Do godziny 19:00, wszyscy mieszkańcy mogli bezpłatnie zmierzyć ciśnienie krwi i zasięgnąć porad specjalistów, dotyczących profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”, wczoraj, 4 lipca, na placu Jagiellończyka stanął TIR kampanii.
W Elblągu, na placu Jagiellończyka, czekał na mieszkańców TIR kampanii "Ciśnienie na życie", w którym wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, po przeprowadzeniu badania interpretowała wyniki, a dodatkowo udzielała fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia.
Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem. - Wszyscy zainteresowani pomiarem ciśnienia mogli wejść do naszego TIR-a, tam, było sześć pielęgniarek, które czekały na mieszkańców. Badanie trwało około minuty, po czym pacjenci otrzymali książeczkę pomiaru i lizaki – mówi Joanna Trakul, koordynator kampanii "Ciśnienie na życie".
Prowadzona w naszym mieście akcja, miała na celu przekonanie Polaków do potrzeby dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. - Każdy powinien mierzyć ciśnienie, ale nie każdy to robi, właśnie dlatego tutaj jesteśmy, aby uświadomić mieszkańców, że taki pomiar jest bardzo ważny. Jeśli osoba ma problemy z ciśnieniem, powinna dokonywać pomiaru nawet kilka razy dziennie – mówi Joanna Trakul.
Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego takich jak zawał czy udar. - Wczoraj rano przyszła do nas Pani, w okolicach 60-tego roku życia, która nie wiedziała, że ma tak wysokie ciśnienie, około 200. Od razu skierowaliśmy ją do lekarza, bo taki wynik to duże zagrożenie dla zdrowia – mówi koordynatorka akcji. - W ciągu pierwszych dwóch godzin udało nam się przebadać około 300 osób, mam nadzieję, że powtórzymy wynik z Białegostoku i przebadamy tysiąc – dodaje.
Trzeba pamiętać, że osoby, które mają nadciśnienie najczęściej tego nie odczuwają, czują się dobrze. - Właśnie dlatego , że wiele osób zapewnia o swoim zdrowiu, twierdzi, że nic im nie jest, trzeba pamiętać o pomiarach ciśnienia. Podwyższone ciśnienie się nie objawia, więc dokonywanie pomiarów jest takie ważne – mówi Joanna Trakul.
Widać, że zainteresowanie bezpłatną akcją w naszym mieście jest duże. - Moja dziewczyna namówiła mnie do pomiaru ciśnienia spodziewając się kiepskich wyników – mówi 32-letni Gerard. - Szczerze mówiąc myślałem, że wynik będzie jeszcze wyższy. Mam niewielkie nadciśnienie 166/98, co mam zamiar z tym zrobić? Jakoś postaram się wyluzować – dodaje.
- Leczę nadciśnienie, biorę leki. Mam ciśnieniomierz, ale nie korzystam z niego. Mam zapisane lekarstwa, biorę je, to wiem, że jest wszystko dobrze. Wiem także o następstwach nadciśnienia a dzisiaj wziąłem udział w akcji przypadkowo, bo akurat przejeżdżałem – mówi Pan Czesław, 60-letni mieszkaniec Elbląga.
Jak widać, niektórych wyniki zaskakują, innych mniej, ale wszyscy zgodnie twierdzą, że akcja jest dobrym pomysłem. - Takie akcje, które propagują dbanie o zdrowie są bardzo potrzebne. Uważam, że powinno być ich wiele więcej – mówi Pani Romualda. - Staram się mierzyć regularnie ciśnienie, czasem jednak zdarza mi się to robić tylko raz w tygodniu, ale trzymam rękę na pulsie. Nadciśnienie grozi zawałem, wylewem, dlatego trzeba to kontrolować – dodaje.
Na niewielkie podwyższenie ciśnienia może mieć wpływ wysoka temperatura czy szybki spacer. - Od czasu do czasu mierzę ciśnienie i jak do tej pory wszystko było w porządku, dziś pierwszy raz mam podwyższone. Uważam akcję za bardzo trafioną, bo większość ludzi nie bada się, a skoro jest teraz taka możliwość to na pewno wielu z niej skorzysta. Jestem zdania, że bardzo wiele osób nie dba o swoje zdrowie – mówi 49-cio letnia Teresa.
Słone potrawy, otyłość, brak aktywności fizycznej, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, palenie i alkohol to tylko kilka czynników, które podwyższają ciśnienie. Warto zadbać o zdrowy tryb życia, by nie nadwyrężać swojego zdrowia i nie narażać się na groźne choroby.
Trzeba podkreślić, że każdy wykonany pomiar ciśnienia krwi w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” to złotówka przekazana przez sponsora na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu. Działania kampanii „Ciśnienie na życie” będą prowadzone do końca 2013 roku, łącznie w 31 miastach. Akcję zwieńczy sporządzenie raportu „Serce Polaka”, w którym wykorzystane zostaną dane z tysięcy pomiarów ciśnienia tętniczego.