W dniach 14.09 -21.09.2013 r. uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum nr 9 w Elblągu gościli w przepięknej Bawarii. Młodzież przybyła tu na zaproszenie dawnych mieszkańców Warmii i Mazur, a całość została sfinansowana przez Land Bawarii oraz prywatnych darczyńców z Niemiec i Polski – przyjaciół naszej szkoły i miasta. Przez osiem dni uczniowie mieli niepowtarzalną okazję, aby zwiedzić najważniejsze bawarskie miasta, poznać historię i kulturę tego regionu oraz spróbować tutejszej kuchni.
Po długiej i męczącej podróży grupę z Elbląga gorąco powitali organizatorzy w typowej bawarskiej restauracji, i już pierwszego dnia pobytu uczestnicy wycieczki zmierzyli się z ogromnymi porcjami tutejszych specjałów. Niestety, nie wszyscy z tej próby wyszli zwycięsko, o czym świadczyły nasze talerze. Kuchnia bawarska, chociaż nie należy do najzdrowszych, jest smaczna i bardzo sycąca. Po obiedzie uczniowie zostali zakwaterowani w schronisku, które mieści się w zabytkowym budynku.
Następnego dnia młodzież zwiedziła Ingolstadt. Miasto, liczbą mieszkańców zbliżone do Elbląga, swoje aktualne bogactwo i rozwój zawdzięcza fabryce Audi. Nic więc dziwnego, że wizyta w muzeum Audi jest tutaj obowiązkiem. Ale uczniowie podziwiali w Ingolstadt nie tylko stare i nowe cuda motoryzacji. Zachwycili się także urodą Starego Miasta i przepięknymi barokowymi freskami w kościele Marii Wiktorii. Natomiast tutejsze muzeum medycyny pokazało długą drogę człowieka w jego walce o pokonanie różnych chorób i bólu.
Regensburg - miasto nad Dunajem założone przez Rzymian było kolejnym punktem programu. Uczniowie, spacerując uroczymi uliczkami Starego Miasta, zapoznali się z jego historią, podziwiali katedrę przypominającą stylem paryską Katedrę Notre - Dame i w obleganej przez turystów restauracji nad rzeką spotkali ekipę filmową razem ze znanym kucharzem Robertem Makłowiczem. Na zakończenie tego dnia wycieczki młodzież zwiedziła słynną Walhallę - późnoklasycystyczną budowlę upamiętniającą sławne postaci historyczne niemieckojęzycznego kręgu kulturowego. We wnętrzu znajdują się popiersia owych postaci oraz tablice pamiątkowe. W swym kształcie nawiązuje Walhalla do marmurowej greckiej świątyni, szczególnie do Partenonu, zaś nazwa jej wywodzi się z germańskiej mitologii.
Również w Augsburgu uczniowie mieli okazję poznać jego dzieje od małej osady rzymskiej do miasta nowoczesnego, bogatego, o wysokim standardzie i przyjaznego mieszkańcom. Tu też uczniowie zostali ciepło przyjęci przez wiceburmistrza miasta i otrzymali jako pamiątkę tej wizyty spinki z herbem Augsburga. Młodzież z Elbląga była oczarowana ratuszem, chyba najważniejszą świecką budowlą z okresu renesansu na północ od Alp, a przede wszystkim jego bogato zdobioną Złotą Salą. Okazałe fontanny, bogate domy cechowe, przepiękne kościoły dopełniają obraz tego miasta. W pamięci wszystkim utkwiła historia słynnej rodziny związanej z miastem Augsburgiem - rodziny Fuggerów. Jej członkowie przeszli do historii jako bankierzy ówczesnych cesarzy oraz papieży i twórcy pierwszego na świecie osiedla socjalnego. Warto też wspomnieć, że w tym mieście przyszły na świat znane osobistości: ojciec Mozarta - Leopold Mozart oraz pisarz, dramaturg i poeta Bertold Brecht.
Następnym celem wycieczki okazało się miasteczko Ansbach. I chociaż tego dnia pogoda zniechęcała do wyjścia - padało i wiał silny wiatr - uczniowie zwiedzili siedzibę margrabiów i należące do pałacu ogrody wraz z oranżerią. To tu urodził się Albrecht von Brandenburg – Ansbach, ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego, który w 1525 roku złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi Staremu w Krakowie.
Najciekawszym punktem programu wyjazdu do Bawarii okazał się jednodniowy pobyt w jej stolicy - Monachium. Tu, po spotkaniu z dyrektorem Domu Wschodnich Niemiec – instytucji kulturalnej, oświatowej wspierającej różne inicjatywy (między innymi wyjazdy polskich uczniów) i wspólnym obiedzie, młodzież wyruszyła autobusem na spotkanie z jednym z najpiękniejszych niemieckich miast. I chociaż podziwiając piękno tego miasta przez szybę czuło się pewien niedosyt, to i tak w pamięci zapadły najważniejsze miejsca, obok których jechaliśmy: Alianz Arena, na której gra słynny zespół piłkarski Bayern München, Park Olimpijski, w którym w 1972 roku odbyła się olimpiada, pałac Nymphenburg, ogród angielski położony wzdłuż przecinającej miasto rzeki Izary, Maximilianeum - siedziba parlamentu bawarskiego oraz wiele innych miejsc - siedzib znanych muzeów, uniwersytetu, teatrów. Najbardziej charakterystyczny punkt miasta - kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) z dwoma wysokimi wieżami oraz centralny punkt miasta - Plac Mariacki (Marienplatz) zwiedzili uczniowie w czasie wolnym, a ponieważ za trzy dni miał się rozpocząć Oktoberfest, słynne święto piwa, w całym mieście tłoczyli się turyści ze wszystkich stron świata.
Ostatni dzień pobytu w Bawarii rozpoczęła młodzież od przejazdu autobusem przez romantyczną dolinę rzeki Altmühl do zamku położonego na skale. Wizyta w zamku dostarczyła wszystkim niezwykłych emocji, szczególnie, gdy przewodnik zaśpiewał fragment słynnej Pieśni o Nibelungach, średniowiecznego, bohaterskiego eposu wywodzącego się ze starych podań i legend germańskich. Po obowiązkowym sfotografowaniu niesamowitych widoków doliny i rzeki leżących u stóp zamku uczniowie udali się do miejscowości Kelheim. Kręta droga, wspinająca się w górę prowadziła do Befreiungshalle, pomnika - mauzoleum poświęconego wojnie 1813-1815 przeciwko Napoleonowi. Budowla nawiązuje formą i wystrojem do świątyń antycznej Grecji. Przyjemną atrakcją tego dnia była wycieczka statkiem po Dunaju do klasztoru Weltenburg, który powstał w wyjątkowo urokliwym miejscu, bo przy przełomie rzeki. A kościół, który z zewnątrz niczym szczególnym się nie wyróżnia, poraża swoim pięknem w środku.
W drodze powrotnej do Elbląga uczniowie zwiedzili Norymbergę. I chociaż zmęczenie dawało się we znaki, wizyta na rynku i spacer po Starym Mieście, zwłaszcza, że świeciło słońce, okazał się czystą przyjemnością. Zaopatrzeni w norymberskie pierniki, pełni wrażeń, niezwykłych widoków, ciekawych historii, nowych przyjaźni gimnazjaliści wyruszyli w drogę do domu.
Dyrekcja i grono pedagogiczne Gimnazjum nr 9 dziękują wszystkim, którzy zaprosili, przygotowali program, wsparli finansowo to przedsięwzięcie oraz otoczyli troskliwą opieką uczniów i nauczycieli w Bawarii.
Lucyna Rejchert
Beata Szczudlińska
Marta Gajewska
Gimnazjum nr 9 w Elblągu