Pierwsze spotkanie Elbląskich Amazonek odbyło się na początku lutego 18 lat temu. Kilka kobiet po amputacji piersi spotkało się, ażeby wzajemnie wspierać się w chorobie. Ogłosiły w prasie o swoim istnieniu. Na następnych spotkaniach Amazonek było coraz więcej.
W powstawaniu Stowarzyszenia pomagały im Gdańskie Amazonki, które już istniały kilka lat. Najpierw byłyśmy Filią Gdańskiego Stowarzyszenia „Amazonki”, a po rejestracji w Sądzie powstało Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek. Program do realizacji był następujący:
1. Wzajemnie wsparcie w chorobie
2. Rehabilitacja fizyczna i psychiczna
3. Zorganizowanie Ochotniczek – wolontariuszek, które będą pomagać kobietom po amputacji piersi w pierwszych dniach po operacji w szpitalu
4. Szerzenie profilaktyki raka piersi, aby inne kobiety ustrzec przed zachorowaniem
5. Poszerzanie wiedzy na temat choroby raka piersi oraz śledzenie nowych technologii i możliwości leczenia
6. Współpraca z lekarzami onkologami i chirurgami onkologii
7. Integracja środowiska Amazonek
Dziś bogate w 18 letnie doświadczenia prowadzimy rehabilitację fizyczną dwa razy w tygodniu /wtorek i czwartek w Centrum Rehabilitacji/ oraz w każdą niedzielę mamy zajęcia rehabilitacyjne w wodzie /Basen Miejski/. Ważna dla nas jest rehabilitacji psychiczna – spotkania z psychologiem, warsztaty psychoonkologiczne dla Amazonek oraz ich rodzin.
Organizujemy Konferencje, których tematem są zagadnienia zdrowienia w chorobie raka piersi, nowe sposoby i leki w leczeniu, waga psychologii w pokonywaniu raka.
Spotkania z lekarzami onkologami podnoszą naszą wiedzę o chorobie, a tym samym wzbogaca to nasze zrozumienie i pokonywanie choroby. Spotykamy się z kobietami w szpitalu, które właśnie stały się Amazonkami i są przestraszone i boją się o siebie i swoje życie. Potrafimy je przekonać do podjęcia walki z chorobą.
Promując profilaktykę raka piersi staramy się uświadomić kobietom o grożących niebezpieczeństwach w przypadku zaniedbania badań i zdrowego trybu życia. Marsz Zdrowia od 10 lat przypomina kobietom o badaniach mammograficznych i usg oraz samobadaniu piersi.
Nasza integracja odbywa się dwa razy w miesiącu na wspólnych spotkaniach. Organizujemy wspólne wyjazdy, turnusy rehabilitacyjne oraz ogniska, wieczory poezji, pokazy mody, gdzie modelkami są Amazonki, kolacje integracyjne z koleżankami z Kalningradu, Kijowa, Mińska, Olsztyna, Ostródy, Iławy i innych miast. Mamy duży dystans do siebie i swojej choroby. Chcemy wciąż przeżywać nowe wrażenia i doświadczenia. Czujemy się potrzebne i mamy wiele radości i miłości w sobie. Chcemy zarażać chęcią życia i pokazać, że po traumatycznych przeżyciach związanych z chorobą można żyć i spełniać swoje marzenia.
Zapraszamy Panie, które chciałyby być z nami i szukają wsparcia w pokonywaniu choroby raka piersi. A może jest potrzebna rehabilitacja fizyczna, albo Wasza psychika jest zagubiona i potrzebna jest jej nowa energia? Jesteśmy w stanie w wielu problemach pomóc!
Alicja Tomczyk Prezes ESA