Sobota, 11.01.2025, Imieniny: Honorata, Matylda, Feliks
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Na ulice powrócą pochody, wiece i defilady?

06.05.2013, 15:20:40 Rozmiar tekstu: A A A
Na ulice powrócą pochody, wiece i defilady?
Obchody tegorocznego Dnia Flagi w Elblągu (fot. arch. red.)

Czy 20 lat kładzenia akcentów na dzień 2 i 3 maja przeważyła nad 40 latami podkreślania roli Święta Pracy? Jeszcze nie tak dawno majówka kojarzyła się przede wszystkim z tłumem, który wiwatując szedł w pochodzie, a po ulicach niosło się chóralne "Niech się święci 1 maja!". Dziś 1 maja to przede wszystkim wstęp do tzw. długiego weekendu. A dzień ten to przecież święto państwowe. Może właśnie to skłoniło posłów SLD do opracowania projektu ustawy, który ma zwrócić uwagę na większe zaangażowanie się w niektóre święta - także to, obchodzone 1 maja.

Defilady 1-majowe, marsze i pochody, które organizowane były jeszcze za czasów PRL-u podczas Święta Pracy odeszły w zapomnienie. Dzisiaj większość z nas 1 maja traktuje raczej jako preludium do długiego weekendu, niż jak obowiązkowy marsz ku chwale pracy klasy robotniczej.

Dziś tego dnia ulice milkną, a elblążan można raczej spotkać na miejskich skwerach, zieleńcach, w parkach, czy na działkach. Większość z nas korzysta również z dobrodziejstw kilku dni przysłowiowego luzu i wyjeżdża na krótki urlop, a 1 maja coraz częściej święci się przy grillu - w otoczeniu znajomych, rodziny i przyjaciół, ciesząc się pierwszymi promieniami wiosennego słońca.

Najmłodszemu pokoleniu elblążan trudno jest opowiadać o historii celebrowania Święta Pracy. Oni obchody i pochody 1 majowe znają z opowieści swoich rodziców lub dziadków. Bowiem Święto Pracy w Polsce, po roku 89 zaczyna być traktowane jak relikt PRL-u - A ja trochę nie rozumiem dlaczego - pyta 22-letnia Anna, studentka - Przecież do tej pory jest to święto państwowe a przede wszystkim - międzynarodowe, które w swej idei podkreśla przede wszystkim trud pracy klasy robotniczej. A my wszyscy jesteśmy tu przecież ludźmi pracującymi.

Dla starszej rzeszy elblążan z tym dniem wiążą się wspomnienia – Pamiętam czasy, kiedy przed defiladą 1 majową dostaliśmy w pracy „odgórny” nakaz wypolerowania Pomnika Odrodzenia – wspomina tamten okres 65- letnia pani Maria, pracują wtedy jako operator maszyn w Zakładach Armatury Samochodowej FSO, kiedyś mieszczących się na ul. Warszawskiej – Ten pomnik kiedyś tak nie wyglądał, obecnie sczerniał, ale w owych czasach ta mosiężna blacha wyglądała jak prawdziwe złoto – wspomina - Jak słońce zaświeciło na paradzie nie dało rady patrzeć w tamtą stronę – mówi pani Maria.

Dziś pochody 1 majowe, kiedy na ulicach robi się biało-czerwono zastąpił Dzień Flagi. Politycy zachęcają do jego świętowania podkreślając, że powinniśmy być dumni z narodowych symboli - Chyba właśnie dzięki temu zapomniano na dobre o tzw. pochodach w tym dniu - zastanawia się Włodzimierz Ulanowski 40-kilkulatek - Bo te zostały przeniesione na 2 maja po to, by święcić flagę właśnie. A może nie obchodzimy już Święta Pracy tak jak dawniej, bo co tu świętować, jak pracy nie ma - podsumowuje mężczyzna.

Pamięć o Święcie Pracy do końca jednak nie zniknęła. Jak co roku bowiem lokalni politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej spotkali się w pierwszy dzień maja na elbląskim Placu Konstytucji, by pod Pomnikiem Odrodzenia złożyć symboliczny wieniec i wygłosić okolicznościowe przemówienie. To także centralni politycy SLD szykują już projekt ustawy, który ma zwrócić uwagę posłów na większe zaangażowanie się w niektóre święta - także te, obchodzone 1 maja. Czy zatem juz niedługo wiece, marsze i defilady powrócą na polskie ulice?

Jak na razie pochody 1 majowe są symbolem czasu minionego. Te widziały też każdy rozdział historii naszego miasta, aż do roku 89. A ta – bardziej lub mniej chwalebna, jest podwaliną dla każdego, kolejnego pokolenia, które po sobie następuje.

To co było, jest nieodłączną częścią tego co jest, a to co będzie jest tego kolejnym etapem.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ traszka
    Wtorek, 07.05

    Nie pojmuję co złego było w obchodach 1 maja?! To święto Pracy,ludzi którzy co rano wstają i wykonują swoje obowiązki często trudne i niebezpieczne.Dlaczego jest w tym coś złego,że świętowali,cieszyli się ,że bawili na ulicach miasta wszyscy jego mieszkańcy.Zakłady pracy,szkoły .... no teraz to tylko problem, z tym że praktycznie nie ma zakładów pracy.Czasem jak ludzie się usrają,wbiją sobie do głowy coś to już nic ich nie przekona .....komuna... komuna minęła,pracujący ludzie zostali,należy im się święto!

  2. 2
    +1
    ~ myślącyswoimrozumem
    Wtorek, 07.05

    Człowiek pracy....w dzisiejszych czasach został "zdegradowany" do rangi śmiecia (przpraszam za wyrażenie). To przykre ale prawdziwe. A przecież to plecach robotników i w imię "spraw robotniczych" wywieźli się CWANIACY którzy rządzą tym krajem. Oj .... podłe czasy nastały ...wyzysk, zachłanność, wszechobecna obłuda, media robią z ludzi bezmyślnych "zombi" nie mających swojego zdania .... jak tomówiła moja prababcia że diabeł będzie hulał po świecie....i widać że miała rację

  3. 3
    +2
    ~ Świętoszka
    Wtorek, 07.05

    Niby jest wolność a ludzie niedługo będą MUUSIELI brać udział w pochodach. A co tu świętować? Nasi najbliżsi za pracą po całym świecie się tułają zamiast u siebie godnie pracować. Żeby się radować z takiego święta trzeba mieć bezpieczny byt dla siebie i swoich bliskich. A takowy rzadko kto teraz posiada. Pozdr.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4384450912476