Ponad 100 par zjechało z różnych stron kraju do Elbląga, na Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego "Pomosty". Wczoraj, 14 czerwca, w Centrum Spotkań Europejskich Światowid, tancerze zmierzyli się w 27 kategoriach. - Jest to turniej, który zamyka cały sezon - podkreśliła Paulina Czyżyk, instruktor tańca w elbląskim klubie tańca Jantar.
W Turnieju startowały pary w różnych kategoriach wiekowych. - Jest to turniej ogólnopolski, czyli zrzeszamy pary z całego kraju - mówiła Paulina Czyżyk. - Kategorie są od 8-9 lat, nawet par rekreacyjnych, nie sportowych, aż po najstarszych, czyli 16-18 l., powyżej 15 l., a nawet seniorzy. Po raz pierwszy w Elblągu była okazja, by zobaczyć seniorów.
Na parkiecie można było oglądać style standardowe i latynoamerykańskie. - W tym się specjalizujemy i to staramy się promować w naszym mieście - zaznaczyła Paulina Czyżyk. - Na dzisiejszy dzień nie przygotowaliśmy jakiś specjalnych pokazów.
Turniej rozpoczął się o godz. 11.00 i trwał do wieczora. Był podzielony na bloki. Publiczność miała okazję zobaczyć tancerzy z różnych klas tanecznych, od najniższej "E" do "B".
Podczas "Pomostów" odbyły się dwa przeklasyfikowania.
Elbląscy tancerze zdobyli wyższe klasy taneczne. Karol Magalski i Klaudia Kędzierska w kategorii wiekowej 14-15 lat, w stylu standardowym wytańczyli pierwsze miejsce, tym samym zdobyli ósmy z rzędu medal i uzyskali klasę taneczną A. Jest to najwyższa klasa, jaka można osiągnąć w tej kategorii wiekowej. Pod koniec maja para ta była w Paryżu, gdzie zwyciężyła w Międzynarodowym Turnieju Tańca Open de Paris, w kategorii Junior II. Przeklasyfikowanie uzyskała także para Kacper Śmieszny i Aniela Zagaja. W kategorii wiekowej 14-15 lat, w stylu latynoamerykańskim Kacper z Anielą wygrali turniej i zdobyli wyższą klasę taneczną B.
- opowiada Paulina Czyżyk.
Pary prezentujące się na wczorajszym turnieju były zróżnicowane pod względem umiejętności. Jedni uczyli się tańca od niedawna, dla innych treningi wpisane są w kalendarz od lat. - W moim przedszkolu odbywały się zajęcia z tańca towarzyskiego. Uczyli podstaw. Kiedy skończyłem przedszkole stwierdziłem, że chcę nadal kontynuować moją przygodę z tańcem i zapisałem się do klubu - opowiadał Mateusz Lange (17 l.), który tańczy od 12 lat. - Na "Pomosty" przyjechaliśmy, żeby porównać się z innymi parami, ewentualnie coś zdobyć.
- Ja zawsze chciałam tańczyć. Moje kuzynostwo tańczyło i mi się to spodobało, dlatego się na to zdecydowałam - mówiła Ola Buczkowska (18 l.), która tańczy od 3,5 roku życia. - Tańczę razem z Mateuszem od marca tego roku, więc krótko, ale intensywnie. Mieszkam we Wrocławiu, ale na treningi dojeżdżam do Torunia skąd pochodzi Mateusz.
Organizacja turnieju była wysoko oceniania przez jej uczestników. - Wszystko idzie sprawnie - stwierdził Mateusz Lange. - Nie ma opóźnień, a czasem zdarzają się godzinne przesunięcia. Tu wszystko przechodzi sprawnie.
"Pomosty" są ostatnim turniejem zamykającym sezon taneczny. - Jest to podsumowanie i dla nas jako trenerów, i dla tancerzy. Wiemy, jaki zrobiliśmy progres przez cały ostatni rok, wiemy, co jeszcze należy do słabych stron i na czym powinniśmy się skupić. Teraz będzie chwila odpoczynku, a w sierpniu zaczynamy szkolenia, by od września rozpocząć okres taneczny - mówiła Paulina Czyżyk.
Jak można podsumować tegoroczny turniej „Pomsty?
Turniej Tańca Sportowego Pomosty był bardzo udany dla elbląskich tancerzy. Sześć brązowych medali, siedem srebrnych oraz siedem złotych to rezultat ciężkiej pracy tancerzy i ich trenerów i tym samym wspaniałe podsumowanie kończącego się sezonu. Tancerze to pełni pasji młodzi ludzi, którzy angażują się w sport. Odnoszą sukcesy zarówno w tańcu, jak również w szkole. Każdego dnia uczą się godzić wiele obowiązków, walczyć z trudnościami, ale także tego, że sukces jest motywacją do dalszej pracy i to właśnie tej motywacji i wytrwałości należy im życzyć w nowym sezonie tanecznym
– mówi Paulina Czyżyk..
Wyniki Turnieju "Pomosty" znajdują się na stronie