Piątek, 15.11.2024, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Od września dzieci w elbląskich szkołach, w ramach zajęć, będą uczyć się gry w szachy

16.08.2013, 07:01:49 Rozmiar tekstu: A A A
Od września dzieci w elbląskich szkołach, w ramach zajęć, będą uczyć się gry w szachy

Od 2 września dzieci z wybranych klas nauczania początkowego, elbląskich Szkół Podstawowych będą uczestniczyć w programie „Edukacja przez Szachy w Szkole”. W ramach zajęć szkolnych, dzieci będą uczyły się gry w szachy, co ma na celu poprawić ich koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. 

Międzynarodowe badania prowadzone w 2012 roku przez PIRLS i TIMSS, które miały na celu sprawdzenie kompetencji matematycznych i znajomość zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych, wykazały duże braki polskich uczniów. 

W związku z tym, Polski Związek Szachowy zainicjował wprowadzenie lekcji szachów do polskich szkół. – Minister Edukacji Narodowej zaakceptował uruchomienie pilotażowego wprowadzenia nauczania gry w szachy jako zajęć obowiązkowych w edukacji wczesnoszkolnej w około 70 szkołach podstawowych na terenie całego kraju przez dwa lata – mówi Magdalena Zielińska, Koordynator Projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” PZS. 

Elbląg dołączył do ogólnopolskiego projektu z inicjatywy Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Oprócz tej jednostki, za realizacje projektu odpowiada jeszcze PZSzach w Warszawie i Urząd Miasta w Elblągu. – W projekcie uczestniczą województwa mazowieckie, dolnośląskie i podlaskie. W woj. warmińsko-mazurskim tylko Elbląg. Miasto dołączyło do programu na zasadzie umowy dwustronnej z Polskim Związkiem Szachowym – mówi Andrzej Gołota, koordynator projektu z W-MODN. 

Celem pośrednim projektu Polskiego Związku Szachowego jest także przeszkolenie nauczycieli szkół podstawowych w zakresie zarówno gry w szachy, jak i dydaktyki i metodyki jej nauczania. – Obecnie odbywają się szkolenia nauczycieli, którzy będą od września 2013 prowadzili zajęcia w szkołach – mówi Andrzej Gołota. 

Zajęcia będą odbywały się w wymiarze 1 godz. tygodniowo przez 2 lata we wszystkich elbląskich szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Urząd Miasta w Elblągu. - Do programu została wytypowana jedna klasa, w niektórych wypadkach dwie, w których dzieci, będą uczyć się podstaw gry w szachy – tłumaczy koordynator projektu W-MODN. 

Nauka młodych elblążan „królewskiej gry” ma zwiększyć umiejętności matematyczne uczniów. - Szczególnie w zakresie: logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowania ważnych cech osobowości, jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja i odwaga – mówi Andrzej Gołota. 

Do tych działań przyczynia się także Urząd Miasta. Dofinansowanie jakie przekazało Miasto, z danych przekazanych nam przez Andrzeja Gołotę, wynosi ponad 32 tys. złotych. Za tą kwotę zostanie zakupiony sprzęt szachowy, książki dla uczniów oraz zostanie sfinansowane szkolenia nauczycieli. 

Marta Kierszka

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ JesusAlvaro
    Piątek, 16.08

    Normalnie w szoku jestem że ktoś w tym durnym ministerstwie na taki dobry pomysł wpadł.

  2. 2
    +3
    ~ pampi
    Piątek, 16.08

    Dobry pomysł." Międzynarodowe badania prowadzone w 2012 roku przez PIRLS i TIMSS, które miały na celu sprawdzenie kompetencji matematycznych i znajomość zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych, WYKAZAŁY DUŻE BRAKI POLSKICH UCZNIÓW.ALE KOGO to WINA ? Co na to wielce szanowne CIAŁO PEDAGOGICZNE ?? Wyjechałem z synem na urlop za granicę i " doświadczyłem" znajomości jego angielskiego z okresu podstawówki i gimnazjum . No cóż , aby uczyć angielskiego . PO pierwsze nauczycielka musiała być na lekcjach a nie wieczne" zastępstwo" a drugie musiała by "mieć chęci do uczenia". POzdrowienia dla ciała PEDAGOGICZNEGO "uczącego" w szkołach na Zawadzie.Czas aby kuratorium sprawdziło wiedzę gimnazjalistów z matematyki , j . obcych w gimnazjach.Bo za POdwyżkami , POwinna iść jakość , tak działa kapitalizm

  3. 3
    +5
    ~ nie nauczyciel
    Piątek, 16.08

    DO PAMPI - "...musiała by "mieć chęci do uczenia"" - nie wystarcza chęci nauczyciela, ale przede wszystkim chcieć musi UCZEŃ. Proces kształcenia to proces NAUCZANIA-UCZENIA SIĘ!!!!. I tu potrzeba zarówno pracy nauczyciela, jak i ucznia. Pytanie: "KOGO TO WINA? "- nas wszystkich: rodziców, nauczycieli, uczniów, i tych co tworzą ustawy oświatowe. Ale najłatwiej nie zauważać problemu "koło siebie", i mieć pretensje do wszystkich innych. W zupełności zgadzam się co do jakości. Ale to my rodzice mamy prawo "żądać" odpowiedniej jakości świadczonej usługi, bo my kupujemy tą usługę, zatem mamy wpływ na jej wybór.

  4. 4
    +5
    ~ wscibskiiciekawska
    Piątek, 16.08

    To nawet byłby fajny pomysł gdyby zajecia prowadził instruktor. Co to za nauka gry jesli zajęcia prowadzi przeszkolony nauczyciel. Szkolenie krótkie czyli oznacza to, że w ciagu kilku dni jesteś mistrzem szachowym. I taki mistrz po kilkudniowym szkoleniu będzie prowadził z dziećmi zajęcia! czy to na pewno ma sens?

  5. 5
    +3
    ~ rozgoryczona
    Sobota, 17.08

    Pomysł świetny. Ale w sp 16 na pewno szachy będą tylko w klasach społecznych!!! Tam wszystko robi się się pod kątem klas społecznych. A pozostałe klasy mają tylko " ochłapy". W tej szkole to nawet rodzice muszą finansować i remontować klasy!!!!

  6. 6
    0
    ~ Krzysiek
    Niedziela, 18.08

    Projekt trwa od 2008r , a PZSzach i MEN tylko "pożyczyły" sobie nazwe "Szachy w szkole" a swego czasu MEN dał patronat jako dla projektu innowacyjnego (2009r) zapraszam na www.szachywszkole.jasnet.pl Krzysztof Mrozek koordynator Projektu "Szachy w szkole"

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6250751018524