Wczoraj, 28 kwietnia w hali Miejskiego Ośrodka Sportowego przy ul. Kościuszki odbył się jubileuszowy X Wojewódzki Turniej w Boccie pn. „Sportowa integracja”. Zawody odbywają się już od 10 lat, w kwietniu przed Dniami Osób Niepełnosprawnych. W tym roku udział wzięło 12 grup z warsztatów terapii zajęciowej.
Organizatorami są Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Tacy sami” w Elblągu, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim i Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Elblągu.
Boccia jest dyscypliną paraolimpijską wywodzącą od włoskiej gry w bule. Największą popularność zdobyła wśród osób niepełnosprawnych. Dyscyplina działa terapeutycznie angażując zarówno ciało oraz umysł do gry.
- Gra jest podobna do bilardu tylko dzieje się na podłodze. Jest kula matka czyli biała kula, którą zawodnik jeden wyrzuca, wszyscy starają się swoje kule jednego koloru dorzucić jak najbliżej tej kuli matki. Ekipa, która jest najbliżej tej kuli matki to wygrywa dany etap. Ta gra jest trochę strategiczna, bo można wypijać kule przeciwnika by odleciała, jak najdalej od białej kuli. Również można spróbować wybić kulę matkę. Wymaga również precyzji, aby jak najlżej dorzucić, aby ta kula znalazła się w pobliżu białej – mówiła Iwona Pietraszkiewicz , kierownik WTZ oraz organizatorka
Są trzy etapy gry. Pierwszy rywalizacja drużyn, następnie półfinały oraz finał. W turnieju wzięło udział dwanaście ekip z Warsztatów Terapii Zajęciowej, z dwóch województw warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego w sumie 36 zawodników. Są to osoby niepełnosprawne, z warsztatów terapii zajęciowej.
Mamy prośbę zawsze do osób, które delegują ekipy, aby były to osoby jak najmniej sprawne psychofizyczne. Dlatego, że osoby bardzo sprawne spośród naszych ośrodków mają okazję występować w biegach, konkursu śpiewu. A są tam takie osoby, które nie mają szansy reprezentować naszych warsztatów na zewnątrz
– dodaje Iwona Pietraszkiewicz
Uczestnicy długi czas muszą przygotowywać się do turnieju. Każdy warsztat stara się szkolić swoich zawodników we własnym zakresie. Celem WTZ nie jest rehabilitacja sportowa, a rehabilitacja zawodowa oraz społeczna, więc warsztaty idą bardziej w tym kierunku. Jak zauważa organizatorka sport tylko ich wspomaga w tym działaniu, uczy dyscypliny, uczy zachowań sportowych, sportowego kibicowania, a również przy okazji jest to możliwość spotkania się terapeutów i wymienienia ich doświadczeń.
Wychowankowie, którzy znajdują się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim biorą udział w zawodach, jako wolontariusze. Pomagają osobom niepełnosprawnym, podają kule przed rozpoczęciem zawodów.
Nasza młodzież bardzo chętnie się angażuje w takie wydarzenia. Jest to dla nich odskocznia od codzienności. Mają możliwość spotkania się ze społecznością różną, nieośrodkową, mają okazję poznać innych ludzi z zewnątrz. Dzięki temu uczą się wolontariatu, uczą się robić czegoś pożytecznego. Młodzi ludzie uczą się też tolerancji, widzę jak zmieniają swój stosunek do osób niepełnosprawnych
– przyznał w rozmowie Andrzej Adamczyk, wychowawca w MOW.
W dzisiejszych zawodach pierwszej miejsce zajęło WTZ Marzęcino, drugie WTZ Górowo Iławeckie, natomiast III WTZ Susz. Pozostali uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami.