Dziś, 28 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Pocałunku. Święto to, choć często zapomniane jest idealną okazją, aby powiedzieć drugiej osobie "Kocham Cię". Pocałunek będący jedną z form komunikacji międzyludzkiej to szczególny sposób na wyrażanie swoich uczuć.
Podczas pocałunku pracuje około 34 mięśni twarzy, a wydzielane przy tym hormony poprawiają nasze samopoczucie. Namiętne pocałunki spalają nawet 150 kcal , czyli tyle co odkurzanie, pranie ręczne, czy zmywanie naczyń.
Najdłuższy pocałunek świata trwał 46 godzin i 24 minuty. Rekord ten ustanowiła pewna para z Tajlandii, całując się przez prawie dwa dni.
Prawdopodobnie pierwszy pocałunek odnotowano w starożytnych Indiach, w 1500 r.p.n.e. i traktowano go jako sposób "obwąchiwania się" ówczesnych ludzi. Rzymianie natomiast wyróżniali pocałunki przyjacielskie- oscula, czułe- basia i namiętne -suavia. W średniowieczu całowanie się miało swoje miejsce w uroczystościach kościelnych i religijnych. Dziś, powstają specjalne szkoły, aby uczyć jak powinno się całować.
- Kiedyś słyszałam o takim dniu, ale dokładnie kiedy on jest nie wiedziałam - mówi Lucyna. - Szczerze mówiąc, to zapomniałam, że istnieje taki specjalny dzień. Teraz na pewno zapamiętam to święto.
- Dzień pocałunku? Nie słyszałem nawet o takim - przyznaje 18-letni elblążanin. - Słyszałem za to o dniu łapania za tyłek i obchodziłem go cały dzień.
- Czasami jak wchodzę na demotywatory, besty i inne tego typu strony to pokazują się takie informację, ale jakoś nie przywiązuje do tego uwagi i nie obchodzę takich dni - opowiada nastoletnia Kasia.
Bez względu na to, czy zdecydujemy się w szczególny sposób obchodzić ten dzień czy też nie, najważniejsze, byśmy spędzili go z uśmiechem na ustach.
Paulina Rakoczy, Klasa medialna
Bunia- osoba, ktora o wszystkim potrafi napisac artykul ;D
hahhaa jaki czołg! ;D