Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Rusza stacja radiowa upamiętniająca wybuch II wojny światowej

27.08.2009, 12:06:05 Rozmiar tekstu: A A A
Rusza stacja radiowa upamiętniająca wybuch II wojny światowej

W okresie od 1 do 30 września 2009r. klub krótkofalowców SP2PhA "Jantar"w Stegnie  uruchamia z terenu Muzeum Stutthof radiostację okolicznościową o znaku wywoławczym SP70WAR. Celem organizatorów jest upamiętnienie 70.rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof.

Krótkofalowcy ze Stegny chcą uczcić pamięć ofiar obozu oraz przypomnieć światu o historii miejsca, w którym zginęło 65 tysięcy ludzi.

Radiostacja będzie zainstalowana w budynku byłej komendantury obozu. 2 września, w 70. rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof, pierwszych 150 polskich korespondentów stacji SP70WAR otrzyma za nawiązanie łączności pamiątkowy, bezpłatny dyplom.

Również wszystkie łączności ze stacją okolicznościową będą potwierdzane specjalnymi, wydanymi na te okazję kartami. Akcji patronuje oraz sponsoruje Muzeum Stutthof.

W Polsce działa kilkadziesiąt tysięcy radioamatorów. Klub Krótkofalowców "Jantar" SP2PHA powstał we wrześniu 1993 roku. Jest zrzeszony w Polskim Związku Krótkofalowców, a na terenie Stegny działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury. W tym czasie przez klub przewinęło się wielu młodych ludzi, z których ponad 20 osób, po zdaniu egzaminu państwowego, zostało licencjonowanymi radioamatorami. Zasadniczym celem działania klubu jest propagowanie krótkofalarstwa, głównie wśród  młodzieży, a także promocja Stegny, Mierzei Wiślanej i Żuław.

Pracę z terenu Muzeum Stutthof krótkofalowcy ze Stegny  rozpoczęli w maju 1995 roku, w 50. rocznicę wyzwolenia KL Stutthof. Od tego czasu, co 5 lat z okazji kolejnych rocznic wyzwolenia  obozu, z jego terenu pracuje radiostacja okolicznościowa. Do tej pory radioamatorzy przeprowadzili kilkadziesiąt tysięcy łączności ze wszystkimi, nawet najdalszymi, zakątkami na ziemi. Stacja SP70WAR będzie pracowała w nietypowym terminie, ale jest
to spowodowane okrągłą rocznicą wybuchu wojny i pierwszego transportu do obozu.

W 2010 roku krótkofalowcy ze Stegny planują uruchomienie radiostacji okolicznościowej upamiętniającej 65. rocznicę wyzwolenia obozu.

Symbolika znaku wywoławczego: SP - prefiks wywoławczy Polski, 70 -rocznica wybuchu II wojny światowej i przybycia pierwszego transportu więźniów do obozu, WAR - w j. ang. wojna.

Wszelkie informacje o pracy radiostacji znajdują się na stronie internetowej klubu: http://sp2pha.republika.pl/stutthof.html oraz na stronie Muzeum: www.stutthof.pl 

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Arti
    Piątek, 28.08

    jak widać już np w Sztutowie robią więcej z okazji 70 Rocznicy wybuchu II wojny światowej niż u nas w Elblągu - bardzo fajny pomysł z tą radiostacją

  2. 2
    0
    ~ SP2HMY
    Piątek, 28.08

    Niestety, w Elblągu nie ma żadnego klubu krótkofalowców. A pamiętam, że było ich 5. Młodzież chyba nie interesuje się techniką, łatwiej kupić komórkę, czatować z PC-ta lub ostatecznie użyć CB radio. To nie wymaga poznania rozległego zasobu wiedzy i nabycia odpowiednich kwalifikacji, a następnie zdania egzaminu państwowego w celu uzyskania uprawnień do nadawania z własnej radiostacji.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0171008110046