W piątek, 18 maja 2012 roku, odbyły się uroczystości z okazji 68. rocznicy istnienia Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych w Elblągu, która swoje święto obchodziła wspólnie z 16 Batalionem Dowodzenia Ziemi Elbląskiej. Z tej okazji, na terenie kompleksu koszarowego przy ul. Królewieckiej odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów 16 Batalionu Dowodzenia i Orkiestry Garnizonowej.
Orkiestra Garnizonowa w Elblągu jest jedną z „najstarszych” orkiestr wojskowych w Polsce. Rozkazem Dowódcy I Armii Wojska Polskiego z dnia 7 maja 1944 roku został utworzony w SUMACH na terenie byłego Związku Radzieckiego IV Zapasowy Pułk Piechoty w składzie którego utworzona zastała Orkiestra Wojskowa. Natomiast 25 maja minie 17 lat od momentu utworzenia 16 Batalionu Dowodzenia Ziemi Elbląskiej. Stąd wczorajsze, połączone i wspólne święto obydwu formacji.
W piątkowej, uroczystej zbiórce pododdziałów, wzięli udział zaproszeni goście, rodziny, przyjaciele i sympatycy zarówno batalionu jak i orkiestry oraz żołnierze i pracownicy obu „jubilatów”. Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Janusz Bronowicz oraz Dowódca 16 Batalionu Dowodzenia, ppłk Andrzej Duda powitali żołnierzy batalionu, którzy niedawno powrócili do kraju z Afganistanu, gdzie pełnili służbę w ramach X Zmiany PKW.
W trakcie uroczystości zostały odczytane okolicznościowe rozkazy, wręczone wyróżnienia oraz przekazane życzenia. Prezydent RP, Bronisław Komorowski nadał żołnierzom odznaczenia pamiątkowe: Gwiazdę Iraku, Gwiazdę Afganistanu i Gwiazdę Czadu, medale za długoletnia służbę, nagrody uznaniowe i wyróżnienia. Dowódca 16 Batalionu Dowodzenia, ppłk Andrzej Duda, wręczył również żołnierzom za wzorowa i nienaganną służbę nagrody pieniężne, rzeczowe, pochwały i urlopy nagrodowe. - Wszystkim odznaczonym, żołnierzom w czynnej służbie dziękuję za trudną, a czasem niebezpieczną pracę. Życzę wam dalszego rozwoju, tak potrzebnego spokoju żołnierskiego i wszelkiej pomyślności wam i waszym rodzinom. - mówił w czasie uroczystości Prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk.
Część oficjalną uroczystych obchodów święta obu jednostek zakończyła defilada wszystkich pododdziałów. Bezpośrednio po uroczystościach na placu, wszyscy uczestnicy udali się na teren Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego batalionu, gdzie o godz. 11. 00 nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego wspólnego „Festynu Mundurowego”.
taki festyn to powinien być w sobotę lub niedzielę
Rozpatrzymy twój postulat w następnym roku , i zrobimy znów w piątek