Radna Maria Kosecka, Przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa, w swojej interpelacji przedstawionej podczas marcowej sesji Rady Miejskiej, poruszyła sprawę konieczności poprawy bezpieczeństwa na ul. Fromborskiej. - W ostatnim okresie doszło do szeregu wypadków komunikacyjnych w ciągu ul. Fromborskiej. Były ofiary i tragedie poszczególnych rodzin. Jako władze miasta nie możemy obok tych zdarzeń przechodzić obojętnie - podkreślała radna.
- Jesteśmy zobowiązani do reagowania na negatywne dla mieszkańców zjawiska. Dlatego też wnioskuję o przeprowadzenie kompleksowej analizy przyczyn zaistniałych wypadków drogowych oraz opracowanie planu naprawy tej ulicy pod kątem bezpieczeństwa - zaznacza Maria Kosecka.
Radna odbierała liczne sygnały od mieszkańców, z którzy twierdzili, że to właśnie ul. Fromborska stanowi duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. - Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że ul. Fromborska należy w naszym mieście do jednego z głównych miejsc, w których dochodzi do największych wypadków drogowych. Biorąc pod uwagę fakt ciągłego zwiększania się ruchu drogowego w tym rejonie Elbląga trzeba w trybie pilnym dostosować ją do nowych wymagań, przy zastosowaniu dostępnych i nowoczesnych środków organizacji ruchu - mówi Maria Kosecka.
Podczas sesji radna skierowała do Prezydenta apel, aby zwrócił szczególną uwagę na problem niedostatecznego zapewnienia bezpieczeństwa na tej ulicy. - Ulica ta, po intensywnym zabudowaniu terenów przyległych, należy do tras komunikacyjnych bardzo ekspresowych, o dużym obciązeniu ruchem samochodowym - podkreślała radna. - Biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia naszym mieszkańcom bezpieczeństwa poruszania się po ulicach miasta proszę o potraktowanie sprawy priorytetowo.
Po prawie 3 tygodniach, na interpelację Marii Koseckiej, pisemnie odpowiedział, z upoważnienia Prezydenta, wiceprezydent Adam Witek. Z odpowiedzi wynika, że według władz miasta ul. Fromborska sama w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia.
- Istniejące oznakowanie poziome i pionowe jest poprawne, jego czytelność nie budzi wątpliwości kierowców. Wypadek śmiertelny, do którego doszło w ostatnim czasie nie był spowodowany stanem drogi lub niewłaściwym jej oznakowaniem, bądź jego brakiem - czytamy w odpowiedzi. - Bezpośrednią przyczyną wypadku było zasłabnięcie kierowcy. (...) Z prowadzonych raportów o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Elblągu wynika, że w latach 2000-2011 ulica Fromborska nigdy nie była wskazywana jako miejsce szczególnie niebezpieczne.
Wiceprezydent zaznacza też, że Miasto realizowało wiele zadań mających na celu poprawianie bezpieczeństwa na ul. Fromborskiej. - W roku 2006 sporządzony został plan wyrębu drzew i krzewów w pasie drogowym. Zgodnie z w/w planem do wycinki zakwalifikowanych zostało 146 sztuk drzew, a do zabiegów pielęgnacyjnych 199 - przypomina Adam Witek. - W latach 2007-2012 na podstawie w/w planu usunięto wszystkie drzewa, na które zarządca dróg uzyskał zgodę w formie decyzji administracyjnej. Część drzew z powyższego planu nie została usunięta ze względu na brak zgody właściwego organu oraz z uwagi na protesty ekologów. W przeciągu ostatnich sześciu lat z pasa drogowego ul. Fromborskiej w sumie usuniętych zostało 200 sztuk drzew.
Oprócz wycinki drzew, w ciągu trzech lat (2009-2012 r.), wzdłuż tej ulicy zostały wprowadzone zmiany oznakowania. - Liczne zmiany oznakowania pionowego i poziomego wynikały ze wzmożonego ruchu pojazdów oraz rozwoju tej części miasta - wyjaśnia Adam Witek.
Wiceprezydent podkreślił, że w ostatnich latach miasto w ramach inwestycji drogowych wykonało odnowę nawierzchni ul. Fromborskiej. - Niestety, jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Komendę Miejską Policji w Elblągu, ilość zdarzeń drogowych nie uległa zmianie - przyznaje Adam Witek. - Nowa, równa nawierzchnia spowodowała zwiększenie prędkości przez kierowców, którzy nie przestrzegają obowiązujących ograniczeń.
W marcu br., na wniosek Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Prezydent Grzegorz Nowaczyk oraz Komendant Policji Miejskiej Marek Osik, mieli przeprowadzić przegląd stanu oznakowania dróg w Elblągu, a zespół pod przewodnictwem radnego Juliusza Dziewałtowskiego-Gintowta, miał przeprowadzić kontrolę pod względem bezpieczeństwa oraz poprawności oznakowania. - Na mój wniosek zespół zwróci szczególną uwagę na ul. Fromborską - zapewniał Adam Witek. - Wnioski z pracy komisji stanowić będą podstawę do ewentualnych zmian w zakresie oznakowania dróg.
Żeby tak wszyscy ekolodzy rozbili się na drzewach przy Fromborskiej.
tam trzeba zrobić konkretne oświetlenie nawierzchni, sam jadąc nocą włączam halogeny lub drogowe na odcinku od skrzyżowania z Królewiecką do Ogólnej, żeby lepiej drogę doświetlić - o to powinno chodzić w poprawie bezpieczeństwa ulicy Fromborskiej szczególnie niebezpiecznie jest przy przejściach dla pieszych, ciemnica totalna
w takich sprawach nie trzeba interpelacji na sesji Rady Miejskiej. Jest wiele ważniejszych tematów na sesji niż ten z ul. Fromborską. A w odpowiedzi powinno być napisane,że zaplanowano nowe zadanie - oświetlenie ulicy, a zadanie to będzie realizowane przez nowe władze miasta po 14 kwietnia. A czy tam łapia na fotoradar? Czy jest to miejsce oznakowane,że można stosować fotoradar.Jeśli nie tzn,że i policja i straż miejska nie widzi problemu tylko Pani radna.
Przez te drzewa (spróchniałe zresztą) ktoś kiedyś zginie. Zwali się takie na jakiś przejeżdżający samochód i dojdzie do tragedii. Może wtedy ekolodzy pozamykają mordy.
A czy Pani radna akurat tam nie mieszka? :)
Radna K znowu w akcji.Uff dobrze że 14.04.2013 już za 11 dni i dowidzenia na zielona trawkę!!!
pan Witek to ma chyba jedną kartkę z odpowiedzią i tylko kseruje bo na wszystkie petycje mieszkańców dotyczących bezpieczeństwa na ulicach miasta odpowiada tak samo tylko nazwy ulic zmienia .
Do tego co jest wiadome od dawna, pani radna potrzebuje kompleksowej analizy. Zamiast analizy do analizy, wystarczy spytać się policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, co jest najczęstszą przyczyną wypadków na ulicy Fromborskiej, odpowiedz będzie pewnie jedna: prędkość. Inne: brak oświetlenia na przejścia dla pieszych przy działkach, zwierzyna leśna, a najważniejsze to; brak wyobraźni nas samych. Ruch na tej ulicy będzie coraz większy (jaki ja przewidujący :) ), i czy plany prac związane z tą ulicą przewidują to? Czy przewidziane są bezpieczne przejścia dla pieszych, pobocza, ronda etc? Czy może za 10 lat, ktoś powie zdziwiony: kto by przewidział w 2013 że tu będzie taki ruch??? I od nowa zaczną się roboty, kopanie, rycie, zakopywanie kabli etc.
A tak na marginesie i trochę nie na temat: zauważyli szanowni komentatorzy, że nieodłączną cechą zdecydowanej większości polityków, bez względu na barwy polityczne, czy miejsce uprawiania polityki........... jest zdziwienie? Ciągle są zdziwieni.
Najbardziej zdziwioną i niezadowoloną osoba jesteś Ty Czahary,tylko krytykujesz pouczasz i dosyć często insynuujesz. Lepiej wez się do konkretnej pracy a nie w profesora się zabawiasz.Komputer to nie wszystko.