Poniedziałek, 8 września, jest ostatnim dniem na rejestrację komitetów wyborczych w jesiennych wyborach samorządowych. Do dnia 5 września Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 26 Komitetów. Wybory odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Partie polityczne i koalicje partii politycznych o utworzeniu komitetu wyborczego zawiadamiają PKW; mają na to czas do poniedziałku do godz. 16.15. Zawiadomienie może być złożone pisemnie przez osobę upoważnioną przez organ partii politycznej lub np. pocztą. W przypadku wysłania zawiadomienia pocztą o dotrzymaniu terminu złożenia zawiadomienia decyduje data wpływu przesyłki do PKW.
Z danych PKW wynika, że do piątku, 5 września, Komisja przyjęła zawiadomienia o utworzeniu 26 komitetów: Najszybciej - 27 sierpnia - zawiadomienie o utworzeniu Komitetu złożył do Państwowej Komisji Wyborczej KW Nowa Prawica Janusza Korwin - Mikke. Następnie zawiadomienia o utworzeniu Komitetów złożyły: Związek Słowiański, KW Oburzeni, Samoobrona, Polskie Stronnictwo Ludowe, Demokracja Bezpośrednia, Ruch Autonomii Śląska, Wspólnota Patriotyzm Solidarność, Platforma Obywatelska RP, Polska Patriotyczna, SLD Lewica Razem, Prawica Rzeczypospolitej, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Nowa Polska, Twój Ruch, Partia Zieloni, "Ojcowizna" RP, Polska Razem Jarosława Gowina, Polska Patriotyczna, Stronnictwo Demokratyczne, Narodowe Odrodzenie Polski, Partia Demokratyczna - demokraci.pl, Rycerze Maryi, Porozumienie Obywatelskie Wolność, Prawo i Sprawiedliwość, Samoobrona Odrodzenie.
Zawiadomienia złożyły również komitety: Porozumienie Ryszarda Kalisza oraz Ruch Narodowy. PKW ma trzy dni na jego przyjęcie lub wezwanie do usunięcia wady.
Do północy, 7 października, wszystkie Komitety wyborcze będą miały czas na zgłaszanie list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich i tak jak w przypadku Warszawy - radnych dzielnic Warszawy.
Do 17 października do północy komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.
opr.
AS
źródło: www.wyborcza.pl
Rycerze Maryi ? To od Rydzyka ? Sredniowieczne Odrodzenie !?