Po raz trzeci z rzędu mistrzem Elbląskiej Ligi Halowej została drużyna Specjalistów. Drugie miejsce w SuperLidze zajęło Elwo Etna a trzecie DRE. Z ligą żegnają się ekipy Przeciwlotnika oraz Straży Pożarnej. Z drugiej do pierwszej ligi awansowały z kolei zespoły AC Mapei, Bogdanka i Renault/PC Koni.
SuperLiga
Z roku na rok w rozgrywkach ELH pojawiają się nowe zespoły, nowi coraz lepsi zawodnicy, a wygrywają i tak Specjaliści (w poprzednich dwóch sezonach jako Specjal I). I jak sami twierdzą wcale im się to nie nudzi. O mistrzowskim tytule w tym sezonie decydowała ostatnia kolejka, przed którą o miano najlepszej drużyny rywalizowały już tylko dwie ekipy: Elwo Etna i Specjaliści.
Jako pierwsi na boisko wyszli piłkarze Elwo Etna, którzy zmierzyli się ze Stokrotkami. Dla tych pierwszych było to bardzo ważne spotkanie, pozwalające jeszcze myśleć o mistrzostwie. By tak się jednak stało Elwo musiało wygrać i w ostatnim meczu sezonu liczyć na potknięcie Specjalistów. I jak na mecz o wysoką stawkę przystało mógł on się podobać kibicom, którzy wprawdzie obejrzeli tylko jedną bramkę, ale na poziom narzekać nie mogli. Po pierwszej bezbramkowej połowie, losy pojedynku rozstrzygnęły się po przerwie. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył w 25 minucie Kamil Kowalski. Elwo wygrało i musiało czekać na wynik ostatniego spotkania Specjaliści - EC.
W tym meczu także nie brakowało emocji i ładnych akcji, jego losy ważyły się niemal do ostatniej minuty. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli piłkarze EC po golu w siódmej minucie Kamila Kopyckiego. Odpowiedz rywali była niemal natychmiastowa i jakże skuteczną. Cztery minuty później Marek Zawada doprowadził do wyrównania, a ostatnie fragmenty pierwszej odsłony to popisowa gra Specjalistów, którzy po dwóch trafieniach Grzegorza Millera prowadzili 3:1. Drugą połowę znów lepiej rozpoczęło EC, które po celnym strzale Jacka Czerniewskiego zmniejszyło straty do jednej bramki. Niesamowicie nerwowe i dramatyczne były ostatnie fragmenty pojedynku. Na trzy i pół minuty przed końcem zawodów za złą zmianę żółtą kartkę zobaczył Marek Zawada, a że była to jego druga kartka, dlatego też zobaczył czerwony kartonik i musiał opuścić boisko. Specjaliści niemal do końca spotkania musieli grać w osłabieniu. Skutecznie jednak bronili dostępu do własnej bramki, a drużynie EC nie pomógł nawet manewr wycofania bramkarza i wprowadzenie w jego miejsce zawodnika w pole. Wykorzystali to rywale, którzy zdobyli bramkę zza linii środkowej boiska, tym samym pieczętując swoją wygraną i trzeci z rzędu tytuł mistrzowski.
Fatalnie z rozgrywkami pożegnało się DRE, które wprawdzie zajęło miejsce na podium, ale w ostatniej kolejce zostało wręcz zdeklasowane przez Metrotest przegrywając aż 3:10. Dla trzeciej drużyny ligi wart uwagi jest zaledwie fakt, że mecz ten się odbył, natomiast sprawił sobie miłe zakończenie rozgrywek. Zwłaszcza udanie zaprezentował się zdobywca czterech bramek Mariusz Dreszler.
W tym sezonie już wcześniej było jasne, że zespołem, który żegna się z SuperLigą jest Straż Pożarna, która do ostatniej kolejki zdobyła zaledwie trzy punkty. Nadal jednak nie była znana druga drużyna, która opuści ligę. A „kandydatów” było kilku. Jako pierwsi na boisko wyszli piłkarze Specjala, którym do utrzymania wystarczał remis. Okazało się jednak, że Specjal zdobył nie jeden, ale trzy punkty pokonując Wiarus 5:1. Na finiszu ligi skutecznością popisał się Tomasz Mościbrocki zdobywca czterech bramek dla zwycięskiej drużyny.
Kolejna z ekip walcząca o utrzymanie to Przeciwlotnik, który teoretycznie miał łatwiejsze zadanie, gdyż zmierzył się z ostatnia w tabeli Strażą Pożarną. Okazało się jednak, że Straż bardzo poważnie podeszła do tych zawodów, efektem czego była ich wygrana 5:2. Do bramki rywali trzykrotnie trafił Piotr Kołecki, a po jednym razie Leszek Napiórkowski i Maciej Kogut. Dla Przeciwlotnika bramki zdobyli: Waldemar Szydłowski oraz Tomasz Augustyńczak. Porażka w ostatnim pojedynku sprawiła, że to właśnie Przeciwlotnik obok Straży Pożarnej w tym sezonie żegna się z ligą. Na finiszu ligi Przeciwlotnik zgromadził tyle samo punktów co Stokrtoki, ale w bezpośrednim pojedynku lepsze były Stokrotki i to one w przyszłym roku zagrają w SuperLidze.
Po ostatnim meczu nastąpiło uroczyste zakończenie rozgrywek oraz wręczenie pucharów i nagród rzeczowych. W tym sezonie królem strzelców został zawodnik DRE Kamil Kuczkowski, który w trzynastu meczach zdobył 22 bramki. Najlepszym bramkarzem SuperLigi uznano Piotra Różańskiego ze Specjalistów, a najlepszym zawodnikiem Mateusza Bogdanowicza z DRE. W tym sezonie nagroda Fair Play przypadła dla Straży Pożarnej, która we wszystkich meczach otrzymała zaledwie osiem żółtych i ani jednej czerwonej kartki.
Skład mistrzów ligi, zespołu Specjaliści: Piotr Różański - Radosław Rynkiewicz, Krzysztof Burzyński, Mariusz Miller, Grzegorz Gołębiewski, Grzegorz Miller, Marek Zawada, Krzysztof Machiński, Łukasz Gładek, Krzysztof Kazimierczak, Robert Zysnarski, Radosław Hryckiewicz, Grzegorz Szucki, Jacek Bartoszewicz, Paweł Tomaszewicz, Andrzej Wiśniewski.
Komplet wyników 13. kolejki - 18 lutego (niedziela):
Wiarus – Specjal 1:5 (0:1)
0:1 – Mościbrodzki (10.), 1:1 – Boryczewski (16.), 1:2 – Mościbrodzki (20.), 1:3 – Mościbrodzki (26.), 1:4 – Mościbrodzki (28.), 1:5 – Kowzan (30.).
Asenhajmer - Służby Miejskie 4:1 (0:1)
0:1 - P. Miller (12.), 1:1 - Gołębiewski (20.), 2:1 - Szałachowski (24.), 3:1 - Buczkowski (25.), 4:1 - Gołębiewski (30.).
REM - Pujan 4:4 (0:3)
0:1 - Grygrowski (10.), 0:2 - Czarnecki (13.), 0:3 - Banaszek (15.), 1:3 - Bałdyga (18.), 1:4 - Zboch (19.), 2:4 - Szechlicki (23.), 3:4 - Elminowski (25.), 4:4 - Szechlicki (26.).
DRE - Metrotest 3:10 (3:4)
0:1 - Kadleczek (6.), 0:2 - Dreszler (8.), 1:2 - T. Zając (10.), 1:3 - Dreszler (12.), 1:4 - Szewczuk (13.), 2:4 - T. Zając (14.), 3:4 - Kuczkowski (15.), 3:5 - Boniecki (18.), 3:6 - Dreszler (20.), 3:7 - Dreszler (24.), 3:8 - Szaro (29.), 3:9 - Szewczuk (30.), 3:10 - Łastówka (30.).
Straż Pożarna - Przeciwlotnik 5:2 (2:0)
1:0 - Kołecki (5.), 2:0 - Kołecki (12.), 3:0 - Kołecki (20.), 4:0 - Napiórkowski (20.), 4:1 - Szydłowski (23.), 4:2 - Augustyńczak (26.), 5:2 - Kogut (28.).
Elwo - Stokrotki 1:0 (0:0)
1:0 - Kowalski (25.).
Specjaliści - EC 4:2 (3:1)
0:1 - Kopycki (7.), 1:1 - Zawada (11.), 2:1 - G. Miller (13.), 3:1 - G. Miller (15.), 3:2 - Czerniewski (17.), 4:2 - G. Miller (29.).
Tabela końcowa:1. Specjaliści 32 44-18 2. Elwo 29 64-34 3. DRE 25 51-39 4. Asenhajmer 25 41-24 5. REM 22 41-41 6. EC 19 44-38 7. Służby Miejskie 18 41-42 8. Wiarus 17 26-33 9. Metrotest 17 45-45 10. Pujan 16 36-53 11. Specjal 16 33-35 12. Stokrotki 11 23-45 13. Przeciwlotnik 11 39-54 14. Straż Pożarna 6 27-54
II liga
Do ostatniej kolejki ważyły się losy awansu do I ligi. Najbardziej komfortową sytuację miał zespół AC Mapei, który bez względu na wynik i tak miał zapewniony awans do I lig.
Okazało się jednak, że mimo pewnego awansu, lider ostatnie spotkanie potraktował bardzo poważnie i pokonał C.R.P. Wopal 5:2. Pierwsza odsłona to zacięta walka obu ekip i po kwadransie gry mieliśmy remis 1:1. Po zmianie stron lepiej prezentowali się piłkarze AC Mapei, którzy szybko uzyskali dwubramkowe prowadzenie. Mimo usilnych starań rywali mecz zakończył się wygraną lidera 5:2.
Ciężkie strzelanie urządziła swoim rywalom Bogdanka, a po raz kolejny w rolach głównych wystąpił Michał Tomczyk. Bogdanka pokonała Hydralex aż 10:0, a sześciokrotnie bramkarza rywali pokonał wspomniany już Tomczyk. Trzy trafienia w tym pojedynku zaliczył Jacek Gilarski, a jedno Wojciech Szczepański.
O trzecie i jednocześnie ostatnie miejsce premiowane awansem walczyły Pomowiec Gronowo Elbląskie i Renault/PC Koni i los sprawił, że obie drużyny spotkały się ze sobą właśnie w ostatniej kolejce. Przed tym pojedynkiem wyżej w tabeli była ekipa Pomowca, której do awansu wystarczał remis. I właśnie ten zespół po pierwszej połowie, po której prowadził 1:0, był bliższy awansu. W drugiej odsłonie Pomowiec jeszcze dwukrotnie wychodził na prowadzenie i za każdym razem Renault/PC Koni zdołało doprowadzić do wyrównania. Kiedy na niespełna minutę przed końcem pojedynku mieliśmy remis 3:3 wydawało się, że drużynie z Gronowa Elbląskiego już nic nie zabierze awansu. Okazało się jednak, że Arkadiusz Wołyniec zdołał zaskoczyć bramkarza rywali i zdobył dla Renault bramkę nie tylko na wagę zwycięstwa, ale także i awansu.
Wyśmienitą końcówkę sezonu miała drużyna Fiat Auto-El, która w siedmiu ostatnich meczach zdobyła aż 19 punktów. Także tym razem nie dała szans swoim rywalom wygrywając z ZUO aż 11:1. Tym razem najskuteczniejszym zawodnikiem został Krzysztof Bieliński zdobywca pięciu bramek.
Ciekawy przebieg miał także pojedynek, w którym Legioniści zremisowali z Dowodzeniem 2:2. Dwukrotnie po bramkach Bartłomieja Zaleskiego Dowodzenie wychodziło na prowadzenie i za każdym razem do remisu doprowadzał Rafał Gomułka. Obie drużyny mimo dobrego początku sezonu w tym pojedynku walczyły już tylko o przysłowiową pietruszkę gdyż szanse na awans straciły nieco wcześniej.
W dwóch pozostałych meczach Robto pokonało Paters 7:5, mimo że do przerwy przegrywało 1:4, natomiast Pujan II uległ BIG 1:2.
Po zakończeniu ostatniego meczu tradycyjnie odbyło się uroczyste zakończenie rozgrywek. Oprócz nagród dla trzech pierwszych zespołów były także wyróżnienia indywidualne. I tak Królem strzelców z dorobkiem 37 bramek został reprezentant Bogdanki Michał Tomczyk. Ten sam zawodnik wywalczył także miano najlepszego zawodnika ligi. Najlepszym bramkarzem uznano Tomasza Kowalskiego z BIG, a nagrodę Fair Play otrzymała ekipa AC Mapei, która w całym sezonie otrzymała dziewięć żółtych i ani jednej czerwonej kartki.
Skład zwycięskiej drużyny AC Mapei: Bartłomiej Ożarowski - Marek Niewiadomski, Krystian Klemens, Daniel Paradowski, Paweł Nowicki, Michał Radziuk, Sławomir Korpalski, Arkadiusz Klemens, Karol Pętlicki, Rafał Niemczyk, Wojciech Jurewicz, Grzegorz Krzeszewski, Piotr Dawidowicz, Piotr Woźny, Łukasz Dudkiewicz, Michał Koteluk. Mariusz Markowicz.
Komplet wyników 13. kolejki - 16 lutego (sobota):
Robto - Paters 7:5 (1:4)
0:1 - T. Haracz (6.), 1:1 - Kamiński (6.), 1:2 - T. Haracz (11.), 1:3 - T. Haracz (12.), 1:4 - Pawłowski (14.), 2:4 - Nowakowski (17.), 3:4 - Kamiński (23.), 4:4 - Kozak (25.), 4:5 - T. Haracz (26.), 5:5 - Nowakowski (27.), 6:5 - Ciepliński (28.), 7:5 - Ruciński (30.).
Pujan II - BIG 1:2 (0:0)
0:1 - Kobus (15.), 0:2 - Huszcza (29.), 1:2 - Chęsy (30.).
C.R.P.Wopal - AC Mapei 2:5 (1:1)
1:0 - Szklarczuk (14.), 1:1 - K. Klemens (12.) 1:2 - Jurewicz (20.), 1:3 - A. Klemens (22.), 2:3 - Fedeczko (23.), 2:4 - Niemczyk (27.), 2:5 - A. Klemens (30.).
Bogdanka - Hydralex 10:0 (4:0)
1:0 - Tomczyk (1.), 2:0 - Tomczyk (5.), 3:0 - Tomczyk (7.), 4:0 - Gilarski (9.), 5:0 - Gilarski (16.), 6:0 - Tomczyk (19.), 7:0 - Tomczyk (20.), 8:0 - Tomczyk (21.), 9:0 - Szczepański (22.), 10:0 - Gilarski (27.).
Legioniści - Dowodzenie 2:2 (1:2)
0:1 - Zaleski (1.), 1:1 - Gomułka (4.), 1:2 - Zaleski (12.), 2:2 - Gomułka (26.).
Fiat Auto-El - ZUO 11:1 (5:0)
1:0 - Bieliński (5.), 2:0 - Bukiert (6.), 3:0 - M. Chmielewski (7.), 4:0 - Mostowiec (8.), 5:0 - Bieliński (12.), 6:0 - Bieliński (18.), 7:0 - Depka (19.), 7:1 - Z. Włodarczyk (22.), 8:1 - Mostowiec (23.), 9:1 - Buczkowski (24.), 10:1 - Bieliński (27.), 11:1 - Bieliński (28.).
Renault/PC Koni - Pomowiec Gronowo Elbląskie 4:3 (0:1)
0:1 - Piotrowski (11.), 1:1 - Heida (17.), 1:2 - Piotrowski (23.), 2:2 - Bożek (23.), 2:3 - Przybylski (23.), 3:3 - Wulczyński (27.), 4:3 - Wołyniec (30.).
Tabela końcowa:1. AC Mapei 32 62-29 2. Bogdanka 29 77-37 3. Renault/PC Koni 28 69-40 4. Pomowiec Gron. El. 28 51-28 5. Dowodzenie 22 60-33 6. Fiat Auto-El 22 59-39 7. BIG 22 42-30 8. Legioniści 16 53-47 9. C.R.P. Wopal 16 40-55 10. Pujan II 15 33-43 11. Hydralex 12 29-68 12. Robto 10 38-53 13. Paters 9 36-65 14. ZUO 3 21-103
Fot. RK