To już szósty raz, kiedy do Elbląga zjeżdżają się zawodnicy z Polski i zagranicy, by wziąć udział w turnieju Sambo Sportowego i Sambo Combat. Zawody odbyły się w Centrum Sportowo Biznesowym, w których wzięło udział 71 zawodników. Do organizacji tych zawodów przyczynił się, jak nas informują organizatorzy, prezydent Jerzy Wilk.
Zawody odbywały się w dziewięciu kategoriach wagowych Sambo Combat i pięciu kategoriach w Sambo Sportowym.
Sambo jest sztuką walki pochodzącą ze wschodu. Jest to zlepek regionalnych sztuk walki, które od zarania dziejów były obecne w różnych regionach Rosji. W latach 60-tych postanowiono połączyć wszystkie formy, w wyniku czego powstało Sambo. – Jest to trochę bardziej rozbudowana dyscyplina od judo – mówi Rafał Więcławski, wiceprezes stowarzyszenia sztuk walki Fighter Elbląg. – Są dwie formuły, Sambo sportowe i combat z czego ta druga forma jest bardziej widowiskową, ale także bardziej niebezpieczną, w której zawodnicy są częściej narażeni na kontuzje.
Przed rozpoczęciem zawodów swoje umiejętności mogli zaprezentować zawodnicy Elbląskiego Klubu Karate, Paweł Kurzac oraz Tomasz Sienocki. – Młodsi reprezentanci naszego klubu wykonali pokaz walki w stójce – mówi trener Piotr Lichociński. – Zawodnicy trenują z nami od listopada ubiegłego roku. Ich postępy w treningu pozwalają im na pokazanie swojego warsztatu kickboxingu.
Julian Rynkowski zwyciężył w formule combat w kategorii 82 kg i przedstawia nam swoje przemyślenia na temat dzisiejszego wydarzenia. – Wygrana zawsze cieszy, ale czułbym się lepiej gdyby było więcej zawodników i mógłbym stoczyć więcej walk – mówi zawodnik elbląskiego klubu SSW Fighter. – Mam nadzieję, że uda nam się pojechać na Mistrzostwa Europy i tam zdobędę medal. Dopiero wtedy będę zupełnie szczęśliwy. Nasze elbląskie zawody mogły być lepsze, ostatnie lata to pokazały. Walki były ciekawe, szczególnie w combacie.
Kibice zgromadzeni na trybunach również cenili sobie pobyt na turnieju. – Mieszkam niedaleko, więc przyszłam z ciekawości – mówi pani Ania. – Szkoda, że kibice nie zgromadzili się liczniej. Można byłoby stworzyć tutaj wspaniałą atmosferę. Mimo wszystko jest to bardzo ciekawe wydarzenie i dla mnie coś nowego.
Zawody tego typu organizowane są po raz 6 w Elblągu. O całym przedsięwzięciu opowiada nam Rafał Wencławski. - Pomysł się narodził 7 lat temu. Pierwszy rok zawody odbywały się pod nazwą Unifight. Ten sport zaraził nas wszystkich tą dyscypliną. Pracujemy, żeby Sambo stało się bardziej popularną dyscypliną sportu. Dzisiaj wzięło udział 70 zawodników z wielu krajów. Z Polski jest ich około 20. Jak zawsze organizacyjnie mieliśmy problemy, głównie z pieniędzmi. Trzeba ponieść duże koszty, żeby obdarzyć wszystkich zawodników upominkami, oraz sala także kosztuje. Dzięki prezydentowi Jerzemu Wilkowi dostaliśmy salę za darmo i za to dziękujemy. W poprzednich latach musieliśmy za nią płacić. W Elblągu pozyskiwanie sponsorów nie jest na najlepszym poziomie. Dzisiaj gościliśmy wszystkich głównych członków federacji FIAS. Ich wizyta miała na celu sprawdzenie poziomu naszego turnieju. Zostaliśmy wpisaniu do kalendarza FIAS, więc liczymy w następnych latach na dofinansowanie. Do tej pory żaden przedstawiciel FIAS nie pojawił się u nas i jest to nowość. Ze wstępnych oględzin wiemy, że są bardzo zadowoleni z naszego turnieju. Oczywiście zawsze są potknięcia i mogło być, ale możemy pozytywnie patrzeć w przyszłość. Dla nas jest to bardzo dobra wiadomość, bo nie mając dofinansowania z żadnej strony to federacja FIAS może nam bardzo pomóc.
Sambo sportowe wyniki:
Mężczyźni
Kobiety
Sambo combat wyniki:
1 miejsce w kategorii 62 kg Muradov Karim (Litwa)
jedyny portal ktory wrzucil jakies fotki:) super a mozna liczyc na jakis materiał wideo z tego wydarzenia?
Świetne ujęcia , gratulacje dla fotografa :)