Na sesji Rady Miejskiej, która odbywała się 25 lipca radni głosowali w sprawie zaopiniowania projektu planu aglomeracji Elbląga, jednogłośnie przyjmując uchwałę. Jeden z naszych czytelników, zwrócił się z prośbą o opisanie tego planu.
Prezydent Miasta Elbląg, Wójt Gminy Elbląg, Wójt Gminy Milejewo oraz Wójt Gminy Gronowo Elbląskie 27 grudnia 2011 r. wystąpili ze wspólnym wnioskiem o likwidację istniejącej aglomeracji Elbląg oraz wyznaczenie jej w nowym kształcie. Przedłożony przez gminy plan aglomeracji Elbląg został zweryfikowany i zaakceptowany przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego w czasie sesji 29 maja 2013 r. Marszałek Województwa Warmińsko Mazurskiego, Jacek Protas zwrócił się o zaopiniowanie planu aglomeracji Elbląg przez Radę Miasta.
Przyjęty przez Sejmik plan aglomeracji Elbląg jest spójny z wnioskiem złożonym wspólnie przez Prezydenta i Wójtów zainteresowanych gmin, ale zawiera błędy w określeniu położenia aglomeracji. Miasto Elbląg jest miastem na prawach powiatu i w związku z tym, aglomeracja jest położona na terenie miasta Elbląg i powiatu elbląskiego. Poza tym aglomeracja w odniesieniu do miasta Elbląg obejmuje Gminę Miasto Elbląg z wyłączeniem terenów peryferyjnych miasta.
Powyższe błędy nie dyskwalifikowały przedłożonej przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego do zaopiniowania przez Radę Miejską planu aglomeracji. W związku z powyższym Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała plan.
Zgodnie z nim, wyznaczono na terenie województwa warmińsko-mazurskiego aglomerację Elbląg, położoną na terenie powiatu elbląskiego, obejmującą swym zasięgiem miasto Elbląg, część miejscowości Gronowo Górne położonej na terenie gminy Elbląg oraz miejscowości z terenu gminy Milejewo: Stoboje i Kamiennik Wielki.
Równoważna liczba mieszkańców (RLM) aglomeracji Elbląg wynosi 148 720. Tą wielkość wyznaczono uwzględniając stałych mieszkańców aglomeracji (120 367 RLM), miejsca noclegowe (1 300 RLM, w przypadku turystów przyjmuje się bazę noclegową, tj. liczbę zarejestrowanych miejsc noclegowych na terenie aglomeracji) oraz ścieki przemysłowe, odprowadzane do systemu zbierania lub oczyszczalni ścieków komunalnych (27 053 RLM).
Ścieki, pochodzące od 119 014 mieszkańców, poprzez system kanalizacji sanitarnej o długości 206,7 km, odprowadzane są do oczyszczalni ścieków, zlokalizowanej przy ul. Mazurskiej 47. Średniodobowa ilość ścieków komunalnych powstających w aglomeracji kształtuje się na poziomie ok. 23 528 m3 . Ścieki przemysłowe powstające na terenie aglomeracji stanowią ok. 12 % ogółu ścieków dopływających do oczyszczalni ścieków. W ramach realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych przewidziana jest rozbudowa sieci kanalizacyjnej o 13,852 km, co zapewni odbiór ścieków od 1 353 mieszkańców stałych.
Weryfikacja aglomeracji jest działaniem niezbędnym z uwagi na określenie realnych możliwości wypełnienia przez aglomeracje wymogów Dyrektywy Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych oraz zobowiązań określonych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Opracowanie na podstawie Uchwały RM w sprawie zaopiniowania projektu planu aglomeracji Elbląg oraz Uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego dotyczącej przyjęcia planu aglomeracji Elbląg.
No to budujmy teraz ten Nowy Jork II :)
Już jak marszałek sie zabrał i olsztyn się wmieszał to zaraz z Elbląga będzie wieś.NIGDY.
NO fajnie...... prywatny folwark się rozrasta
Jeśli Elbląg taki jest duży to DLACZEGO w gazetach ,folderach nie pokazuje się całego planu miasta Elbląga TYLKO wybrany fragment miasta.TO JEST ŻAŁOSNE PRZEKŁAMYWANIE PRAWDY.
KIEDY WRESZCIE Elbląg i olsztyn będą równorzędnymi miastami i podział instytucji będzie równy a nie to won z tym olsztynem.