Dziś Kościół Katolicki obchodzi uroczystości Wszystkich Świętych. Dni pamięci o tych co już odeszli, których już nie ma wśród nas. Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, zapalenie zniczy, złożenie wieńców oraz kwiatów.
Uroczystość Wszystkich Świętych to nie, wbrew obiegowej opinii Święto Zmarłych. Za czasów PRL-u, by z tego święta zrobić świecką uroczystość, nazywano je właśnie Świętem Zmarłych, lub inaczej dniem Wszystkich Zmarłych, które to określenia utrwaliły się niektórym ludziom. Jednak oficjalna nazwa brzmi dzień Wszystkich Świętych, a w tym dniu wspominani są nie tylko oficjalnie uznani święci, czyli beatyfikowani i kanonizowani, ale także wszyscy zmarli, których życie nacechowane było świętością.
Następnego dnia po Wszystkich Świętych obchodzony jest dzień wspominania zmarłych – Dzień Zaduszny. W tych dniach ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze, przynoszą kwiaty i modlą się za zmarłych. Wtedy też polskie nekropolie tradycyjnie rozbłyskają tysiącami palących się zniczy. Dla wielu ludzi jest on bowiem symbolem troski o zmarłych tak, jak kwiaty na grobie.
Pamięć o zmarłych jest świadectwem rytuałów pogrzebowych, jest również rysem ludzkiej obyczajowości. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.