Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Czy studentom powyżej 26 roku życia przysługują ulgi na przejazdy?

17.07.2013, 07:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
Czy studentom powyżej 26 roku życia przysługują ulgi na przejazdy?
fot. Monika Skowrońska
Przy okazji wakacyjnych wyjazdów, dużą różnicę w cenach zaobserwują absolwenci Wyższych Uczelni, którzy musieli z dniem obrony prac dyplomowych oddać legitymacje uprawniające do zniżek. Nie chodzi tylko o zniżki na bilety komunikacji, ale także bilety wstępu do wielu miejsc, kin, zoo, galerii itp. Sprawa w tym przypadku jest jasna, ale co ze studentami, którzy dysponują ważną legitymacją studencką a przekroczyli wiek 26 lat? 
 
Przepisy w tej kwestii reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (art 4 ust 4a, 6a i art 5 ust 1a). Mowa w nich o tym, że do ulgi 51 proc. przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych na podstawie biletów jednorazowych i imiennych biletów miesięcznych, są uprawnieni studenci do ukończenia 26 roku życia. 
 
W myśl ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym Art. 188. 1. Studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50 proc. ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej. 2. Uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego określają odrębne przepisy. 
 
Wynika z tego, że Student uczelni wyższej ma prawo do korzystania z ulgowych przejazdów komunikacją miejską na podstawie ważnej legitymacji wydanej przez szkołę wyższą, bez względu na wiek. Podczas kontroli jest tylko zobowiązany do okazania ważnej legitymacji studenckiej. 
 
Podstawą dla takiego udogodnienia jest ustawa, która mówi, że student to osoba ucząca się na studiach jednolitych magisterskich bądź studiach pierwszego stopnia czy uzupełniających magisterskich. – Nie ma takiego zapisu w uprawnieniach nadanych przez Radę Miejską w Elblągu o tym, że studenci mają zniżki do 26 roku życia. Jedyne ograniczenia są w wypadku legitymacji szkolnej maja określony wiek do 24 roku życia. Studenci mogą kupować bilety ulgowe bez ograniczenia wiekowego – dowiadujemy się na infolinii ZKM w Elblągu. 
 
Jeśli chodzi o PKS, mimo wyżej wymienionej ustawy ograniczającej wiek obligujący do zniżek, dowiadujemy się, że ulgi obowiązują niezależnie od wieku. – Podstawą jest ważna legitymacja studencka. Wiek 26 lat dotyczy ulg ustawowych, nasze ulgi handlowe dotyczą uczniów i studentów niezależnie od wieku, po okazaniu ważnego dokumentu pasażer jest uprawniony do zniżki 30 proc. – dowiadujemy się w Dziale Przewozów Pasażerskich elbląskiego PKS. 
 
Dzwoniąc na infolinię PKP, dowiedzieliśmy się, że bez względu na wiek, ulgi na bilety obowiązują po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej. Pani zasugerowała jednak, aby upewnić się w okienku czy te informacje są zgodne z prawdą. 
 
Na przejazdy komunikacją miejską, niezależnie od wieku po okazaniu ważnej legitymacji studenckiej, można pozwolić sobie na kupno biletu ulgowego. Specjalne ulgi handlowe, niezależnie od uregulowań ustawowych wprowadził PKS. Jest to 30 proc. zniżki na bilety z ważną legitymacją studencką. Kwestię PKP należy wyjaśniać w momencie zakupu biletu pytając w okienku lub zasugerować się ustawą o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Ulgi w PKP i PKS niezależnie od ustawy reguluja wewnętrzne zapisy.
MK

Oceń tekst:

Ocen: 8

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ Nagel
    Środa, 17.07

    Zgodnie z nowelizacją ustawy absolwent studiów pierwszego stopnia nie musi oddawać legitymacji po zakończeniu nauki, czyli mogą jeździć na biletach ulgowych do końca października.

  2. 2
    0
    ~ Berenika
    Środa, 17.07

    Właśnie obroniłam dyplom na Gdańskiej Akademii Medycznej.Teraz jako bezrobotna (wysłałam kilkadziesiąt zapytań o pracę) muszę płacić za bilety 3 zł.Ciekawe z czego? Emeryt ,nawet ten z emeryturą 3-4 tyś. jeździ za darmo .Jak ja mam powód ,żeby zostac w tym obcym kraju?

  3. 3
    +1
    ~ realista
    Środa, 17.07

    Berenika, masz racje.Caly ten system platnosci komunikacji miejskiej jest popsuty.Ponad 30 nic nie placi za bilety.10% to gapowicze.Tysiace Elblazan nie posluguje sie komunikacja miejska, poniewaz ich nie stac. Za bilety ulgowo powini placic jedyni ci emeryci, ktorzy maja bardzo niskie emerytury i renty(10 zl za bilet miesieczny) .Inne bilety ulgowe miesiecznie(roczne) powinny byc po 20 zl .Wszyscy inni powinni placic za bilet miesieczny(roczny) 40 zl lub roczny 400 zl, jak wszyscy inni korzystajacy z uslug ZKM. Wtedy mozna tez wprowadzic jedynie bilety dzienne i tygodniowe, rodzinne, grupowe. Zyskali by mieszkancy Elblaga i miasto Elblag(oszczednosc dla miasta to ok. 10 milionow zloty). p.s Elblag jest bardzo malym miastem, wszedzie mozna dojsc na pieszo :)

  4. 4
    --1
    ~ do nagel
    Środa, 17.07

    owszem, nie muszą oddawać legitymacji studenckiej ale jak tego nie uczynią nie dostana dokumentów i dyplomu ukończenia danej uczelni, co jest jednoznaczne z tym, ze nie może składać podań na uczelnie II stopnia wiec nie wiem czy to jest opłacalne... No chyba ze dana osoba nie chce iść nigdzie dalej na żadna uczelnie i zakończy swoja edukacje na tym poziomie

  5. 5
    +4
    ~ ofelia
    Środa, 17.07

    Do Bereniki: nieprawda! Emeryci do 70 lat mają zniżkę 50% i to nie dotyczy PKP. A pani studia oprócz wysiłku intelektualnego, to prawda, i inwestycji rodziny, sporo też kosztowały polskiego podatnika. Patrząc na innych, warto też spojrzeć na siebie.

  6. 6
    --2
    ~ Berenika
    Środa, 17.07

    Akurat moi rodzice oboje pracują w sferze produkcyjnej i płacą niemałe podatki (procent od dochodu) Ciekawe kogo masz na myśli pisząc "polskiego podatnika" bo chyba nie pracowników budżetówki ,emerytów,służb czy rolników.

  7. 7
    +1
    ~ ofelia
    Środa, 17.07

    Tak, tak, budżetówka, emeryci,a nawet renciści - też płacą podatki, na takich samych zasadach jak ,, sfera produkcyjna ". Przydałby się lepszy program kształcenia, nawet na medycynie. Życzę znalezienia pracy, najlepiej w Elblągu.

  8. 8
    +9
    ~ Berenika
    Środa, 17.07

    Do Ofelia. Wszyscy których wymieniłaś płacą podatki jedynie formalnie(wirtualnie). Ich płace i emerytury nie pochodzą ze sprzedaży towarów ,usług czy czegokolwiek innego tylko z tego co wypłaci im budżet zebrawszy przedtem od innych . PKB nie jest tworzony przez budżetówkę.dla której zapłata podatku jest czystym zabiegiem księgowym.Ja daję ci 100 zł a ty mi z tego oddajesz 50 .To Twój podatek. W Grecji ,Chorwacji lub na Cyprze gdzie większość "pracuje" w budzetówce,okazało się państwo nie ma żadnych realnych dochodów i musi żyć na koszt podatnika z UE.Niedługo jak płacący z tego co zarobią a nie z tego co dostaną z budżetu Polacy wyjadą na zachód reszta podzieli los tych krajów.Mimo lepszego? programu ksztłcenia. Z

  9. 9
    +4
    ~ Taaa?
    Wtorek, 28.06

    Ciekawe, bo pani z PKP powiedziała, że jak mam 26 lat to mam normalny i nie ma zmiłuj. Jeszcze nie mam obrony wyznaczonej na dziś dzień. A legitka zgodnie z obowiązkiem jest przedłużona do 31 X 2016 więc dziękuję bardzo za takie państwo!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3124198913574