Senatorowie i posłowie z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Prawa i Sprawiedliwość założyli Parlamentarny Zespół Rozwoju Dróg Wodnych. Przewodniczącym Zespołu został senator Jerzy Wcisła.
Diagnozowanie problemów, praca nad rozwiązaniami legislacyjnymi, koncepcjami, studiami oraz dążenie do wykorzystania potencjału żeglownego dróg wodnych – to najważniejsze punkty z zakresu działań Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych, który powstał z inicjatywy Senatora Jerzego Wcisła.
Podstawowym obszarem działania Zespołu będzie żegluga śródlądowa, transportowa i turystyczna, ale bez pomijania innych aspektów związanych z rzekami i kanałami, takich jak: bezpieczeństwo powodziowe, energetyka czy ekologia. Zespół będzie współpracował ze środowiskami zajmującymi się tymi tematami, od eksperckich przez działaczy na rzecz wykorzystania gospodarczego potencjału, ale i naturalnych walorów rzek i kanałów.
- Mam nadzieję, że funkcjonowanie Zespołu przyczyni się do podejmowania dobrych decyzji dla polskich rzek i kanałów oraz dla rozwoju ich potencjalnych możliwości, a członkom Zespołu da satysfakcję udziału w ważnym procesie rozwoju ważnej sfery naszej rzeczywistości – mówi Jerzy Wcisła.
Ponad podziałami i z konkretnymi planami
Parlamentarny Zespół Rozwoju Dróg Wodnych działa ponad podziałami. W jego skład wchodzą posłowie i senatorowie z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Prawa i Sprawiedliwości z całej Polski. Zebranie założycielskie odbyło się 21 czerwca.
- Na naszym pierwszym spotkaniu debatowaliśmy nad apelem o nierezygnowanie z konsultacji środowiskowych przy realizacji inwestycji związanych z drogami wodnymi – mówi senator Jerzy Wcisła. – Przyjęliśmy też ramowy program działania. Rozpoczynamy już w październiku konferencją w Warszawie poświęconą właśnie wykorzystaniu walorów Wisły. Chcemy, by efektem konferencji były pozytywne decyzje dla Warszawy, dlatego już w lipcu rozpoczynamy rozmowy z ministerstwami oraz instytucjami zajmującymi się tą sferą.
W przyszłym roku Zespół planuje m.in. zajęcie się połączeniami między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi oraz organizacją III Sejmiku Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Warto przypomnieć, że I Sejmik odbył się w… Elblągu i jego głównym organizatorem był właśnie Jerzy Wcisła.
Z apelem o otwartość
Najważniejszym jednak zadaniem Zespołu będzie udział w tworzeniu programu rewitalizacji polskich odcinków międzynarodowych dróg wodnych. W najbliższych dwóch latach ma powstać koncepcja ich rozwoju.
– To wielkie zadanie, ale niepokoją nas niektóre sygnały. Chcemy w tym procesie uczestniczyć, włączyć w opiniowanie ekspertów, by zrobić to najlepiej, bez straty dla środowiska i z uszanowaniem interesów samorządów – informuje Jerzy Wcisła.
Zespół apeluje o otwartość na głos opinii społecznych, w tym środowiskowych. O nienadużywanie ograniczeń udziału tych środowisk w procesach inwestycyjnych. O wspólne szukanie dobrych rozwiązań, służących dobrze środowisku i potrzebom gospodarczym oraz o mądre stosowanie kompensacji przyrodniczych.
- Jesteśmy przekonani, że polskie drogi wodne mogą być dobrze wykorzystane dla rozwijania ekonomicznie i ekologicznie uzasadnionej sieci żeglugowi śródlądowej, przy maksymalnym zachowaniu ich walorów środowiskowych – kończy Jerzy Wcisła.