Od blisko dwóch lat na dziedzińcu elbląskiego Muzeum przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11, znajduje się rekonstrukcja domu halowego z osady Truso. W każdy wakacyjny wtorek pracownicy Działu Edukacji i Promocji elbląskiego Muzeum zamieniają się w mieszkańców osady przybliżając turystą życie w chacie z X w.
- Zrekonstruowane na podstawie badań archeologicznych wnętrze chałupy wzbudza olbrzymią ciekawość turystów, którzy z niedowierzaniem pytają: ”Czy ludzie kiedyś tutaj mieszkali?”. Muzealnicy opowiadają wtedy historię pewnej osady położonej niedaleko dzisiejszego Janowa, a noszącej historyczną nazwę Truso - mówi Ewa Trocka z Działu Edukacji i Promocji MAH w Elblągu.
Mieszkańcy osady - emporium zajmowali się przeróżnymi rzemiosłami – złotnictwem, bursztynnictwem, rogownictwem, kowalstwem itp., a sama osada leżąca nad brzegiem jeziora Drużno badanana jest przez archeologów do dziś.
W każdy wakacyjny wtorek pracownicy Działu Edukacji i Promocji elbląskiego Muzeum „zamieniają się” w mieszkańców osady przybliżając turystą życie w chacie z X w. Oprócz rzemiosł dawnych (bursztynnictwo, tkactwo) dla zwiedzających (zwłaszcza tych najmłodszych) przygotowano piaskownicę pełną archeologicznych skarbów.
- Swoich sił w trudnej sztuce poszukiwania artefaktów próbują chętnie dzieci, ale również ich rodzice. Każdy wykopany „skarb” musi zostać dokładnie oczyszczony, opisany i narysowany - wskazuje Ewa Trocka.
Wczoraj (28 lipca) wikińską chatę odwiedziła grupa podopiecznych i opiekunów ze Środowiskowego Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Goście grali w historyczne gry ruchowe (kręgle, serso, kielichy), spotkali się z bursztynnikiem z Truso oraz poszukiwali skarbów w muzealnej, archeologicznej piaskownicy.
Następne spotkanie z mieszkańcami osady handlowej zaplanowano na najbliższy wtorek tj. 4 sierpnia 2009 roku.
Wczesnośredniowieczny dom można bezpłatnie zwiedzać w każdy dzień pracy placówki w godzinach pomiędzy 9.00 a 17.00, a w niedzielę pomiędzy 9:00 a 19:00.