec Pracy.
Dzieci i młodzież będą przebrane za produkty spożywcze, będą hasła i transparenty.
Godz.12.30 – Plac Kazimierza Jagiellończyka: rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze przebranie i aktywny udział oraz wręczenie nagród.
Godz. 12.00 – 13.00 - Plac Kazimierza Jagiellończyka
Poczęstunek pożywnym żurkiem, występ artystyczny.
Według najnowszych badań 39% Polaków przyznaje się do marnowania jedzenia! Główne powody marnowania to:
przegapienie terminu przydatności do spożycia 52%
zbyt duże porcje posiłków 36%
zakup złego jakościowo produktu 22%
niewłaściwe przechowywanie żywności 20%
zbyt duże zakupy 19%
brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań 6%
brak listy zakupów 2%
Mleko i produkty mleczne są istotnymi elementami diety. Mleko jest bardzo dobrym źródłem wapnia, oraz witamin A, D, E, K, oraz grupy B. Dlaczego więc jogurty i mleko znajdują się na liście 10 najczęściej wyrzucanych przez Polaków produktów (jogurty 5., mleko 8., ser 9. pozycja) [MillwardBrown dla Federacji Polskich Banków Żywności 2013 r.].
Co warto wiedzieć o mleku i produktach mlecznych?
Marnując mleko, marnujemy także wodę. Do wyprodukowania 1 szklanki mleka (250 ml) zużywa się 255 l wody [Science for Water, JRC thematic report, European Commissione, 2012].
Najczęstszym powodem wyrzucania żywności przez konsumentów jest przegapienie terminu przydatności do spożycia. Ten czynnik jest szczególnie istotny w przypadku produktów mlecznych. Dlatego stojąc przy sklepowych półkach z nabiałem warto uświadomić sobie kilka faktów:
Na rynku szeroko dostępne są mleka pasteryzowane i sterylizowane:
Mleko pasteryzowane zachowa trwałość przez 1-2 dni gdy jest przechowywane w warunkach chłodniczych i zamknięte. Po otwarciu należy mleko zamknąć o ile umożliwia to opakowanie albo zawinąć lekko róg i spiąć gumką- w przypadku mleka w folii.
Mleko sterylizowane (UHT) zachowuje trwałość nawet do roku, należy przestrzegać daty na opakowaniu. Po otwarciu należy ostrożnie przelewać mleko, ograniczamy w ten sposób wymianie z powietrzem i przedłużamy czas jego przechowywania w lodówce. Otwarte sterylizowane mleko można przechowywać w lodówce do 2 dni.
Jogurty, kefiry – zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia, nie bój się natomiast wypukłych wieczek – świadczy to o działaniu w produkcie pozytywnych bakterii probiotycznych, istotnych dla Twojego zdrowia.
Sery dojrzewające – wbrew pozorom barwa serów nie świadczy o złej czy dobrej jakości. Uwagę należy zwracać na natomiast na wzdęcia serów, które po przekrojeniu charakteryzują się licznymi, poszarpanymi dziurami , zlokalizowanymi głównie w centralnej części sera. Świadczą one o złej jakości mikrobiologicznej produktu.
Porady o nie marnowaniu w specjalnej aplikacji
Jeśli chcesz wiedzieć jakie mleko wybrać i dowiedzieć się w jaki sposób je przechowywać koniecznie skorzystaj z aplikacji mobilnej Nie Marnuje, przygotowanej przez Federację Polskich Banków Żywności specjalnie z okazji Światowego Dnia Żywności. Dzięki aplikacji informacje o tym jak odpowiednio dobierać i przechowywać produkty będą zawsze pod ręką. Przy okazji możesz sprawdzić jak dużo wiesz o problemie marnowania żywności, jego przyczynach i skutkach. Aplikacja od 16 października będzie dostępna do bezpłatnego pobrania na stronie www.niemarnuje.pl. Informacje o tym jak przechowywać mleko i produkty mleczne można je także znaleźć na poradnikowej stronie internetowej prowadzonej przez Federację Polskich Banków Żywności WWW.niemarnuje.pl.
Jednocześnie Bank Żywności w Elblągu zaprasza przedsiębiorców do przekazywania produktów spożywczych na cele charytatywne bez płacenia podatku VAT!
Od 1 października 2013 wszyscy przedsiębiorcy mogą przekazywać żywność na cele charytatywne bez płacenia podatku. Do tej pory mogli robić to jedynie producenci żywności, czyli Np. piekarnie, ale już dystrybutorzy żywności, czyli Np. sklepy sprzedające pieczywo musiały odprowadzić podatek od darowizny żywnościowej. Skutecznie zniechęcało to dystrybutorów żywności do dobroczynności. Zmiana prawa weszła w życie 1 października wraz z nowelizacją Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw).
- Jest to historyczna chwila. Możemy mówić nawet o rewolucji. Dokona się ona jednak, jeśli handlowcy podejmą konkretne działania. Banki Żywności liczą, że przedsiębiorcy opowiedzą się po stronie odpowiedzialnego zarządzania żywnością i pomocy potrzebującym. Handlowcy nadal mają wybór między utylizacją żywności a przekazaniem jej na cele charytatywne. My zachęcamy do przekazywania produktów Bankom Żywności! Każdy, kto, to zrobi może mieć pewność, że żywność trafi do osób potrzebujących. – mówi Marek Borowski Prezes Federacji Polskich Banków Żywności
Bank Żywności w Elblągu zaprasza wszystkie sklepy i przedsiębiorców do przekazywania produktów spożywczych w terminie przydatności do spożycia. Bank Żywności jest w stanie przyjąć i rozdysponować każdy asortyment, nawet z 3-dniowym terminem przydatności do spożycia, w tym produkty świeże, spełniając wszystkie kryteria bezpieczeństwa (system HACCP, stały nadzór sanepidu), nawet w ilościach hurtowych. Bank Żywności zapewnia także pełną sprawozdawczość dot. dystrybucji darowizny.
(na podstawie informacji Federacji Polskich Banków Żywności).
informacja nadesłana