Nowi inwestorzy szukający dobrego miejsca do ulokowania swoich pieniędzy w budowę przedsiębiorstw to jedna z największych szans dla Elbląga. Duże firmy tworzą nowe miejsca pracy, a Miasto z tak wysoką stopą bezrobocia, powinno zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju zakładów.
Specjalna Strefa Ekonomiczna
To wyodrębniona administracyjne część terenu, która powinna być atrakcyjna dla przedsiębiorców. Jak informuje Urząd Miejski, Warmińsko-Mazurską SSE objętych jest ponad 30 ha gruntów, zlokalizowanych na Modrzewinie Południe wokoło Elbląskiego Parku Technologicznego w północnej części miasta.
Główną korzyścią wynikającą z działalności w SSE jest zwolnienie z podatku dochodowego
z tytułu nowych inwestycji lub tworzenia nowych miejsc pracy. W zależności od wielkości firmy, nasze Miasto oferuje od 50-70 %.
Jakie to kwoty? Przypuśćmy, że przedsiębiorca zatrudnia 100 osób, których średniomiesięczny koszt płacy na jedną osobę wynosi 750 EURO, a całkowity koszt płacy w przeciągu 2 lat wynosi 1 800 000 EURO. W przypadku małego przedsiębiorstwa, inwestor otrzyma 1 260 000 EURO zwolnienia z podatku, z kolei duże 900 000 EURO.
Specjalna Strefa Ekonomiczna jest dość atrakcyjną ofertą dla powstających firm. Do tej pory na terenie Modrzewiny Południe zainwestowało dziewięć firm.
Program Pomocy Inwestycyjnej
Miasto według prawa miejscowego może zwolnić przedsiębiorcę z płacenia podatku od nieruchomości oraz gruntów z tytułu nowych inwestycji lub tworzenia miejsc pracy.
Władze miasta pracują także nad nowymi uchwałami, które pozwoliłyby inwestorom do 2020 r. wnioskować o zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres od 1 do 5 lat z tytułu Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej lub na okres 12 miesięcy z Pomocy de Minimis (pomocy publicznej).
Wsparcie ze strony instytucji
Prócz zwolnień podatkowych przedsiębiorcy mogą skorzystać ze wsparcia udzielanego w Elbląskim Parku Technologicznym. W ramach dzierżawy powierzchni biurowych lub wolnych obszarów mogą korzystać z pomocy uzyskania środków finansowych i unijnych, nowych technologii oraz usług doradczych.
Rozpoczynając działalność gospodarczą pomocnym jest również Biuro Wsparcia Przedsiębiorczości, które pomaga w kwestiach formalnych, a także informuje o możliwościach pozyskania dofinansowań.
Inwestorzy mogą także liczyć na wsparcie ze strony Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu. Instytucja pomaga w rekrutacji pracowników, jak również zapewnia pomoc na etapie zatrudniania. Dzięki wykorzystaniu staży, bonów, refundacji kosztów i składek oraz szkoleń, przedsiębiorca może otrzymać nawet 11,2 tys. zł wsparcia finansowego (w skali roku) za zatrudnienie osoby bezrobotnej i 22,4 tys. zł zwrotu poniesionych kosztów.
Miasto zapewnia także, że czynnie bierze udział w poszukiwaniu osób chcących ulokować pieniądze w działalność.
Oprócz oferty inwestycyjnej zamieszczonej i ogólnodostępnej na stronie internetowej www.inwestycje.elblag.pl aktywnie działamy w ramach pozyskiwania inwestorów z zewnątrz, głównie poprzez współpracę z Instytucjami Otoczenia Biznesu (COI, COIE, PAIiIZ, WPHI) i firmami konsultingowymi oraz spotkaniami bezpośrednimi z potencjalnymi inwestorami
- poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.
Elbląg ma bardzo dużą konkurencję, przede wszystkim ze strony Trójmiasta. Powinniśmy się zatem wyróżniać bardzo dobrą ofertą. Czy te zachęty inwestycyjne są na tyle wystarczające, by w najbliższych latach powstały nowe miejsca pracy dla mieszkańców?
wystarczy tych "zwolnionych od podatku",ciągle my mamy tylko je płacić?
Tereny inwestycyjne i to najbardziej atrakcyjne to nie żadna Modrzewina lub jakaś fikcyjna strefa ekonomiczna lecz oba brzegi rzeki Elbląg czy to się komuś podoba czy nie! Następnie Terkawka, tereny przy lotnisku!
nic nie oferuje, poza dużymi kieszeniami urzędasów, którzy czekają na bakszysz
a wiecie, ze Tczew zwalnia w 100% z podatku? Teraz dodajmy lokację, połączenia kolejowe, autostrade i lotnisko w Gdansku a otrzymamy wynik atrakcyjnosci elbląskiej specjalnej strefy ekonomicznej :(
Bez zmiany podejścia w UM, długo będzie trwał obecny stan rzeczy.
Biedny coraz biedniejszy a bogaty bardziej bogatszy, sorry taki mamy klimat (zawsze można wyjechać do UK, DE, FR i godnie żyć)
Przekop mierzei to jest szansa i zyski-TYLKO KOPCIE- PO-cy.
W tym syfiastym wojewwuctfie nie osiągniemy żadnego rozwoju,pazerna wieś zrobi wszystko,aby Elbląg nie wychylił się przed szereg,banda tępaków i biurokratów z minionej epoki i ich pociotkowie mają tutaj dobre koryto,reszta jest poniżana i spychana na margines.Nasze miasto tylko traci,ale mój głos ,to wołanie na pustyni.
Modrzewina to byl slaby pomysl, mimo ogromnych nakladow na drogi jest dalej kiepsko skomunikowana, a z siecia kolejowa w ogole. Ale tez chyba nikt z Miasta przyszlosciowo i calosciowo nie mysli powaznie o inwestycjach tutaj skoro Miasto zlikwidowalo bocznice (zalano asfaltem tory na Mazurska-Odrodzenia) jedyna prowadzaca do JW (a jaki problem bylby w jej wykorzystaniu do celow cywilnych w Strefie? Po ew. przebudowie czy przedluzeniu stworzyc hub kontenerowy dla calej strefy, istniejaca linia bylaby jak znalazl- ale po co?Lepiej przeciez wygaszac, likwidowac.
Naturalnie zgoda z CIECIORKA: naprawde atrakcyjne tereny inwestycyjne w Elblagu to obszar wdluz obu brzegow rzeki na terenie miasta, rejon lotniska (zamiast centrum handlowego tam, a sam pas lotniska utwardzony i maksymalnie przedluzony dla general aviation i sportow lotniczych), Terkawka - bo strategicznie powiazana z S22 i S7 i jeszcze wazny rejon ul.Zulawskiej (co wobec planow GDDKiA, by na Zulawskiej zlikwidowac polaczenie z S7 zakrawa na KPINE). MODRZEWINA w tym kontekscie jawi sie jako NIEWYPAL, i to bardzo kosztowny. Wyobrazcie sobie jak wygladalby Elblag, gdyby w jego infrastrukture w Srodmiesciu sensownie wrzucono te pieniadze z Modrzewiny. Osobny temat to strategia zwolnien podatkowych w walce o inwestorow, a to jak widac golym okiem najmocniejsza strona wlodarzy nie jest.